Skocz do zawartości

Ustawienie lunetki polarnej - temat dla speców


alinoe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


dorwałem lunetkę biegunową i powiem szczerze, mam z nią cholerny problem. Na zdjęciu sytuacja wygląda tak:


polar.jpg


Otóż tarcza (1) oraz pierścień z kreską (2) poluzowane ruszają się niezależnie od siebie nie obracając mapki w lunetce. Po zablokowaniu pierścienia (2) obracać on się może z pierścieniem (3). Problem polega na tym, że nie wiem jak to poustawiać wszystko, żeby było dobrze. Dziwi mnie, że tarcza obraca się tam, gdzie chce, w związku z czym ustawienie pierścienia (2) i wkręcenie go, żeby pokazywał na 0 na dolnej skali tarczy (1) (na zdjęciu kreska pokazuje na 15) nie ma sensu, no bo po co, skoro tarcza się obraca? Wszystko to obracając się nie wpływa na obraz w lunetce (mapka nieba nie obraca się np z ruchem tarczy ani pierścieni). Dziwi mnie, że tarcza cały czas się obraca i nie da się jej zablokować, no chyba, że nie wiem jak. Prosiłbym o pomoc.


PS: Jak ktoś chce napisać, żebym poszukał sobie na forum - niech się nie wypowiada.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mnie tknęło a propo tego artykułu: http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=13 . Wychodzi na to, że wskaźnik na pierścieniu (2) powinien wyznaczać linię prostą przechodzącą przez położenie gwiazdy polarnej oraz osi lunety (bieguna). Czyli wyglądałoby na to, że pierścienie (2) i (3) mocujemy na stałe, żeby wskaźnik był po 2 stronie gwiazdy polarnej a tarcza może się kręcić. Dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi, jakby ktoś nie zrozumiał. Tylko pytanie,. czy rzeczywiście dobrze rozumiem, że pierścienie (2) i (3) mają byc nieruchome a biała kreska po przeciwnej stronie gwiazdy polarnej względem biegunu?


polar2.jpg


Mam mimo wszystko wątpliwości, bo gdyby tak było, to w pierścieniu (3) oraz tulei lunetki powinny być otworki aby na stałe można było tą białą kreskę po przeciwnej stronie polarnej ustawić a tak nie jest.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.