Skocz do zawartości

Szukacz soligor 8x50, jak to złożyć?


adam_bie

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem jak małe dziecko, rozłożyłem a złożyć nie wiem jak icon_smile.gif.
Naprawiałem uszkodzony krzyż, a soczewki zaskoczyły mnie wypadając na stół.

Chodzi o standardowy szukacz soligor 8x50 (jest chyba taki sam jak standardowy od SW), ten zwykły bez pryzmatu dający obraz odwrócony.
Chodzi o część od strony oka, są tam 2 małe soczewki oraz 2 pierścienie plastikowe a całość odkręca się od tubusu szukacza.

Soczewki nazwijmy A i B:
A jest grubsza od B, jedną powierzchnię ma wypukłą, drugą bardziej płaską.
B jest wyraźnie cieńsza (ok 1/4 grubości A), powierzchnie ma podobne, jedna wypukła z drugiej strony płaska lub zbliżona do płaskiej.
Plastkiowe pierścienie nazwijmy C i D,
C jest krótszy i na jednym końcu zwężony,
D jest dłuższy, stały przekrój.

Złożyłem to patrząc od strony oka: A (powierzchnia bardziej płaska w stronę oka), C (zwężoną stroną w stronę oka), B (powierzchnia bardziej wypukła w stronę oka), D.
Całość zamyka nakręcany pierścień z krzyżem.

Dobrze to złożyłem? Kolejność elementów wydaje się mi ok, tylko boję się o to ułożenie soczewek..
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ciekawie, bo trudno wskazać kogoś, kto to rozbierał i zna prawidłowe ułożenie. Ale powinno się udać nawet metoda prób i błędów, bo to prosta konstrukcja. Podejrzewam, że jakiś Huygens albo Kellner lub Reversed Kellner (RKE), jeśli jedna soczewka jest klejona z dwóch (achromat). Sprawdź też, czy czasem nie są to dwa klejone achromaty, to będzie Plossl. Możesz to zobaczyć patrząc na soczewkę z boku, miejsce klejenia powinno być widoczne, ewentualnie pod lupą.

Masz w sumie 4 elementy, co daje niewiele kombinacji, przy czym możesz odrzucić te, w których soczewki nie są rozdzielone którymś z pierścieni. Do tego niestety dochodzi kwestia orientacji tych soczewek oraz tego pierścienia z fazką. Rozrysuj sobie te warianty na kartce. Trochę powinny pomóc strony ze schematami okularów, np. tu na wiki:

http://en.wikipedia.org/wiki/Eyepiece#Eyepiece_designs

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.