Skocz do zawartości

Dylemat nad kupnem teleskopu do kwoty 2000zł.


Hehu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem nowym użytkownikiem na tym forum,planuję zakup teleskopu do 2000zł zastanawiam się nad trzema modelami : Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 (BKP 15075EQ3-2) 1399ZŁ , SKY-WATCHER N-150/1200 EQ3-2 (BKP 15012EQ3-2) 1399ZŁ, SKY-WATCHER N-254/1200 SYNTA 10 DOBSON PYREX 1899ZŁ. Proszę o poradę w wyborze któregoś modelu ewentualnie może coś innego proponujecie. Interesuje mnie obserwacja księżyca,planet i gwiazd. Miejsce to domek jednorodzinny w małym mieście ewentualnie wyjazd ze sprzętem za miasto. Pozdrawiam i czekam na porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolicz jeszcze okulary, bo na te kitowe to za bardzo nie licz. Np. jakiś 24 mm i 10 mm - używane po 250-300 zł. Radziłbym nabyć teleskop używany z giełdy. W razie odsprzedaży nie stracisz. Przy nowym na odsprzedaży stracisz. Jeżeli chwycisz bakcyla to pierwszy teleskop nie będzie ostatnim. Jeżeli nie miałeś wcześniej teleskopu, to radzę na montażu dobsona - prosty w użyciu. Montaż paralaktyczny jest dobry szczególnie przy astrofotografii, ale dla początkującego kłopotliwy w obsłudze, co nie znaczy, że nie można nauczyć się obsługi będąc kompletnie zielonym. Sam przez to przechodziłem. Nie będę oryginalny, jeśli zaproponuję Ci Sky-Watcher 200/1200 na Dobsonie, ewentualnie podobny firmy GSO. Prostota obsługi, cena, zobaczysz planety i DS-y, starczy na okulary oraz da się włożyć do samochodu.

Poczytaj jeszcze na forach podobne tematy, wiele się z nich dowiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie obserwacja księżyca,planet i gwiazd.

 

Skoro taki jest główny powód zakupu to polecam jednak specjalizowany teleskop dla tych obiektów czyli konstrukcję typu Maksutowa , Cassegraina lub RC

 

np. Sky-Watcher MAK 127 f/11,8 czy GSO RC Ritchey-Chretien 6" 150/1350 f/9

 

+ jakiś tańszy montaż np. EQ 3-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje preferencje i najlepiej to najpierw umówić się na wspólne oglądanie nieba,nawet na tym forum żeby mieć pojęcie co i czym można zobaczyć.Wtedy podejmiesz świadomą decyzję.Ja dzisiaj kupuję za podobną kwotę którą wymieniłeś 12" na Dobsonie i mam nadzieję że to już mój sprzęt docelowy,jednak nie wykluczam że za kilka,kilkanaście lat pokuszę się na coś jeszcze większego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.