Skocz do zawartości

Czy ten refraktor jest ok?


bajastro

Rekomendowane odpowiedzi

APO dotarło...obiektyw jest czysty na akceptowalnym poziomie bez plamek i smug. Jak poświeciłem na niego białą diodą z komórki to pojawiło się całe mnóstwo linii jakby rys...co to może być - wady szlifowania...linie po stygnięciu szkła - wiele z nich jest o sporej długości. W SW ED nic takiego nie zauważyłem. W opakowaniu nie znalazłem też certyfikatu.

Zapytałem sprzedawcę czemu nie dał certyfikatu, to uzyskałem odpowiedź mniej więcej w tym stylu:

Teleskop był dany z dużym rabatem więc nie możemy drugi raz zapłacić za pomiary i zapewniamy taką samą jakość optyczną :swear:

 

Wygląda na to, że nie wszystkie teleskopy lądują na stanowisko z interferometrem - tylko te na życzenie klienta. Myślałem, że Markus ma u siebie sprzęt do pomiarów, a wygląda na to, że badania zleca innej firmie a u siebie ma tylko kolimator ze sztuczną gwiazdą.

 

Zobaczę czy na gwiazdach jest taki dobry jak sprzedawca zapewnia, bo w przeciwnym wypadku zwrócę go. Jak będą dobre obrazy to może we własnym zakresie porobię pomiary interferencyjne. W Wawie jest ZYGO obsługujące 6" ale sprzęt pracuje na laserze He-Ne, są na nim robione pomiary płaskości płytek interferencyjnych i wzorcowych dla metrologii przemysłowej.

 

Druga sprawa to nieszczęsny strehl ratio, przeglądnąłem materiały dotyczące nieprodukowanych już fluorytów dubletowch Takahashi FS-102, dla lambda 532 nm wychodziło w okolicy 0,92 natomiast dla okolic 600 nm strehl jest wyższy od 0,99: http://www.takahashi-europe.com/en/TSA-102.optics.php- co sugeruje korekcję typową dla dubletów ED. Tryplet TSA ma w zasadzie w całym zakresie widzialnym strehl >0,97 czyli w zasadzie ideał.

 

Czy inne APO z Chin też mają takie same problemy z optyką (mam na myśli TSy, Altairy i wszystko co ma ten sam wygląd, bo jest trzaskane w tej samej fabryce)?

...a może za dużo wymagam od chińskiej optyki :astronomer2:

 

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale epopeja z tym APM, czytałem i zgroza mnie ogarniała że takie rysy, w pierwszym egzemplarzu były, a te smugi co masz teraz to pewnie po czyszczeniu szmatką i płynem do czyszczenia na szybko, wg mnie powinni w fabryce azotem z puszki to traktować na końcowe czyszczenie a nie tak szmatą, może paluchy były odbite, ale takie smugi to doczyścisz bez problemu, najważniejsze że rys nie ma.

 

a odnośnie gratisów to pewnie sporo ich było by załagodzić twoją złość i niechęć jak otworzysz paczke i sprawdzisz sprzet.

wg mojej opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamtego pierwszego oddałem - w sumie nie wiem czy to były rysy, czy pozostałości po szlifowaniu - rozbiórka by rozwiała wątpliwości - w każdym razie jako nowy nie był ok. Czyszczenie wymagałoby wyjęcia obiektywu, bo był zapaćkany od wewnętrznej powierzchni - cela oczywiście przykręcana śrubkami do tubusu, wolałem tego nie ruszać i odesłałem w ramach gwarancji :rtfm:

Ważne, że drugi egzemplarz dali w miarę czysty i skolimowany (podobno najczystszy z całej dostawy - 8 szt.), niestety bez pomiarów...ważne że rozdziela gwiazdy podwójne tak jak powinien i Jowisza pokazuje bez aberry...co mnie wkurzało w ED100 - choć to świetny teleskop, ale rura długa (za 3 tys zł nie ma co narzekać).

Pewnie myśleli, że jak dostanę zniżkę to łyknę byle co :rofl:

APO opisałem tutaj, żeby nie dublować wpisów:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6922-apm-apo-triplet-107700/

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.