Skocz do zawartości

traveler ~80mm


astrofan1980

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na wstepie informuje o braku polskich znakow i interpunkcji. Prosze szanownych forumowiczow o porade.

Mam zamiar zakupic maly traveler o srednicy ok 80 mm. Na wstepie dodam ze nie jestem zaiteresowany 80ed. Sam mialem equinoxa 100ed i dawal on super obrazy ale 80ed jest za 'duzy'.

Powiem szczerze ze cos juz znalazlem ale mam dylemat.

Moim priorytetem jest telep:

-srednica 80mm

-ogniskowa max 500mm

-o zwartej i solidnej konstrukcji

- nadajacy sie do wizuala i astrofoto

 

Tak jak wczesniej napisalem znalazlem juz cos wstepnie.

Kandydatem jest william optics gt81 w wersji bez wbudowanego flattenera. Jest to triplet apo na bazie fpl53. Swiatlosila to 5,9 a ogniskowa 478mm. W zasadzie juz bylem zdecydowany ale znalazlem jedna wypowiedz ktora mnie wstrzymala i wlasnie przyszedlem o pomoc do was.

Nigdy nie posiadalem tripletu. Jeden gosc napisal i to chyba wlasciciel zagranicznego sklepu iz triplety nie sa polecane do obserwacji wizualnych z racji wiekszej krzywizny pola anizeli w dobrym dublecie. Jest tak poniewaz trzecia soczewka jest do korekcji AC a do astrofoto i tak stosuje sie korektory i wyplaszczacze pola.

Ten telep mi sie podoba a i w sieci nie brakuje pochlebnych opinii ale odnosnie wizuala to malo jest.

W przyszlosci nie wykluczam jakis prob astrofoto ale na razie wizual. Prosze o wypowiedzi. Dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka krzywizna pola w APO jest niezauważalna w wizualu. Dublet tez musi mieć flattener do foto chcąc mieć punktowe gwiazdki.

 

Na pocieszenie dodam że do dubletów ED są te same flattenery co do trypletow APO.

 

Myślę że ta informacja była trochę naciagana przez ta osobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Uff.. Troche mnie pocieszyles. Czyli obraz jaki zobacze nie bedzie wygladal jak zakrzywiony monitor telewizora?

Mam jeszcze pytanie odnosnie kolimacji. Czy w Polsce istnieje mozliwosc kolimacji konstrukcji trzysoczewkowej jezeli taka zajdzie potrzeba? Rozumiem ze w warunkach domowych jest to raczej niemozliwe. Poprawcie mnie jezeli sie myle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Odswiezam troche temat.

Po kilku dniach wertowania neta mialem juz dosc i kupilem mojego travelerka.

Pozostalem przy pierwszym wyborze. William Optics GT81 zawital u mnie. Mialem kiedys mniejszego zenithstara 70ed.

Maly zenek byl ok ale gt81 to naprawde czolg. Calosc naprawde robi wrazenie. Telep oczywiscie nie doczekal sie pierwszego swiatla i nie z winy pogody a braku katowki.

Okular wlozony w wyciag na wprost nie ostrzy(delos 17.3).

Brakuje az ok 85mm. Jutro zamawiam katowke.

Chce tez sie zapytac bo posiadam canona 100d i chcialbym miec mozliwosc robienia prostych fotek. Co mam kupic aby podlaczyc aparat do teleskopu?

Dodam ze przy maksymalnie wysunietej tubie wyciagu i przylozeniu aparatu na oko brakuje jakies 45mm.

Aparat pokazuje ostry obraz w wizjerze wlasnie jak jest owe 45mm od bagnetu do ruby wyciagu.

Co mam dokupic zeby bylo cacy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.