Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w wyborze i zakupie.


Machi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, dzień dobry :)

Jestem tutaj absolutnie nowy, z góry proszę więc o wyrozumiałość dla moich naiwnych pytań. Nigdy nie miałem teleskopu/lunety. Pomysł zrodził się około rok temu. Chciałbym kupić gotowy zestaw, najlepiej z filtrami itd. Tytułem wstępu powiem, że mieszkam na wsi w województwie pomorskim (daleko od trójmiasta) bo wiem, że to determinuje zakup.

Oto moje pytania:

1. Czy sprzęt w cenie do 1500 będzie proporcjonalnie lepszy niż sprzęt w granicach powiedzmy 700-800? Chodzi mi o to czy jest duża różnica (w obsłudze i tym co się widzi).

2. Co tak naprawdę widać (w każdym z podanych przeze mnie wariantów cenowych). Wiem, że nie będą to podrasowane programami foto widoki jak z internetu. Czy jest gdzieś może strona, na której można zobaczyć jak wygląda obraz "na żywo" z konkretnego teleskopu?

 

Tyle na początek. Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Pozdrawiam wszystkich użytkowników,

Maciej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Na początek zerknij i poczytaj dział Astroszkice - to kopalnia wiedzy i odpowiedzi na Twoje pytania :)

Jeśli chodzi o zdjęcia, to nie w tym rzecz że sa 'podrasowane' programami... Przede wszystkim chodzi o czas naświetlania (często liczony w sumie w godzinach na jedno zdjęcie)...

Nigdy, nawet przez najlepszy najdroższy teleskop, nie zobaczysz okiem tego co na zdjęciach - to po prostu efekt niedoskonałości budowy naszego oka...

 

A teraz o sprzęcie - z ta kasą, nie masz co myślec o robieniu zdjęć... Do tego trzeba by dodać jedno zero do planowanych wydatków żeby miało to jakiś sens...

Piszesz że wies i z dala od miasta... To oznacza ciemne nie zanieczyszczone światłem niebo...

Na Twoim miejscu celowałbym w nieśmiertelna syntę na montażu dobsona... 8 lub przy odrobinie szczęscia 10 cali... Jest to spooory sprzęt, którym na prawde bardzo dużo można zobaczyć...

 

I jedna rada.. nie napalaj się i nie kupuj wszystkiego od razu... popróbuj, pooglądaj i będziesz wiedział czego Ci brakuje...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Prorok!

Nie chcę robić zdjęć. Zdaję sobie sprawę z tego, że potrzebne są do tego sporę pieniądze i wiedza oczywiście. Wspomniałem o zdjęciach, ponieważ chciałbym wiedzieć jak obraz "rzeczywisty" widziany przez teleskop ma się do tego co pokazują zdjęcia.

 

Wspomniane przez Ciebie teleskopy brałem wcześniej już pod uwagę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy znajdziesz zdjęcia, które oddają to, co widać przez teleskop, gdy matrycę zastąpimy okiem. Lepiej poszukać szkiców astronomicznych, które powstają na bazie obrazu widzianego gołym okiem i lepiej niż fotografia oddają to, co realnie można zobaczyć.

 

http://astropolis.pl/forum/87-szkice-obserwacyjne/

 

