Skocz do zawartości

Nowy klevtsov 250mm


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawostka: właśnie się dowiedziałem, że Nowosybirsk zamierza wprowadzić do produkcji nowego klevtsova o nazwie Tał 250K. Rzuciłem okiem na dane techniczne i okazuje się, że wreszcie wpadli na to, żeby zaopatrzyć go w wyciąg okularowy 2" :D W dodatku jest jaśniejszy od 200-ki, F/8.5.

Szykuje się całkiem niezły wymiatacz, ale piekielnie ciężki, sama tuba waży 16kg :shock: .

Poza tym z tego co widzę, rura stoi na tym samym montażu, co 200K, i chociaż do 200-ki jeszcze daje radę, to przydałoby się, żeby tu zastosować coś solidniejszego. Ale znając ich tempo wprowadzania innowacji, to wątpię...

 

No ale widać, że firma się stara. Z trzeciej ręki wiem, że noszą się też z zamiarem wypuszczenia klevtsova 300mm. Takie coś na solidnym zachodnim montażu to już sprzęt hi-tech do amatorskiego obserwatorium. Ok, odbiegam od tematu, tu są szczegóły jak kogoś interesuje: http://www.npzoptics.com/market/shopping/p...&product_id=305

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak będzie z polem widzenia w nowych 250K i 300K, zawsze to był poważny mankament Klevzowów. I co z ich łączną wagą (nie podaja dla 250K na w/w stronie)- dla kompletnego zestawu Tał 200K ze wszystkimi akcesoriami, przeciwwagami-ciężarkami, okularami, filtrami etc. producent podaje 52KG, aż strach myśleć co bedzie z 250K i 300K i kto ma to targać- chyba dźwig albo wynajęci tragarze. I jak z możliwością przenośnego zasilania poprzez baterie/akumulatorki a nie tylko podłączenie do gniazdka ze zmiennym. Vide w:

http://www.telescopes.ru/product.html?cat=1&prod=3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, Tal 200K z montażem i "nogą" waży jakieś 30kg, z pudłem i akcesoriami ponad 50. Ten nowy z pudłem pewnie będzie ważył koło 75kg, a to już mała masakra. Nawet dla dwóch chłopa to za dużo, żeby targać za jednym zamachem na 4-te piętro.

Pole widzenia jest jakie jest, w 200K z plosslem 40mm ok. 50' o ile pamiętam, nie tak znowu tragicznie. 250-ka będzie miała wyciąg 2", więc będzie dużo lepiej.

Jeśli chodzi o zasilenie, to nowy montaż tałowski chodzi na 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, Tal 200K z montażem i "nogą" waży jakieś 30kg, z pudłem i akcesoriami ponad 50. Ten nowy z pudłem pewnie będzie ważył koło 75kg, a to już mała masakra. .... Jeśli chodzi o zasilenie, to nowy montaż tałowski chodzi na 12V.

 

Można tylko sarkastycznie skwitować ze dobrze ze nie 100KG a "tylko' te 75 KG....

 

Pole 50' przy powerze 50x to nie jest wiele, jak tego w nowym modelu z 2'' nie poprawili to niedobrze. Widzę w 250K: "Angular visual field, max 33' (f=25mm)" a w 200K 31'. To niewielka kosmetyczna zmiana i nie wiem czy 2'' tu wiele pomogą...

 

Co do zasilania sprawa jednak nie jest jasna- cholerstwo może żreć tyle prądu że nie da się zastosować akumulatorków/baterii do przenośnych obserwacji nawet gdyby mieć specjalną przyczepę. I kaplica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilania sprawa jednak nie jest jasna- cholerstwo może żreć tyle prądu że nie da się zastosować akumulatorków/baterii do przenośnych obserwacji nawet gdyby mieć specjalną przyczepę. I kaplica.

 

Spoko. Mam taki teleskop i był raz przez cztery długie noce podłączony do zapalniczki w samochodzie (bez doładowywania) i nic się nie stało.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Specyfikacje przeczytałem ale skubańce nie podają najważniejszych parametrów jak :

 

1) rozmiar pola fotograficznego w mm

 

2) promienia krzywizny pola w mm

 

3) diagramów plamkowych lub choć rozmiarów plamki rozproszenia na osi i na brzegu pola :roll:

 

4) Czy jest wolny od Komy ???

 

Bez tych parametrów nie można myśleć o jego jakichkolwiek poważniejszych zastosowaniach naukowych w małym obserwatorium :salu:

Wszystko wskazuje na to że nie jest to nowy projekt tylko powiększona wersja pierwotnej 200-etki :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.