Skocz do zawartości

Fotka "podwójnej".


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się namierzyć moim talem 200K (z balkonu) M5 w Wężu. Na jasnym, miejskim niebie - ale zawsze coś tam widać. Próbowałem zrobić fotkę M5 za pomocą Vesty, ale zanim zakończyłem testy "long exposure", wyskoczyły chmury. Za to udało mi się dostrzec gwiazdkę, której nie mogę w żaden sposób odnaleźć w Cartes du Ciel.

Otóż zaraz pod M5 świeci gwiazdka TYC0336-01027-1, 5.12m - dostrzegłem jej pomarańczowego towarzysza. Udało mi się go nawet sfotografować:

TYC0336-01027-1.jpg

I właśnie tego towarzysza nie mogę zidentyfikować w CDCiel. Odnalazłem go w Guide jako MQ Ser - zmienna typu Draconis.

Pytanie - czy to jest jakaś "strasznie tajemnicza" gwiazdka, że jej w katalogu Tycho nie ma?

Wizualnie w teleskopie widać ten pomarańcz - fakt, że słabo. A tu proszę - na fotce wyszło świetnie ;D

Fotka: 8" 200K, VestaSC, ekspozycja 4 sek. Ciemna klatka odjęta w PhoSho, nie skalowane - tylko wykadrowałem najistotniejszy fragmencik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W katalogu Tyc2 który mam podpięty pod CdCiel gwiazdy TYC0366-01027-1 po prostu nie ma.

Przypomina mi się przypadek "Gwaizdy Krokodyla", on też widział coś, czego nie ma w katalogu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety - gwaizdy "0366 01027 1" u mnie nie ma. Dostaję komunikat "obiekt 0366 01027 1 nie znaleziony". Gdyby nawet były powłączane jakieś funkcje i tej gwiazdki nie było by widać, to po wybraniu funkcji "Szukaj" powinna pojawić się ta różowa strzałeczka (wskazująca puste miejsce). A tu - Obiekt nie znaleziony.

Piotrze, możesz jakiegoś skrina z ekranu mi podesłać? Ciekawi mnie, co się dzieje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Takich i podobnych odkryć będzie dużo więcej bo pewnie trochę was zaszokuję jak powiem że: nie ma na Świecie naprawdę kompletnego katalogu gwiazd do 10 mag co dopiero mówić o słabszych obiektach :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, możesz jakiegoś skrina z ekranu mi podesłać? Ciekawi mnie, co się dzieje...

Ach te cyfry... Pomyliłem qrcze 336 z 366 :-[. Oczywiście, u mnie jej też nie ma!

Z czego wynika ta niekompletność katalogów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tam katalogi ale jaka fajna fotka Bielackiemu wyszła. Napisz do Marka Substyka jak ją zrobiłeś bo on ostatnio sie męczy z jakąś fotką gwiazdy podwójnej i żali się, że mu nie wychodzi. Ze zdjęcia wynika ze te gwiazdki mają dużą różnicę w jasności. Jaka jest ich odległość od siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna parka, tym razem klasyka:

Albireo w Łabędziu.

Albireo_2_sek.jpg

Tal 200K + Vesta SC w ognisku głównym. Naświetlanie 2 sekundy.

Coraz bardziej sobie uświadamiam, jak przeraźliwie małe jest pole przetwornika ccd Vesty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej sobie uświadamiam, jak przeraźliwie małe jest pole przetwornika ccd Vesty...

 

Jest dokładnie takie jak każdej kamery z przetwornikiem 1/4", a zaczynają wchodzic na rynek przetworniki 1/6" tymi to juz nic się nie da zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.