Skocz do zawartości

lustrzany 8/500 MC-ZM-5CA i co dalej


09042

Rekomendowane odpowiedzi

Max. powiekszenie jakie mozesz użyć przy tym obiektywie to ok 120x ze wzgledu na niewielką średnicę (62,5mm) w tym przypadku polecałbym dwa okulary 25mm i 15mm i do tego barlowa 3x taki zestaw da Ci powiększenia 20x;33x;60;100x Myślę że to będzie dobre rozwiazanie na poczatek lecz wymagajace trochę pieniędzy. Jeżeli nie stać cię na taki sposób wystarczyłby okular 25mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie polecam Barlowa w ogóle bo rozmywa obraz, a jak już to najwyżej Barlow 2x a nie broń Boże 3x (i tym bardziej 4x) - obraz galareta...

 

Co z tego że będzie wiekszy power jak per saldo widać gorzej i mniej. Niestety, trzeba się wtedy wykosztować na drogi krótkoogniskowy okular lantanowy - ED... power przy niezłej ostrości kosztuje. Albo dać sobie na razie spokój z dużymi powerami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim to do tego sprzetu dobry jest telekonwerter 2x na M42, który jest po pierwsze do tego projektowany, a po drugie ładnie wyciąga ognisko dla złączek kątowych 90°. Z okularkiem 32mm da koło 40-45x powiększenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest najtańsze rozwiązanie z obrazem nie odwróconym. ale ten okularek mam małe pole widzenia ok 38° i jest cienki.

 

ja mówie niestety o okularku 32mm za 150zł + złączka kątowa 90° ok 100zł i ewentalnie ten telekonwerter za też ok 100zł razem to już 350zł :? (użwane mozna pewnie taniej!!!)

 

ale masz dobry okular do wszystkich innych teleskopów i możliwość wsadzania innych okularów do złączki kątowej.

 

no i niemasz statywu z głowicą do ruszania i celowania tym obiektywem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli nie niemasz na kątówkę i okular i jeszcze przez miesiące niebędziesz miał to tak.

 

Ale jeżeli możesz mieć i to w miare szybko te pieniądze to niema sensu sobie blokować 50zł.

 

A i tak ten obiektyw jest strasznie ciemny i ma sporą osbstrukcje w postaci dużego lusterka wtórnego. więc zapewne będziesz ewoluował w strone MTO :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Szczerze mówiąc nie polecam Barlowa w ogóle bo rozmywa obraz, a jak już to najwyżej Barlow 2x a nie broń Boże 3x (i tym bardziej 4x) - obraz galareta...

 

Co z tego że będzie większy power jak per saldo widać gorzej i mniej. Niestety, trzeba się wtedy wykosztować na drogi krótkoogniskowy okular lantanowy - ED... power przy niezłej ostrości kosztuje. Albo dać sobie na razie spokój z dużymi powerami.

 

Tak przy okazji to Ty k.... wiesz o Barlowach, czy zaprojektowałeś choć jeden żeby się móc na ten temat merytorycznie wypowiadać synu :roll:

 

Ps. Dobry Barlow potrafi skorygować częsć komy Newtona lub zmniejszyć widmo wtórne achromatu ale widzę ze nie masz o tym zielonego ani nawet bladego pojęcia więc się zamilknij i nie nie mąć więcej w tym wątku :Ass:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie polecam Barlowa w ogóle bo rozmywa obraz, a jak już to najwyżej Barlow 2x a nie broń Boże 3x (i tym bardziej 4x) - obraz galareta...

 

Co z tego że będzie większy power jak per saldo widać gorzej i mniej. Niestety, trzeba się wtedy wykosztować na drogi krótkoogniskowy okular lantanowy - ED... power przy niezłej ostrości kosztuje. Albo dać sobie na razie spokój z dużymi powerami.

 

Tak przy okazji to Ty k.... wiesz o Barlowach, czy zaprojektowałeś choć jeden żeby się móc na ten temat merytorycznie wypowiadać synu :roll:

 

Ps. Dobry Barlow potrafi skorygować częsć komy Newtona lub zmniejszyć widmo wtórne achromatu ale widzę ze nie masz o tym zielonego ani nawet bladego pojęcia więc się zamilknij i nie nie mąć więcej w tym wątku :Ass:

 

Januszu mam Barlowa 2x i go prawie nie używam z w/w powodów, nie muszę chyba projektować Barlowów aby ocenić jak się przydają. Czyżbyś dla początkujących polecał extra drogiego Barlowa 4x z korekcją? To nielogiczne - trzeba polecać niedrogie i przydatne akcesoria dla początkujących - stąd ew. prosty Barlow 2x a raczej nie aż 4x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UPS wywołałem niezły bigos widze. Ale po to jest forum. Docelowo mysle o MTO :P ale trafil sie ten lustrzany 8/500 MC-ZM-5CA za 100 zl (gosc potrzebował kasy na juz) i mysle okazja wiec go mam. Miałem kiedys UN**ALa nr5 ale to byla total mina a teraz zobaczymy co wyjdzie z tej 500. :lol:

 

[ Add: Czw 22 Lip, 2004 ]

I tak mi sie nasuneło w lepetynce czy nie mozna takiej złaczki prostej wytoczyc na przykład z aluminium(czy ona ma optyke w srodku) moze ktos mi podesle rysunek czegos takiego :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.