Skocz do zawartości

Obserwacje z 28.X.2013


pasionat nieba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Spróbuję opisać swoje obserwacje z wczorajszego wieczora 28.X :

Rozpocząłem o godzinie 21.00 ok. 15 metrów od domu. Teleskop Newton 22'', f/3,7 bez osłony na kratownice chłodził się od dwóch godzin. Trzymam go w garażu i wyjeżdżam nim na podczepionych kółkach.Cały dzień wiało, podczas obserwacji również. Mieszkam według mapy LP na żółtym, sąsiedzi palili jeszcze światło, a kilka lamp na ulicy świeciło przysłoniętych przez budynki i drzewa (gasną o północy). Ze wschodu duża 40sto stopniowa łuna od Łodzi i Pabianic.

Zasięg tej nocy ok. 5,4-5,6- w najlepsze noce dochodzi do 6ciu, niebo przewiane, czyste, gwiazdy na oko ładne punktują. Tak wiało że kosa na haku się bujała i straszyła malodją to ją zdjąłem. Lustro jeszcze nie doszło do siebie, gwiazdki plackowate. Zająłem się na razie przeglądaniem na szybko standardowych emek i katalogu NGC. Na przegląd poszły:

-Mgławica 6888 Półksiężyc, dość wyraźne 2 fragmenty łuku z filtrem UHC i Esem 18' pow. 114, zerkaniem przęsło i kilka ulotnych mgiełek w środku mgławicy. Bez filtra widoczna bardzo słabo.

-Kompleks Weila również w konstelacji Łabędzia, NGC 6960-Miotła Wiedźmy wyraźna rozdzierająca się na dwie części z czego ,,kijek'' bardziej kontrastowy i można dostrzec w nim pewną ,,rurkowatość''. NGC 6992-Welon wydaje się jaśniejszy, mnóstwo strzępów choć mało kontrastowych, można go objąć na 2 pola okularu 0,70 stopnia podobnie miotła. Pomiędzy tymi fragmentami widać było wiele fruwających innych mgiełek z min. Trójkątem Pickeringa znacznie słabszych.

-zerknąłem na M27 w Lisku z filtrem UHC jasna, wyraźne dzwonki ze spiczastymi końcówkami i duże halo rozpościerające się na około nich, dwie gwiazdki na jej tle. Tydzień temu widziałem ją wyraźniej i jaśniej podobnie jak kolejny obiekt.

-M57, Pierścień w Lutni, dość wyraźny, jasny, podłużny obwarzanek z wyraźnym okręgiem po środku, dziś bez rewelacji w dużym powiększeniu 412 z Pentaxem xw. Gwiazda centralna? Myślę że mam ja już za sobą, w ubiegły wtorek często wyłaziła w pow. 114 z Esem 18 choć jej nie szukałem.

-M33 galaktyka w Trójkącie dość blada, owalna, duża, dostrzeżone odstające jedno duże ramie skierowane w dół i kilka pojaśnień.

-M76 Małe Hantle na granicy Perseusza i Andromedy, było to zadanie tego wieczoru i obiekt tego tygodnia preferowany przez Kolegę z forum Piotrka Guzika. Podczas namierzania blisko zenitu. Dwa jasne, mało kontrastowe, owalne kształty tworzące podłużny środek mgławicy i widoczne już słabiej głębokie łuki po bokach, stąd ich nazwa Hantle.

- NGC 6826 Mgławica Mrugająca w Łabędziu. Pierwszy raz ją dostrzegłem, jasna, łatwa do znalezienia w pow. 114 bo większa od otaczających gwiazdek, owalna miękka na brzegu. W powiększeniu 412 z filtrem UHC widoczne jakieś struktury. Gwiazdka centralna jasna i widoczna na wprost i zerkaniem, nie dostrzegłem efektu mrugania.

-Spróbowałem namierzyć dwie galaktyki w Pegazie, najpierw NGC 7479 po dość długim szukaniu znalazłem ją między dwoma jaśniejszymi gwiazdami. Dość duża blada, smukła, ledwo wyłaziły ramiona jak S, sprawdziłem później w domu czy to co widziałem było ramionami. Spróbowałem znaleźć też 7814, ale bezskutecznie, trzykrotnie zaglądałem do atlasu.

-Zerknąłem na NGC 772 w Baranie. Prosta do namierzenia, dość jasna, raczej kolista, nic szczególnego na razie.

-spojrzałem na mgławicę M1 Krab w byku, w pow. 114 duże, słabe pojaśnienie, z filtrem UHC trochę jaśniejsza, można doszukać się rozlanych struktur, ale nic szczególnego, jeszcze przyjdzie na nią pora.

-Na Jowiszu dziś tylko 2 majaczące pasy, a naliczałem innym razem 8 sztuk.

-około 23.00 spojrzałem na mgławice w Orionie który wzniósł się na 20 stopni. Koń jak i Płomień z miejscach gdzie powinny się znajdować tylko pojaśnienia z UHC filtrem, natomiast blisko ich miejsca na wschód znalazłem bardzo piękne 2 pary gwiazd blisko siebie, jedna podwójna druga potrójna.

-Wisienką tej nocy była oczywiście M42 Wielka Mgławica Oriona. Najlepiej widoczna jak na razie. Z Esem 18 82' pow. 114 ramiona mieszczą się prawie na styk. Wyraźne błękitne centrum, które dzieli się na 2 obszary jasności, mnóstwo szczegółów, porozrywanej materii. M43 to nie tylko pojaśnienie tu też dostrzega się szczegóły. Filtr UHC wydobywa całą mgławicę jeszcze bardziej. Widok w okularze nie odstaje od widoku ze zdjęć.

Krótko niestety podziwiałem ten piękny obiekt, z zachodu nadciągnęły już gęste chmury pozostawiając tylko małe fragmenty nieba. Obserwacje zakończyłem o 23.30.

 

Pozdrawiam

 

 

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.