Skocz do zawartości

ognisko mi zgaslo ;)


mifau

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam dosyc techniczne pytanie ;)

 

Juz kiedys chwalilem sie, ze posiadam U-bota....(i chyba jako jedyny jestem z niego w miare zadowolony)

Postanowilem przystosowac go nieco do laserowej kolimacji.

Nakleilem na lustro glowne "kolko z dziurka" (zrobione z tasmy izolacyjnej;))

 

Pozniej zdjalem pajak z lusterm wtornym i wykonalem czynnosci oczyszczajace ;)

Zmontowalem wszystko elegancko i postanowilem skolimowac sprzet "na gwiazde" (bo lasera nie posiadam - jeszcze)

 

Na poczatek postanowilem jednak zerknac na jowisza...

Moje zdziwienie nie mialo granic, gdy okazalo sie, ze nie jestem w stanie ustawic ostrosci:(

Wyciag jest teraz "za dlugi" ! (zaznacze jeszcze, ze wczesniej mialem zapas - jakies 2 cm)

Rozumiem, ze uleglo przesunieciu ognisko....

 

Co moze byc tego przyczyna?

...Probowalem skrocic dystans miedzy wyciagiem, a lustrem wtornym (ale nie wydaje mi sie, zeby byl to dobry pomysl) i....bez rezultatow:(

 

Przyszlo mi tez do glowy, ze moze to przez niedostateczne schlodzenie teleskopu....tylko, ze nigdy wczesniej tak to sie nie objawialo.

 

To jak? Pomozecie mi odpowiedziec na pytanie: "Co spieprzylem" ?

 

Bede wdzieczny, za wszelkie uwagi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się że wykonałeś następujące czynności:

1. Ustawienia pająka koncentrycznie w tubusie (suwmiarka).

2. Ustawienie zwierciadła głównego tak żeby patrząc przez otwór w pająku odbicie oka, odbicie pająka i środek lustra pokrywały się.

3. Ustawienie zwierciadła wtórnego takie, żeby patrząc przez wyciąg okularowy lusterko wtórne, oko, pająk, środek lustra głónego pokrywały się i były widoczne naprzeciw środka wyciągu.

 

Po tych czynnościach wyciąg mojego Uboota jest jakby za krótki, poprostu muszę nieco płyciej wsuwać okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie.

Chociaz zrobilem to w kolejnosci 1,3,2.

 

Po tych czynnościach wyciąg mojego Uboota jest jakby za krótki, poprostu muszę nieco płyciej wsuwać okular.

A u mnie dokladnie na odwrot....czyli musialbym okular wlozyc glebiej.

 

Jednak......chyba juz wiem co zle zrobilem ;)

Wkrecilem nmocniej sruby regulacji lustra glownego (bo juz im sie gwint konczyl).....no i teraz przeciez lustro glowne jest dalej od wtornego....:)

 

Tak to jest jak sie poznym wieczorem cos robi ;)

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

A Może napiszesz nam łaskawie czy masz Newtona czy Cassegraina bo trzeba by to zgadywać z tywojego postu ?.

Jeśli to Cassegrain i masz ognisko za głęboko to zbliżaj po milimetrze (nie więcej niż po milimetrze!!!) do siebie oba lustra aż złapiesz przyzwoitą ostrość i po problemie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.