Jump to content

Nowy klevtsov 250mm


Recommended Posts

Ciekawostka: właśnie się dowiedziałem, że Nowosybirsk zamierza wprowadzić do produkcji nowego klevtsova o nazwie Tał 250K. Rzuciłem okiem na dane techniczne i okazuje się, że wreszcie wpadli na to, żeby zaopatrzyć go w wyciąg okularowy 2" :D W dodatku jest jaśniejszy od 200-ki, F/8.5.

Szykuje się całkiem niezły wymiatacz, ale piekielnie ciężki, sama tuba waży 16kg :shock: .

Poza tym z tego co widzę, rura stoi na tym samym montażu, co 200K, i chociaż do 200-ki jeszcze daje radę, to przydałoby się, żeby tu zastosować coś solidniejszego. Ale znając ich tempo wprowadzania innowacji, to wątpię...

 

No ale widać, że firma się stara. Z trzeciej ręki wiem, że noszą się też z zamiarem wypuszczenia klevtsova 300mm. Takie coś na solidnym zachodnim montażu to już sprzęt hi-tech do amatorskiego obserwatorium. Ok, odbiegam od tematu, tu są szczegóły jak kogoś interesuje: http://www.npzoptics.com/market/shopping/p...&product_id=305

Link to comment
Share on other sites

Ciekawe jak będzie z polem widzenia w nowych 250K i 300K, zawsze to był poważny mankament Klevzowów. I co z ich łączną wagą (nie podaja dla 250K na w/w stronie)- dla kompletnego zestawu Tał 200K ze wszystkimi akcesoriami, przeciwwagami-ciężarkami, okularami, filtrami etc. producent podaje 52KG, aż strach myśleć co bedzie z 250K i 300K i kto ma to targać- chyba dźwig albo wynajęci tragarze. I jak z możliwością przenośnego zasilania poprzez baterie/akumulatorki a nie tylko podłączenie do gniazdka ze zmiennym. Vide w:

http://www.telescopes.ru/product.html?cat=1&prod=3

Link to comment
Share on other sites

Zgadza się, Tal 200K z montażem i "nogą" waży jakieś 30kg, z pudłem i akcesoriami ponad 50. Ten nowy z pudłem pewnie będzie ważył koło 75kg, a to już mała masakra. Nawet dla dwóch chłopa to za dużo, żeby targać za jednym zamachem na 4-te piętro.

Pole widzenia jest jakie jest, w 200K z plosslem 40mm ok. 50' o ile pamiętam, nie tak znowu tragicznie. 250-ka będzie miała wyciąg 2", więc będzie dużo lepiej.

Jeśli chodzi o zasilenie, to nowy montaż tałowski chodzi na 12V.

Link to comment
Share on other sites

Zgadza się, Tal 200K z montażem i "nogą" waży jakieś 30kg, z pudłem i akcesoriami ponad 50. Ten nowy z pudłem pewnie będzie ważył koło 75kg, a to już mała masakra. .... Jeśli chodzi o zasilenie, to nowy montaż tałowski chodzi na 12V.

 

Można tylko sarkastycznie skwitować ze dobrze ze nie 100KG a "tylko' te 75 KG....

 

Pole 50' przy powerze 50x to nie jest wiele, jak tego w nowym modelu z 2'' nie poprawili to niedobrze. Widzę w 250K: "Angular visual field, max 33' (f=25mm)" a w 200K 31'. To niewielka kosmetyczna zmiana i nie wiem czy 2'' tu wiele pomogą...

 

Co do zasilania sprawa jednak nie jest jasna- cholerstwo może żreć tyle prądu że nie da się zastosować akumulatorków/baterii do przenośnych obserwacji nawet gdyby mieć specjalną przyczepę. I kaplica.

Link to comment
Share on other sites

Co do zasilania sprawa jednak nie jest jasna- cholerstwo może żreć tyle prądu że nie da się zastosować akumulatorków/baterii do przenośnych obserwacji nawet gdyby mieć specjalną przyczepę. I kaplica.

 

Spoko. Mam taki teleskop i był raz przez cztery długie noce podłączony do zapalniczki w samochodzie (bez doładowywania) i nic się nie stało.

 

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Specyfikacje przeczytałem ale skubańce nie podają najważniejszych parametrów jak :

 

1) rozmiar pola fotograficznego w mm

 

2) promienia krzywizny pola w mm

 

3) diagramów plamkowych lub choć rozmiarów plamki rozproszenia na osi i na brzegu pola :roll:

 

4) Czy jest wolny od Komy ???

 

Bez tych parametrów nie można myśleć o jego jakichkolwiek poważniejszych zastosowaniach naukowych w małym obserwatorium :salu:

Wszystko wskazuje na to że nie jest to nowy projekt tylko powiększona wersja pierwotnej 200-etki :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.