Skocz do zawartości

Historia pewnej przygody i moje pytanie


Approx 25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Polecam ciekawy artykuł pana Janusza Wilanda.

http://www.astrojawil.pl/kolacja_1979.htm

 

Mam pytanie związane z tym fragmentem:

 

''bolid wleciał w górne warstwy atmosfery na wysokości ok. 80 km po czym rozpadł się na kilka kawałków, które osiągnęły

pułap ok. 55 km i odbijając się od atmosfery odleciały na szczęście dalej

w kosmos nie robiąc nikomu krzywdy''

 

Czy bolid może odbić się od gęstszej warstwy atmosfery i odlecieć z powrotem w kosmos?

Czy jest to związane z kątem pod jakim wpada on do atmosfery i jego prędkością?

 

Czytałem epilog relacji pana Janusza i uprzedzam uwagi dotyczące natury bolidu. Moje pytanie dotyczy ogólnie zjawiska wpadania drobnych obiektów do ziemskiej atmosfery.

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Approx 25
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Approx 25,

To o czym pisze Janusz poddałbym w sumie wątpliwości. Bolid po rozpadzie zwłaszcza na wysokości 55km nad Ziemią raczej nie jest już w stanie się "odbić" od atmosfery. Z resztą opis ten dotyczy deorbitacji członu rakiety nośnej Sojuz-U (o czym można przeczytać w dalszej części artykułu). Fragmenty o których Janusz wspomina raczej po prostu spłonęły w atmosferze.

Jednak co do odbijania się meteoroidów od atmosfery, to jest to jak najbardziej realne. Zjawisko to podobne jest do efektu puszczania kaczek na wodzie. Jeśli kąt wejścia w atmosferę jest zbyt mały to "ślizga się" po niej odbijając. Meteory tego typu widoczne są jako tzw. Earthgrazery, czyli "muskające Ziemię". Zostawiają one długie ślady, przecinając nieraz znaczną część nieboskłonu. W przypadku rojów meteorów Earthgrazery można często obserwować gdy radiant danego roju jest w okolicy horyzontu. Dodam jeszcze, nie każdy earthgrazer oznacza meteor odbity od atmosfery. Często zanim odbije się on od atmosfery zdąży doszczętnie spłonąć (czy tam stopić się i odparować).

A tutaj przykład takiego earthgrazera "książkowego". :)



Pozdrawiam!

Maciek

Edytowane przez MaciekM
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.