Skocz do zawartości

Jaka lornetka


whahazhutou

Rekomendowane odpowiedzi

Tanią lornetkę warto zobaczyć w sklepie - kiedyś, dla sportu przeszukałem cały asortyment podobnych do wymienionej lornetek w sklepie RTV i sporo miało bardzo poważne wady. Jeśli budżet jest ograniczony, lepiej nie kupować przez internet, bo nie wiadomo, co się dostanie. Kupując, zwróć uwagę przede wszystkim na:

 

- mocowanie okularów - w tanich lornetkach okulary i mostek mogą przesuwać się nawet po lekkim naciśnięciu - to bardzo niedobrze.

- Sposób pracy śruby ostrości - czy chodzi płynnie, czy nie ma za dużego luzu, czy praca śruby na całej długości jest regularna.

- czy lornetka jest wyczerniona w środku a jeśli tak, to czy jest wyczerniona starannie?

- czy nie widać wyłażącego kleju, czy nic nie grzechocze wewnątrz przy lekkim potrząśnięciu?

- czy w torze optycznym każdego z okularów nic nie blokuje widoku (proponuję to zrobić szczególnie po potrząśnięciu lornetką)

- czy okulary i obiektywy pokryte są powłokami anty-refleksyjnymi, tzn czy np odbita żarówka w obiektywie jest lekko zabarwiona lub czy widać pod kątem zabarwienie szkła. Jak nie widać zabarwienia szkła, możliwe, że ktoś sobie "zapomniał" dodać powłoki.

- trzymaj lornetkę około 10-14 cm od oczu - obraz to będą dwa kółka - powinny być okrągłe a nie owalne.

- sprawdź czy lornetka jest skolimowana: nie jest to niestety bardzo łatwe. Najlepszy sposób - popatrz przez lornetkę a następnie oddal ją o kilka centymetrów od oczu, tak aby zobaczyć te dwa kółka światła, ale trzymaj lornetkę blisko. Kółka powinny zlać się po chwili w jeden obraz. Jeśli to nie wychodzi, coś z kolimacją może być nie tak. Można też, patrząc przez lornetkę wybrać jakiś odległy obiekt (np antena na dachu albo telewizor w końcu hali supermarketu) i umieścić ten obiekt przy samej krawędzi na górze obrazu w lornetce. Teraz zamknij jedno oko, patrz drugim - przymknij drugie i otwórz pierwsze - jeśli antena / obiekt w rogu zacznie się gwałtownie przemieszczać, albo całkowicie znikać z pola widzenia, nie kupiłbym lornetki.

- popatrz na obiektywy (przód) lornetki - czy są umocowane dokładnie w tej samej odległości wewnątrz tubusu? Jeśli nie, odłóż lornetkę.

- popatrz przy którym okularze jest ustawienie dioptrii - następnie popatrz przez lornetkę przymykając to oko, przy którym jest to pokrętło (dioptrii) i ustaw ostrość centralną śrubą patrząc okiem bez regulacji dioptrii. Jak obraz będzie ostry, zmień oko na to, przy którym jest ustawienie dioptrii - sprawdź czy kręcąc ustawieniem, uda ci się uzyskać ostry obraz. Jeśli się nie da - odłóż lornetkę.

- jeśli nosisz okulary, sprawdź czy daną lornetką jesteś w stanie obserwować. Jeśli nie chcesz obserwować w okularach, patrz powyższy test ostrości.

 

Lornetka o powiększeniu 12x to absolutne maksimum obserwowania z wolnej ręki, ale warto zobaczyć, czy obraz nie będzie za bardzo skakał. Obserwując samolot, trzeba za nim wodzić, a ruch zwiększa drgania. Dobrze więc sprawdzić, czy w tym powiększeniu jesteś w stanie otrzymać stabilny obraz.

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Yossarian
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z odlegloscia? To znaczy czy na przyklad bede wstanie przeczytac co jest napisane na samolocie ktory leci na wysokosci 5000 m? Juz dawno nie mialem stycznosci z lornetka i kompletnie nie wiem jak jest z odlegloscia. Dla przykladu dam filmik.

Zobacze w tych lornetkach 10x50 taki obraz?

Edytowane przez whahazhutou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest prosta. Nie tylko w lornetce.

 

Powiększenie działa tak jakbyś tyle razy bliżej był od obiektu ile razy jest on powiększony.

5000/12 = 416 metrów.

Zobaczysz tyle ile z 416 metrów gołymi oczami (a nieco mniej "świetliście/precyzyjnie" - bo na szkle i grubszej warstwie powietrza są pewne "straty" )

.

 

Pozdrawiam

p.s.

Ja ostatnio obserwowałem samoloty w plenerze lornetką 10x60 i wrażenie na mnie "robiły"!

To co widze na ekranie w Twoim poście jest (co do mojego wrażenia) podobne.

No może był trochę mniejszy.

