Jump to content

Meteory na Marsie


ax
 Share

Recommended Posts

Nie przestraszcie sie linka....mysle ze warto zobaczyc a na pewno nie jest to wirus tylko zarejestrowany meteor na Marsie :)

Ze wzgledu na to ze Mars lezy blizej pasa planetoid wydaje sie mi ze jest ich tam o wiele wiecej niz u nas na Ziemii :)

 

http://www.space.com/php/multimedia/imaged...dit:%20NASA/JPL

Link to comment
Share on other sites

To chyba pierwsza taka rejestracja?

A co to za krotki slad to w zenicie? drugi meteor czy po prostu rozmazana gwiazdka?

 

Hmm... a nie powinno byc mniej meteoroidow w okolicy Marsa ze wzgledu na dalsze jego polozenie od Slonca? Skoro meteory powstaja w wiekszosci z pylu "po komecie" nalezy oczekiwac maksimum jego rozkladu w okolicy przyslonecznej i tym samym wiekszej ilosci meteorow pochodzacych od komet na ziemskim niebie niz na marsjanskim.

 

Z drugiej strony, orbitujacy lub spychany wiatrem slonecznym pyl moze oddalac sie od Slonca... byc moze ucieka takze pyl z pasa planetoid? Tylko czy moze takze przesuwac sie w kierunku do Slonca? Co jest wieksze: cisnienie wiatru czy grawitacyjne sciaganie? Czy taki pyl bardziej orbituje czy woli byc unoszony cisnieniem (pewnie wszystko zalezy od powierzchi i masy) Chyba odpowiedz na to pytanie rozstrzygnie gdzie jest wiecej meteorow... na Ziemi czy na Marsie? Co na to fachowcy? :-)

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

To chyba pierwsza taka rejestracja?

A co to za krotki slad to w zenicie? drugi meteor czy po prostu rozmazana gwiazdka?

 

 

Z drugiej strony, orbitujacy lub spychany wiatrem slonecznym pyl moze oddalac sie od Slonca... byc moze ucieka takze pyl z pasa planetoid? Tylko czy moze takze przesuwac sie w kierunku do Slonca? Co jest wieksze: cisnienie wiatru czy grawitacyjne sciaganie? Czy taki pyl bardziej orbituje czy woli byc unoszony cisnieniem (pewnie wszystko zalezy od powierzchi i masy) Chyba odpowiedz na to pytanie rozstrzygnie gdzie jest wiecej meteorow... na Ziemi czy na Marsie? Co  na to fachowcy? :-)

 

pozdrawiam

 

Dokladnie, zalezy to od powierzchni i masy...Z naszego ukladu raczej ciezko czasteczkom uciec, duzo prosciej jest spasc na Slonce ;). Dla odpowiednio malych czastek istotny staje sie tzw efekt Poyntinga-Robertsona, w wyniku ktorego cala ta drobnica powoli , po spirali dryfuje w okolice Slonca, gdzie zachowuje sie zaleznie od skladu i rozmiarow...

 

Przemo

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Pył który wymiata z układu ciśnienie światła słonecznego jest za drobny by dać widoczne dla nas zjawisko meteoru, jako że Mars jest o wiele bliżej tygla "Bolidowego" jakim jest pas planetoid to zapewne o wiele więcej tam ładnych sporadyków połączonych z o wiele wiekszą ilością spadków bo niska grawitacja za bardzo ich nie przyspiesza a rozległa i "miękka" atmosfera ładnie hamuje wiele meteoroidów na długim odcinku ich przelotu a ich prędkości orbitalne są mniejsze od tych z pobliża Ziemi znajdującej się bliżej studni Słonecznej grawitacji :salu:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Sadząc po ilości kraterów na erodowanym wiatrem i pyłem Marsie nie są to za to cholernie małe i cholernie odosobnione zjawiska :salu: :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Hmm... a nie powinno byc mniej meteoroidow w okolicy Marsa ze wzgledu na dalsze jego polozenie od Slonca?

 

Chyba powinno byc wiecej ;) . Przeciez Mars jest blizej pasa planetoid ktory produkuje nawet wiecej smiecia niz komety.

 

Z drugiej strony, orbitujacy lub spychany wiatrem slonecznym pyl moze oddalac sie od Slonca...

 

Nie musi byc nawet spychany by dotrzec bardzo daleko od Slonca :) . Komety jak wiadomo maja orbity bardzo wyciagniete. pyl opuszczajacy komete nie pozostaje w jakis magiczny sposob w okolicach Slonca tylko leci dajel po orbicie nieco rozniacej sie (lecz nieznacznie) od ciala maciezystego.

 

Na Perseidy moglibysmy sie natknac nawet na Neptunie, o ile by orbita Perseid przeciela sie z orbita Neptuna. :)

 

Pozdrawiam

Mariusz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.