Skocz do zawartości

Zakup Teleskopu


czekusiek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich Forumowiczów :sunsmiley:

 

Jestem tu nowy.

 

Od dłuższego czasu fascynuje mnie astronomia...

...Więc...

 

Chciałbym zakupić jakiś teleskop do obserwacji Księżyca, planet Układu Słonecznego i (nawet jako punkciki) galaktyk, mgławic.

 

Na teleskop przeznaczyłbym ok. 600-800zł, maks 900.

 

Zakup planuję dopiero w grudniu (pod choinkę :santa: ) ponieważ nie mogę sobie pozwolić na większy wydatek tak szybko. Po prostu chciałbym już się dowiedzieć, który teleskop jest warty zakupu.

 

Słyszałem że dużo osób poleca teleskop Dobson Synta 6" i 8", ale...powiedzcie który Wy polecacie.

 

Ps. Proszę nie pisać, że na forum jest tysiące takich tematów, bo wiem, ale w każdym jest tak, że jedni polecają ten, drudzy ten, jeszcze jedni lornetkę, a inni mówią żeby sobie odpuścić.

Aha, i ten teleskop nie ma być do astrofotografii.

 

Jeśli już polecicie jakiś, to dobrze by było jakbyście mogli załączyć jakieś zdjęcia z obserwacji, ponieważ zakupiłem teleskop za 100zł (ale ja głupi jestem :D) i widziałem przez niego gorzej niż przez oko.. :D

Trochę się rozpisałem..

 

Edit: Dodam tylko, że mieszkam na wsi położonej niedaleko miasta, więc mógłbym obserwować kosmos z okna, balkonu lub prosto z dworu.

Edytowane przez czekusiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pod choinkę to trochę za wcześnie, ceny mogą ulec zmianie. Jeżeli mieszkasz na wsi to warto zainwestować w Dobsona, za 900 zł taki http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-sky-watcher-synta-6-pyrex-dobson.html

Jednak do grudnia trochę czasu zostało, może doskładasz 200 zł to kupisz ten http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-skywatcher-synta-8-dobson-pyrex.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak apropos to czy Syną 6 lub 8 jest możliwość robienia zdjęć? :wassat:

 

Jeśli tak, to ktoś posiadający owy sprzęt mógłby wrzucić zdjęcie mgławicy lub jakiejś planety? I wiem, wiem, że przez teleskop widać planety w szarym odcieniu :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak apropos to czy Syną 6 lub 8 jest możliwość robienia zdjęć? :wassat:

 

Jeśli tak, to ktoś posiadający owy sprzęt mógłby wrzucić zdjęcie mgławicy lub jakiejś planety? I wiem, wiem, że przez teleskop widać planety w szarym odcieniu :icon_wink:

 

Nie wiesz ,nie wiesz . Planety akurat widać w kolorach ,szare są mgławice .

Wejdź w zakładkę" Obserwacje" ,tam możesz sobie pooglądać szkice czyli rzeczywiste obrazy obiektów w różnych teleskopach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka, kup sprzęt o jak największej aperturze/średnicy obiektywu/lustra na jaką cię stać. Synta 6" jest dobrym wyjściem na początek jednak wzrost apertury o kolejne cale daje znaczny wzrost powierzchni lustra, a co za tym idzie wzrasta ilość zbieranego światła. Większy teleskop pokaże więcej. Teleskopy newtona o średnicy od 6" dość łatwo sprzedać. Tak da się robić zdjęcia obiektom jasnym tj. np Ksieżyc, planety. Wrzucę zdjęcie zrobione telefonem po przyłożeniu go do okularu (w rzeczywistości obraz w okularze jest o wiele, wiele wyraźniejszy i ostrzejszy niż na tym zdjęciu)

DSC_0230-1.jpg

Edytowane przez DuRuS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm czy ktoś z Was posiada ten teleskop (Synta 8") lub ktoś z Waszych znajomych? :sterb029:

 

Oglądając giełde na tym forum (Giełda -> Giełda Astronomiczna) zobaczyłem teleskop Synta 8" za 1500zł z dołączoną całą masą osprzętu.

 

Czy w normalnym zestawie też jest tyle dodatków, czy na tej aukcji jest pokazana cała zawartość zwykłego zestawu?

 

Aukcja użytkownika tdominiak, pierwsza z góry (na tą chwilę). :sunsmiley:

 

I tak wolę kupić zwykły zestaw, ale chciałbym wiedzieć co w nim się znajduje. Czy to co w tej aukcji, czy mniej rzeczy? (tyle co wiem to to, że kamerka jest własnej roboty, ale nie obchodzi mnie żadna kamerka :drinks:

Czytając też tematy wyczytałem, że okulary do tego teleskopu są...nie zbyt dobre, więc czy polecilibyście jakieś? Nie zamierzam od razu ich dokupywać, pooglądałbym sobie obiekty przez 1 góra 3 miesiące i jakby mi się znudziło dokupiłbym jakiś okular. Podajcie jakiś dobry do mniej więcej 300zł. Chciałbym sobie poskładać wszystko w całość, co trzeba by było kupić żeby było git. :stout:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zestaw co jest na giełdzie jest rozbudowany. Można podpowiedzieć , że optymalny przy tym teleskopie.

W zestawie ze sklepu (za około 1100zł) dostajesz teleskop ,skrzynię (dobsona), 2 okulary (10 i 25 mm) i szukacz.

Okulary z zestawu nie są znowu takie tragiczne i da się nimi z powodzeniem obserwować.

Na giełdzie jest jednak coś znacznie ciekawszego w tej samej cenie http://astropolis.pl/topic/41645-delta-optical-gso-dobson-10-f5-m-crf/

sam używam 10" i to jest to czego oczekiwałem po teleskopie :)

Ten GSO jest znacznie lepszy (wyciąg okularowy, okulary, łożyska w dobsonie) no i cena bardzo atrakcyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy znacie jakiś teleskop lepszy od tej Synty 8" w tej samej cenie? Max 1000-1100zł.

 

Nie muszą być to koniecznie nowe teleskopy, mogą być używane ale nie jakieś wybrakowane czy porysowane. Chodzi mi o to - nowe w granicy 1000-1100zł, używane 700-900zł.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi. :D

Edytowane przez czekusiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.