Skocz do zawartości

WO Megrez90 FD APO


poldip

Rekomendowane odpowiedzi

Na sprzedaż idzie doskonały refraktor. William Optics Megrez90 FD (dublet fluorytowy FPL-53). 90/621 F6.9.

To był mój zapasowy refraktor, miał być do astrofotografii ale skończyło się na kilku obserwacjach wizualnych. Powodem sprzedaży jest wyłącznie czystka w sprzęcie.

Tubus wykonany metodą CNC, wszystkie części metalowe. Jakość materiałów i świetne wykonanie charakterystyczne dla WO.

Flourite Doublet FPL-53 Air Spaced. Wysuwany odrośnik. Rotator kadru 360 stopni. Mikrofokuser 1:10. Wbudowane bafle. Waga 3kg. Złożony to zaledwie 45cm. Kompaktowa walizka.

Linek do pdfa z opisem teleskopu tutaj (j.ang): http://www.williamoptics.com/support/download/megrez90.pdf

 

Stan optyki: bardzo dobry

Stan mechaniki: bardzo dobry

Stan wizualny: dobry

 

Optycznie i mechanicznie sprzęt jest doskonały. Wizualnie na tubusie i na odrośniku ślady po poprzednim właścicielu. Ryski i zadrapania, miejscami spore. Oczywiście nie ma to najmniejszego wpływu na osiągi (zwłaszcza po ciemku :) ).

Sprzęt posiadam od roku. Miał być do astrofoto ale zaraz po tym jak go kupiłem napatoczył się tryplet i Megreza przeznaczyłem do okazjonalnego wizuala na montażu SLT. Sprawuje się bez zarzutu. To co mi się w nim podoba to doskonała optyka oraz to że po złożeniu jest bardzo krótki. Również to że walizka nie ma rozbuchanego wnętrza, dzięki czemu nie jest duża. W sam raz tyle ile trzeba na tubę. W przypadku wyjazdu zajmuje bardzo mało miejsca. Teleskop świetnie pasuje mi do szybkich obserwacji balkonowych.

 

Sprzedaję to co widać, czyli samą tubę, dekiel na front, walizkę. Chętnie odpowiem na wszelakie pytania. Względnie moga dorzucić drobne akcesoria (redukcja na 1.25, krótki dovetail przykręcany do stopki).

Cena to zaledwie 2480 zł. Gdyby nie gorszy stan wizualny, to byłoby to zapewne kilkaset złotych więcej. Bardzo chętnie odbiór osobisty w Warszawie i okolicach. Oczywiście możliwa wysyłka kurierem.

 

 

megrez90_1.JPG

megrez90_2.JPG

megrez90_3.JPG

megrez90_4.JPG

Edytowane przez WilkFenris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dorzucam kilka fotek. Jak tak sobie na niego patrzę, to może ten stan wizualny teleskopu jest lepszy niż myślałem. Porządna robota Williama. W świetle dnia prezentuje się całkiem OK. A co dopiero nocą.....

 

W konfiguracji do wizuala na SLT. (kątówka i okular nie są na sprzedaż, obejmy i mały dovetail do uzgodnienia)

 

meg90_wi1.JPG meg90_wi2.JPG

 

W konfiguracji z canonem oraz z kamerą do astrofotografii. Z podczepionym flattenerem TRF2008 ogniskowa skraca się do 448mm (mierzone PinPoint Astrometry), co daje rewelacyjną światłosiłę 4,96 (słownie: ciut poniżej pięć).

 

meg90_fc7.JPG meg90_fc6.JPG

meg90_fa4.JPG meg90_fa5.JPG

 

Zdjęcia testowe NGC6888 i M27 wykonane w weekend i wczoraj "się obrabiają". Jak dam radę to dodam jeszcze dziś.

 

 

 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

Z tymi powiększeniami to jest tak że każdy inaczej definiuje co jest dla niego użyteczne i gdzie jest granica spadku jakości. Mój "rekord" w tym teleskopie to 310x (barlow apo 2.5x + lv5, taką akurat miałem konfigurację). Wg mojej subiektywnej oceny granica przebiega w okolicy 230-250x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.