Skocz do zawartości

Akcesoria do refraktora o krótkiej ogniskowej


sybic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Refraktor o krótkiej ogniskowej - dla przykładu niech

będzie to Celestron Firscope 102AZ (ogniskowa 500mm)

chce na tym uzyskać powiększenie w okolicach 150x

 

w którym przypadku uzyskam lepszy obraz ?

 

1. Plossl 6.3 mm + barlow x2

2. Plossl 10 mm + barlow x3

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy jaki Barlow i jaki okular. Im wieksza krotnosc Barlowa tym większy jego niekorzysny wpływ na obraz. Z kolei krotki okular jak 6,3mm bedzie miał mikroskopijne soczewki i odstęp od oka rzędu paru mm. Napisz jakie okulary Cie interesują.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy jaki Barlow i jaki okular. Im wieksza krotnosc Barlowa tym większy jego niekorzysny wpływ na obraz. Z kolei krotki okular jak 6,3mm bedzie miał mikroskopijne soczewki i odstęp od oka rzędu paru mm. Napisz jakie okulary Cie interesują.

pozdr

 

barlow oczywiście achromatyczny, a okulary ...

no własnie, tu trzeba załozyć że te najlepsze

(teoretyzujemy) - no powiedzmy, że te za zakresu

cenowego do 200 zł

generalnie szukam dobrego optimum dla powiekszenia x150

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sybic: to, że achromatyczny to sie rozumie samo przez się. Skoro masz ze 200zł do wydania na okular to chyba nie dostaniesz krotkoogniskowego o w miare rozsądnej srednicy soczewek. Ja byłbym za duetem Barlow 3 + (Super) Plossl 10mm.

 

Pozostaje tylko pytanie czy tym sprzętem jest sens tak powerowac ??? Poczekaj na opinie uzytkownikow.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydasz kupę kasy na sperzęt do powiększenia, którego prawie nie będziesz używał! 150x w tym refraktorze to chyba niezbyt optymalne powiększenie. 100-120 max da jakość i satysfakcję - no chyba, że mieszkasz w miejscu z perfekcyjnym seeingiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety. Warianty przez Ciebie zaproponowane są, jak rozumiem, z konieczności ekonomiczne. Składanie takich zespołów okularowych jak 6,3mm+"Bx2" lub 10mm+"Bx3" jest dość karkołomne. Jakości z tego wielkiej nie będzie, choć obserwować będzie można.

 

Proponuję przemyśleć wariant bardziej rozsądny, nieco droższy i o wiele bardziej komfortowy, jakim byłoby zastosowanie okularu lantanowego Soligor 3,8 mm LER. Dałoby Ci to 500/3,8 = 132x. Całkiem nieźle, jak na tego Celestronika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to zamierzałem Kolegę namówić na lantana 5,2 mm (dałoby to powiększenie 96x - chyba najlepsze - czytaj: najbardziej praktyczne - dla tego sprzętu). No ale mierzy w 150x, to by mnie chyba całkiem zignorował.

Mnożenie tych szkiełek w tubusie (barlowy i krótkie, tanie ploessle) pogorszy obraz. Najkrótszy lantan (3,8 mm) da z kolei małe pole widzenia teleskopu (0,3°). Coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt duże powiększenie w tym teleskopie spowoduje znaczną aberrację :(

 

Ta aberracja chromatyczna związana jest z obiektywem i jest tam od momentu jego wyprodukowania a zbyt duże powiększenie raczej ją nam ukaże ale na pewno jej nie spowoduje a to wielka różnica z merytorycznego punktu widzenia ;):P

Janusz P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Koledzy pamiętajcie ze to nie Barlow czy dobry okular zwykle wnosi aberrację do układu ale te akcesoria powiększają obraz dawany przez obiektyw i od jego jakości tak naprawdę zależy jakość obrazu przy zastosowaniu markowych i sprawdzonych Barlowów i okularów :):D ;D

Z kiepskim obiektywem nawet okular Naglera za 600 USD sobie nie poradzi z jakością obrazu a z dobrym obiektywem nawet prosty ale poprawnie wykonany Plossl za 100zł da wspaniałe obrazy choć komfort obserwacji przy krótkich jego ogniskowych nie będzie za wysoki ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie ja tez chce byc madry i zapytuje o porade:

 

Jaki okular/barlow mam zastosowac by otrzymac optymalne powiekszenie w moim refraktorze 70mm/350? obecnie korzystam najwiecej ze standardowego 9mm Plössl i barlow'a x3 ale .... no wlasnie :(

Od czasu do czasu uzywam plössl 4mm ale z tym x3 barlowem juz nie da rady a sam 4mm jest taki sobie.

 

chcialbym uzyskac ca. 120-140tne powiekszenie

 

prosze o rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pamiętajcie ze to nie Barlow czy dobry okular zwykle wnosi aberrację do układu ale te akcesoria powiększają obraz dawany przez obiektyw i od jego jakości tak naprawdę zależy jakość obrazu przy zastosowaniu markowych i sprawdzonych Barlowów i okularów :):D ;D

Z kiepskim obiektywem nawet okular Naglera za 600 USD sobie nie poradzi z jakością obrazu a z dobrym obiektywem nawet prosty ale poprawnie wykonany Plossl za 100zł da wspaniałe obrazy choć komfort obserwacji przy krótkich jego ogniskowych nie będzie za wysoki ::)

Okular Naglera za 600 USD sobie nie poradzi ze złym obrazem tworzonym przez obiektyw ani żaden inny okular, ale jest takie ustrojstwo jak chromacor ( jedynka za kasę tego Naglera ) który ten obraz koryguje. Czyli wniosek taki, że tani obiektyw obarczony aberracją chromatyczną da się jeszcze poprawić zanim utworzony obraz dotrze do okularu. Pytanie tylko, czy warto, bo cena chromacora przewyższy cenę taniego, krótkiego refraktora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Myślę Ryśku ze chromacor i jego zakup można rozważać od refraktorów z obiektywem powiedzmy od 100mm wzwyż a do ETX'a raczej się to nie da zastosować to po pierwsze i nie opłaci się to po drugie.

Tak więc pozostaje do ETX'a raczej dobry Lantan z odsuniętą komfortowo źrenicą liczac jednak na przyzwoitą korekcje jego niewielkiego obiektywu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta cena padła podczas pertraktacji odnośnie refraktora i EQ6, ale była już zapowiedziana dwójka chromacor z ponoć 3x lepszą korekcją barw niż jedynka więc nie kupiłem tego za 600 euro ( błędnie napisałem USD ) .

Janusz zgodzę się, że do ETX nie ma sensu tego stosować i się nie opłaci. Napisałem o chromacorze w odniesieniu do tytułu tematu- krótki refraktor- ale nie miałem na myśli ETX-a. Co do średnicy obiektywu i stosowania chromacora to tak jak napisałeś 100 mm i więcej. Czyli np. Celestron 100mm f/5 chociaż i tu się nie opłaca, bo cena przewyższa wartość refraktora. Głównie chodziło mi o to, że obraz tworzony przez obiektyw można jeszcze poprawić zanim dotrze do okularu i naszych oczu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

z porad okularowych :

Plossle o małej ogniskowej nie są zbyt komfortowe i polecałbym tu zdecydowanie Lantany do Planet albo nawet Zooma Lantanum 8-24mm oczywiście już bez barlowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.