Niemniej nie zweryfikowałem jego wysokosci - bo nie znałem wtedy tego:

 

http://www.flightradar24.com/#./KLM54W?&_suid=1376996520399009475356692707731

 

więc poczekaj na opinie innych.

 

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samolot, np Boeing 737-800 ma około 40 metrów długości. Lornetka którą pokazałeś ma parametr: pole widzenia na 1000 metrów: 87m - to znaczy że pokazuje odcinek o szerokości 87m oddalony o kilometr - w przypadku kilometra zatem, samolot byłby dość duży. Jednak na 5 km lornetka pokaże 5 krotnie większy odcinek: 5x87 = 435m na takim obszarze 40 metrowy samolot będzie wyglądał mniej więcej tak:

 

samolot.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez Yossarian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest ciut lepiej. (obstawiam 4 cm)

 

Z Twierdzenia Talesa ...

 

Ten samolocik na moim ekranie ma centymetr. Mogę z łatwością zasłonić go opuszką małego palca.

Mam go pół metra od oka. W lornetce, którą jakby odrzucamy, samolot będzie 500 metrów ode mnie.

Będzie zatem 1000 x dalej.

 

No to by wychodziło, że miałby (tam) tylko 1cm x 1000 => 10 metrów długości.

Skoro takim maleństwem jest "zasłonięty".

 

 

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja karta graficzna, a raczej Firefox nie zmienił mi znacząco wielkosci tego samolociku na Twoim obrazku (dalej ma okolo 15 mm na moim ekranie) :(

ale może to wina mojego systemu.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja karta graficzna, a raczej Firefox nie zmienił mi znacząco wielkosci tego samolociku na Twoim obrazku (dalej ma okolo 15 mm na moim ekranie) :(

ale może to wina mojego systemu.

 

Pozdrawiam

 

Nie wiem, natomiast zrobiłem obrazek o szerokości około 4,3 cm (nasze 430 metrów) i wsadziłem tam ikonę samolotu o szerokości 0,4cm (40 metrów) Powinno się zgadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

To sam samolocik ma mieć na ekranie długość 4 cm.

Bo zakładamy, że oglądamy ekran z odległosci 50 cm.

I samolocik na ekranie ma dokładnie zasłonić tamten realny samolot co jest od nas około poł kilometra

(lornetki jakby nie ma ale równoważy ją fakt, że nie patrzymy aż na 5 km).

 

Wszak tamten samolot ma 40 metrów czyli 4cm x 1000.

 

Pozdrawiam

p.s.

Ja mam dość stary monitor LCD 17 cali 1280 pikseli wszerz.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

To sam samolocik ma mieć na ekranie długość 4 cm.

Bo zakładamy, że oglądamy ekran z odległosci 50 cm.

I samolocik na ekranie ma dokładnie zasłonić tamten realny samolot co jest od nas około poł kilometra

(lornetki jakby nie ma ale równoważy ją fakt, że nie patrzymy aż na 5 km).

 

Wszak tamten samolot ma 40 metrów czyli 4cm x 1000.

 

Pozdrawiam

p.s.

Ja mam dość stary monitor LCD 17 cali 1280 pikseli wszerz.

 

Ale celem obrazka nie jest pokazanie, jakiej wielkości będzie samolot obserwowany, w stosunku do obserwatora z komputera, o bliżej niezidentyfikowanej rozdzielczości i odległości siedzenia od monitora. On pokazuje, jaką część pola widzenia w lornetce zajmie samolot - jedyny punkt odniesienia, który jest tu sens brać pod uwagę, to proporcja wielkości samolotu do wielkości pola widzenia (ramka obrazka)

Edytowane przez Yossarian
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To słuszne podejście w pewnym sensie.

 

Zakładałem jednak, że akurat autor tego wątka ma małe doświadczenie lornetkowe

i prosi o taki wielki samolot na ekranie jak zobaczy potem przez lornetkę.

Przemawiałby za tym jego post z obrazkiem z filmu.

 

Pozdrawiam

p.s.

wykorzystałem Twój obrazek - ale trzeba go kliknąć żeby ujawnił większy rozmiar

(w sam raz dla mojego ekranu).

 

samolot.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie w stu% zgadzam się z kolegą Yossarianem. Natomiast moim zdaniem nie masz co obawiać się zakupów przez internet. Masz prawo zwrotu sprzętu do 10ciu dni, a przez ten czas to jesteś w stanie sprawdzić, czy lornetka ci odpowiada.

Jeżeli chodzi o filmik przez Ciebie zamieszczony to rzeczywiście, może mógłbyś uzyskać podobny obraz (chodzi mi o powiększenie) natomiast co do jakości obrazu to prawdopodobnie musiałbyś przetestować kilka egzemplarzy, a i to nie zagwarantuje, że trafisz na "ideał".

Moja rada jest taka : Wybierz egzemplarz, który Ci pasi i go nie zwracaj. I raczej nie drąż tematu, bo za chwilę będziesz "musiał" przeznaczyć z dziesięć razy więcej (a i to nie będzie gwarantem pełnego zadowolenia) :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.