Skocz do zawartości

Bolid 13 sierpnia 2013 r.


kuba_mar

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji dzisiejszych obserwacji Perseidów o godzinie 21:37 CEST udało mi się zobaczyć bardzo ładny bolid. Widoczny był na prawo od Wolarza, a poruszał się od gwiazdozbioru Smoka do konstelacji Warkocza Bereniki. Długość toru lotu szacuję na około 40o, a czas jego trwania wynosił około 2 sekund. Jasność bolidu początkowo powoli narastała, a następnie szybko spadła. Miał on przy tym barwę białą (wydaje mi się, że z niewielkim dodatkiem fioletu w maksimum). Na samym końcu zabłysł on jeszcze kolorem pomarańczowym. Fragmentacja wystąpiła tylko w niewielkim stopniu. Trudno mi ocenić jego jasność, ale moim zdaniem wynosiła ona około -8 mag, natomiast przy końcowym rozbłysku około -4 mag. Czy komuś jeszcze udało się go dostrzec?

Edytowane przez kuba_mar
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuba_mar właśnie parę minut wcześniej wyłożyłem się na leżakiu żeby poobserwować niebo.Dokładnie widziałem to samo ale dodałbym że jednak się pięknie rozpadł na koniec.Bardzo jasny,na koniec pomarańczowy przy rozpadzie.Popatrzyłem zaraz na zegarek,dokładnie 21.37 :-) Oprócz tego 4 perseidy i 2 nie wiem co....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również go widziałem,mam podobnie jak wasze spostrzeżenia, był długi, pomarańczowy, a gdy się rozpadł wpadł w czerwień. Prawie przyćmił blask księżyca.

U mnie z pod Łodzi leciał z południa na południowy zachód, na lewo od Wolarza i gonił księżyc. Piękności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ten bolid widzieliście.

Zdjęcie ze stacji PFN Twardogóra, bolid zarejestrowali również Czesi.

 

Tak wyglądał podczas przelotu, widok bardziej spektakularny zarejestrował obserwator z Czech.

 

Takie drobne mrugnięcia na filmie to są rozbłyski, doskonale widoczne z kamer w Czechach (inny kąt obserwacji).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M20130813_193703_pfn41_45P.jpg

Edytowane przez Rodan
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ten bolid widzieliście.

Zdjęcie ze stacji PFN Twardogóra, bolid zarejestrowali również Czesi.

 

 

Widziałem też go przez chmury - jedyną jasną gwiazdą przez chmury w tej okolicy jaką wtedy widziałem była Wega.

Widziałem wiele meteorów bolidów i trudno oceniać tą jasność ale oceniłem go na ok -10 mag - u mnie zaczął się w Zenicie i poleciał na azymut 210 stopni.

Kilka minut pozniej przeszły chmury i przez chwilę miałem szanse na kilka jasnych PERów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.