Co do teleskopu... jeżeli mieszkasz na wsi i nie masz problemów z dotarciem na miejsce obserwacji, to gabaryty dla ciebie nie mają znaczenia. Możesz śmiało szukać jak największego zasięgu ignorując wielkość teleskopu ;) Jeżeli natomiast mieszkasz na wsi, ale masz w pobliżu domu latarnie uliczne (co się zdarza coraz częściej) i musisz się jakiś znaczący dystans przemieszczać... wtedy nie ignorował bym rozmiarów i wagi sprzętu. Nadrzędna zasada brzmi: "najlepszy teleskop to taki, którego się najczęściej używa" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaa... a próbowałeś samemu przenosić jakąś na więcej niż 100m ze wszystkim na raz? Nie za bardzo to wykonalne. W przypadku, gdy twoje miejsce obserwacyjne jest kilkaset metrów od domu, albo musisz tam dojechać nie posiadając auta, albo zwyczajnie nie ma tam drogi... powodzenia. 8" jest wystarczająco duża, żeby jedna osoba bez samochodu była z nią uziemiona. Dlatego czasami warto się zastanowić nad tym, jak, gdzie i jak często będziemy zmuszeni się przemieszczać z naszym teleskopem. Nie ignorował bym problemu i nie kupował bym sprzętu na zasadzie "jakąś to będzie". To bardzo zły pomysł. Zawsze, każdemu początkującemu będę radził, żeby rozmiar teleskopu i swoje możliwości transportowe traktował absolutnie priorytetowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1, przenoszenie całego setupu jednocześnie, nie jest dobrym pomysłem, ze względu na możliwość uszkodzenia sprzętu...

Po 2 miałem 8 cali i to na paralaktyku (montaż statyw wagi itd) i dawałem sobie z przenoszeniem radę...:)

Teraz mam 10 i to spore (w sensie wagi, z ciężkim wyciągiem i dowtailem losmandy) i też ogarniam przeniesienie jak musze...

 

Masz rację co do zastanowienia sie nad sposobem korzystania i ewentualnym przenoszeniem, ale nie demonizowałbym tego...

W końcu ile waży takie 8 lub 10 cali (zakładając noszenie w kawałkach)... bez przesady...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przede wszystkim dziękuję :)

Do najbliższego domu mam jakieś 150 m. Do najbliższych lamp ulicznych 200. Nie ma problemu z ewentualnym transportem, ponieważ samochód posiadam. W tej chwili nie mam możliwości szczegółowo przeanalizować wszystkich podpowiedzi, ale zrobię to wieczorem i wtedy będę pewnie miał jeszcze kilka pytań!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz problemów z transportem to jak mówiłem ignoruj wielkość teleskopu i kupuj największy na jaki cię stać. Tylko pamiętaj, że do dużego Newtona nie ma sensu kupować słabych okularów Plossl czy Efrla. Nie sprawdzą się. Są tanie, ale nie poradzą sobie w tak jasnym teleskopie i tylko będziesz się męczył. Dlatego w wydatkach warto uwzględnić okulary. Okulary przyzwoitej jakości na rynku wtórnym dostaniesz tak od około 300zł za sztukę. Co do doboru ogniskowych... trudna sprawa, bo każdy ma inny gust ;) Poobserwuj na kitowcach i sam powinieneś wpaść na to, czego ci potrzeba i wtedy dokupić :)

 

Co do doboru okularów...

http://astropolis.pl/topic/12342-jak-dobra-okulary-do-teleskopu/

Radzę to przeczytać... bardzo pouczające i zrozumiesz o co chodzi z tymi okularami i dlaczego takie, a nie inne :)

 

Kolejna ważna rzecz... kolimacja. Poniżej masz absolutnie wszystko, co musisz na ten temat wiedzieć :)

http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

 

Tu masz zaplecze programowe. Dobry i obszerny program. Radze tylko ściągnąć dodatkowe katalogi gwiazd, oraz wklepać do programu swój teleskop i aktualne okulary. Jak nie będziesz wiedział jak i gdzie tego szukać, to pisz do mnie na PW, a z chęcią ci pomogę.

http://www.stellarium.org/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno doradzać 'ten konkretny' gdyz go nie widzieliśmy i nie macaliśmy :) Ale tak - tego typu, w tym rozmiarze... reszta jest między Toba a sprzedającym :)

I drugie tak - moim zdaniem, kupic największe możliwie lustro jakie sie mieści w budżecie z okularkami które sa w zestawie i poczekac... Kilka/kilkanaście razy użyć, pooglądać i już będziesz wiedział... Jakie ogniskowe (powiększenia Tobie pasują) jakich filtrów brakuje itd... I powoli dokupować...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.