Skocz do zawartości

Luneta Opticron HR 80 GA ED - krótki opis


DarX86

Rekomendowane odpowiedzi

Pragnę krótko przedstawić Wam lunetę Opticron HR 80 GA ED, której byłem w posiadaniu przez 1 dzień.

Jest to sprzęt szwagra którego używa do obserwacji ptaków.

 

Do lunety dołączony jest okular Opticron SDL V2 zoom, umożliwiając powiększenie w zakresie 24-72x ( nie jestem pewny na 100% bo nie pamiętam dokładnie, ale jeśli się mylę to różnica niewielka).

Okular posiada regulowaną muszlę oczną, ale jest dość wrażliwy na osiowość patrzenia, choć nie tak bardzo jak choćby hmm Tmb planetary.

 

Pożyczyłem tą lunetę do obserwacji i nagrania bocianów, ale też z zamiarem sprawdzenia w astro. Niestety brak czasu i warunków sprawił że z astro to tylko obserwowałem Słońce przez filtr ND5.

 

W obserwacji przyrody obraz jest naprawdę świetny, ostry, jasny i kontrastowy niezależnie od użytego powiększenia. Również zdjęcia robione przez okular nawet tanim kompaktem wychodzą bardzo dobrze, oczywiście po nabyciu wprawy w nieruchomym trzymaniu aparatu lub użyciu adaptera. Próbowałem też użyć canona 350d, po zdjęciu obiektywu muszla oczna okularu idealnie pasuje by wcisnąć na nią body canona, aparat jest wtedy na tyle sztywno umocowany że sam się trzyma, choć ryzyko że się „odczepi” jest:)

 

Przy obserwacji Słońca obraz też świetnej jakości, przy maks powiększeniu tarcza Słońca idealnie wpasowuje się w pole widzenia. Nie zauważyłem aberracji, lecz obraz jest bardzo jasny, przydałby się dodatkowy filtr, bo razi w oczy.

 

Może jeszcze coś o statywie na jakim luneta się znajdowała, a był to manfrotto 055XB z głowicą manfrotto 701HDV. Cała konstrukcja jak przystało na tą firmę solidna i bez problemów radzi sobie z lunetą. Statyw bardzo stabilny choć szwagier mówił że na wietrze trzeba uważać bo potrafi „fiknąć”. Głowica chodzi przyjemnie płynnie, bez żadnych zacięć czy luzów.

 

Na koniec krótko: sprzęt bardzo przyjemny lecz dziwiło by mnie gdyby taki nie był za cenę ok. 7000zł. Najtrudniej mi było rozstać się ze statywem bo przydałby się taki stabilny pod lustrzankę :)

Na drugi dzień wszystko wróciło do szwagra, ale pewnie jeszcze kiedyś pożyczę i być może wtedy uda się coś przetestować w nocy.

 

Nie opisywałem dokładnie zawiłości technicznych lecz własne odczucia. Lecz gdyby ktoś chciał jeszcze coś poczytać a szukajka kuleje to wstawiam link z opisem.

http://www.opticron.co.uk/Pages/hred_scope08.htm

IMG_2725.JPG

IMG_2728.JPG

IMG_2727.JPG

IMG_2729.JPG

IMG_2735.JPG

IMG_2736.JPG

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.