Skocz do zawartości

Fotografowanie nieba za pomocą aparatu cyfrowego


Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajsze wypociny z silosa (opis z wyprawy: http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...?p=79110#79110)

 

Łabędz w pełnej rozdzielczości aparatu z odszumieniem, wyostrzeniem, tak aby pokazać w miarę naturalnie niebo i dużo gwiazdek :salu:

labedz_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpie żeby można było wogóle robić takie porównanie. Chylę człoła dla Cannona od Jesiona, za masę bardzo dobrych fotek. Moim można tylko 16 sek naświetlać, a Cannonem bez ogranicznenia i to w ISO 1600, a u mnie tylko do 400.

 

Jedyną zaletą mojego jest 3 razy niższa cena :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Cena jest wzglednie taka sama bo jej 3krotną rożnicę niweluje brak dostępu do ogniska głównego który właśnie wyceniam na co najmniej 300% poważnych ograniczeń :wink:

Nie martw się, tu też jakość i możliwości są wprost proporcjonalne do ceny jak w większości markowych wyrobów :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena nie jest odzwierciedleniem jakości tylko poptu. Ceny modeli aparatów lecą na łeb na szyję z roku na rok nie dla tego, że jakość ostatnich egzemplarzy serii jest niska tylko nie ma na nie popytu. I wtedy właśnie okazuje się, że za 1/4 ceny też opłaca się je produkować.

Jeśli włożysz kasę w kampanię reklamową modelu o przeciętnej jakości to popyt na ten model gwałtownie wzrośnie. Wówczas cena też pójdzie w górę mimo, że jakość produktu jest taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena nie idzie zawsze w parze z dobrym wykonaniem. Wydaje mi się jednak, że na aparat cyfrowy należy wydać przynajmniej około 1500 - 2000 zł aby był przyzwoitej jakości. Jednak nie oznacza to, iż każdy aparat z tego przedziału cenowego będzie dobrze zrobiony. Ponieważ znajdzie się pare szmelców dla ludzi myslących, że aparat kosztujący 2000 zł jest dobry a w rzeczywistości jego parametry techniczne są porównywalne z tymi za 500 zł.

 

Chyba to niezbyt jasno przedstawiłem za co przepraszam ale mam ciężki dzień a w dodatku się nie wyspałem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem już 2 aparaty, widziałem zdjęcia wykonane przez kilkanaście modeli. Więc jakieś pojęcie mam. Ten który kupiłem nie był ukierunkowany na astronomię, ale na ogólne zastosowanie. HP 945, bo o tym piszę, ma obiektyw Fuji, 8-krotny zoom optyczny, 5 MPix matrycę, maksymalny czas otwarcia migawki 16 sek., manualne ustawienia.

Do tego duży wyświetlacz, fukcja "Digital Flash" <- rewelacyjna opcja rozjaśniającą ciemniejsze miejsca na zdjęciach gdzie jest duży kontrast

 

Wszystko zależy od optyki zastosowanej w aparacie. Jeżeli jest dobra, a dodatkowo łączy się z np. 3-5MPix matrycą, zdjęcia wychodzą cudowne. Nie trzeba tutaj wydawać kilku tysięcu złotych po aby robić zdjęcia z imprez. Mój w tej chwili z kartą 128MB kosztuje w FotoJokerze niecałe 2.000 zł.

Jeżeli kupujemy aparat za 500 zł., trzeba dokładnie się wcześniej dowiedzieć jakie robi zdjęcia. Wystarczy poszukać w interenecie. Nie wierzę aby nic nie było.

 

Osobiście na nic więcej mnie nie było stać, więc dla mnie musi być wystarczający.

 

Próbka nie astro zdjęć - bo takie też są ciekawe

 

Zdjecia z przejścia Wenus - sa aktualnie na http://www.galeria.astrocd.pl/album_01/index.html

biedronka.jpg

 

agrest.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ostatnio fotografowałem Łabędzia, uchwyliłem kawałek Lutni z M57. Niestety było na samej krawędzi fotografii i nie wiem czy nie miało to znaczenia co do zasięgu. Wega się mi nie zmieściła :(

 

Wyglądało to tak jak w załączonych zdjęciach

 

1. Lutnia w oryginale

 

2. Powiększenie rejonu M57

 

Najsłabszą gwiazdą w tym rejonie była GSC 2643 2014 wg. katalogu Tycho +8,0 mag. Zaznaczona w maksymalnym kwadracie z większym rozjaśnieniem.

 

Do M57 brakuje jeszcze trochę

 

=======================================================

 

Przed chwilą sprawdziłem. W centum też makymalnie +8,0 mag, ale gwiazdy widoczne są bardziej wyraźnie. :D

lutnia.jpg

 

Untitled-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.