Skocz do zawartości

Drugi teleskop do 2-3tys zł


Graczkiler

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

odrazu chcę przeprosić że napisane jest "drugi teleskop...." w dziale z zakupem pierwszego teleskopu ale raczej ten co posiadam to nawet sie nie zalicza do porządnego teleskopu :D

 

 

Chcial bym was się poradzić jaki teleskop będzie dobry :)

A więc...

 

Interesuje mnie teleskop do obserwacji saturna jego pierścieni i ksiezycy oczywiście.. poglądał bym chętnie dalsze planety ;),przy okazji chciał bym oglądać mglawice,gromady galaktyki (jeżeli będzie to możliwe :P) (co tylko sie da) ;) w pózniejszym czasie może porobił bym jakieś fotki :P (podobno teleskopy do fotografowania sa najlepsze do ogladania kosmosu "gołym" okiem)

Nie wiem co to są dosy czy coś tego rodzaju..

Może teraz moja lokalizacja.. też się pewnie przyda

 

Mieszkam w Cieszynie (granica polski z czechami),mam dom jedno rodziny na skraju miasta niestety widać dużo swiateł z miasta itp...często jest ciemne niebo..(nwm czym sie rózni jasne od ciemnego chyba tym że są przy jasnym niebie lepiej widoczne gwiazdy i jest ich więcej) ok.200km od mojego miejsca zamieszkania sa -_- - _ - kominy fabryczne... i oczywiscie : ) 10000% produkcji dym idzie na całego....

nie posiadam auta żeby przemieszczac sie w lepsze miejsca do ogladania (mam 16lat..)jedynie rower ale 20-30KG do przewożenia na plecach to chyba nie realne 0.o

 

Jeżeli chodzi o mój pierwszy teleskop to....ledwo nim widać księżyc jego nazwa to: Optisan Star 60060 jest fajnym teleskopem na swoje możliwości ale szukam czegoś lepszego ; P

Jeżeli coś was interesuje to piszcie chętnie odpisze :)

a i oczywiscie będe mial 2-3tys na wydanie na dany teleskop ew. mogę troche dozbierać kasy i kupić coś droższego ale z tym bywa niestety różnie : D

moje wymagania co do teleskopu to jak najlepsza ostrość obrazu oraz przybliżenie waga itp nie gra roli

 

uhhh troche się tego napisało : D

Edytowane przez Graczkiler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie teleskop do obserwacji saturna jego pierścieni i ksiezycy oczywiście.. poglądał bym chętnie dalsze planety ;),przy okazji chciał bym oglądać mglawice,gromady galaktyki (jeżeli będzie to możliwe :P) (co tylko sie da) ;) w pózniejszym czasie może porobił bym jakieś fotki :P (podobno teleskopy do fotografowania sa najlepsze do ogladania kosmosu "gołym" okiem)

Nie ma teleskopów idealnie wszechstronnych. Ja zaczynałem od synty 8", przez 10" i 12", są to teleskopy typowe do głębokiego nieba (mgławice itp), do planet są mniej światłosilne refraktory, ale ja często, gęsto oglądałem planety i Księżyc z użyciem filtra polaryzacyjnego. Co do robienia fotek, ze sprzętem takim jak podałem wcześniej możesz co najwyżej pobawić się w robienie zdjęć Księżyca, Słońca, ja tak zaczynałem. Astrofoto to całkiem inna bajka niż obserwacje wizualne, potrzeba montażu paralaktycznego, długo by tłumaczyć, najlepiej poczytaj forum, tam jest wiele poradników. Ciężko będzie od razu wejść w foto. Ja po około 3 latach obserwacji dobsonami, wymieniania go w tym czasie i zbierania pieniędzy dorobiłem się montażu z którym można zacząć foto. Teleskopy do fotografowanie (zależy jeszcze czego, planet czy DS) nie są najlepsze do obserwacji, np. taki TS APO65Q. Ja bym brał synte 8" (lub 10" mniej mobilna) jest dosyć mobilna i zostanie Ci na dokupienie porządniejszych okularów, może filtrów.

 

 

Nie wiem co to są dosy czy coś tego rodzaju..

 

Chodzi chyba od "deesy" skrót DS od słów Deep Sky czyli głebokie pole, czyli obiekty takie jak gławice, galaktyki. DS-ami nie są planety.

 

Jednak wg mnie najlepszym sposobem na wybranie sprzętu jest przeznaczenie cześci sumy z teleskopu na udział w zlocie. Tam będziesz miał namacalny dostęp do teleskopów, będziesz mógł przez nie spojrzeć, sam ocenisz i na pewno ludzie Ci doradzą. To chyba najlepszy wybór :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko problem taki że u mnie raczej nie ma takiego zlotu fanów kosmosu :D gdzie wystawiaja swoje teleskopy itp ;) gdyby cos takiego istniało to pewnie bym zbierał jak najwięcej informacji.Dobra więc wykluczmy fotografowanie narazie tylko ogladanie planet i głębszego nieba od synty 8" do 12"

Tu znalazłem dobsona 8"

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=2035&lunety=Teleskop_GSO_Dobson_8%27%27_DeLuxe_203/1200_M-CRF_%28mikrofocuser_1:10,_ch%B3odzenie_lustra%29

Synta 12"

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=1466&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-305/1500_SYNTA_12_DOBSON_Pyrex

Synta-8"-Dobson

 

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-203/1200-SYNTA-8-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1379.html

A więc który z nich najlepiej by sie nadawał do ogladania mgławic,galaktyk,gromad ew.planet itp pod ciemnym niebem i duża ilością swiateł ze strony miasta ?

i jeżeli był by ktoś tak miły ;P prosił bym o dopasowanie do tego teleskopu filtru odp.dla słonca,planet,księżyców i o dopasowanie soczewki prostującej obraz (bo chyba nie ma teleskopów ktore maja w sobie odrazu prosty obraz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiesz jak wyglądają galaktyki, mgławice w obserwacjach wizualnych? (oglądałeś szkice?)

Nie ma ciemnego nieba z dużą ilością świateł. Ciemne niebo jest wtedy gdy nawet na horyzoncie nie widać źródeł światła.

Planety nie są tak bardzo wymagające pod względem zanieczyszczenia światłem jak DS ( tu potrzeba bardzo ciemnego nieba bez żadnych widocznych świateł).

Musisz sporo poczytać przed zakupem aby uniknąć rozczarowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.