Skocz do zawartości

Amator-astro

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem ten teleskop w grudniu oglądałem tym teleskopem kilka obiektów. Księżyc okularem 25 mm, 10 mm oraz z barlowem. Miałem okazję nim oglądać również plamy na słońcu oraz mgławicę w orionie. Ale chciałbym dokupić jakiś inny okular taki między 6 -5 mm tylko który. Bo 5 mm to jak robiłem symulacje to max do niego żeby jeszcze komfortowo oglądać obiekty w miarę. Myślałem o takich okularkach cena nowych w delta optical:

 

Baader Planetarium Classic Ortho 6 mm - 229 zł

 

Sky-Watcher SWA 5 mm jest promocja teraz na niego 299 zł

 

Sky-Watcher SWA Plossl 5 mm - 209 zł

 

Sky-Watcher SWA Plossl 6 mm - 209 zł

 

Który wybrać który mi da najlepszy obraz?? Wiem że różne czynniki na to wpływają. I mieszkam na wsi najbliższe miasto 12 km najbliższa lampa uliczna z 700 metrów. Ewentualnie jestem skłonny dozbierać na ten za 299 zł ale nie wiem czy do końca promocji mi się uda. A więc wybór pozostaje w cenie góra do 229 zł. Gdzieś czytałem że lepiej sprawdzi się Plossl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj Newton to 150/f6. Do max. pow. uzywam dwoch okularow; BST ED 5mm i SW SWA 58* 6mm. Czesciej jednak uzywam okularu 6mm, ze wzgledu na seeing, po prostu w wiekszosci przypadkow przy tym pow. jest stabilniejszy obraz. Przy wiekszym pow. juz nie widac wiecej detalu na planetach czy Ksiezycu, obraz jest tylko wiekszy. Obserwuje w wiekszosci obiekty US, wiec ktory bedzie lepszy do gromad kulistych, to juz musi odpowiedziec doswiadczony milosnik astronomii, zaprawiony w tego typu obserwacjach. Ja bym stawial ze do GK lepszy bedzie Ortho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo to po 1-sze mój 1-szy teleskop po 2-gie teraz zanim coś kupię wole poczytać, popytać kogoś bardziej doświadczonego w tych sprawach. Jeśli tak mówisz to tak kupię. Użyteczne powiększenie tego teleskopu to 180 x jak dobrze czytałem i nie ma sensu używać żadnego barlowa do takiego okularu a tym bardziej tego z zestawu. A czy jakieś filtry do oglądania mgławic warto do tego teleskopu tez kupić żeby wydobyć szczegóły takiego obiektu. Miałeś okazję coś takiego testować???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obserwacji obiektow DS wskazany jest wiekszy teleskop. Jak duzy? Kazdy odpowie po swojemu. Wydaje sie ze takie min. to 8'' i do takiego lub wieszego warto kupic specjalistyczne filtry zeby obserwowac lepiej obiekty mglawicowe. Na twoim miejscu kupil bym filtr polaryzacyjny Oriona, ktory moze sie przydac do obserwacji Ksiezyca w fazach kolo pelni. A spisze sie tez bardzo dobrze do obserwacji Marsa i Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim teleskopie obraz z okularem 6mm będzie ciemny. Podczas obserwacji Księżyca czy planet nie będzie stanowić to problemu a raczej atut. Obserwacji gromad kulistych czy innych obiektów tego typu będą praktycznie niemożliwe ze względu na niską ich jasność.

Sam mam Syntę 8 do obserwacji planet i Księżyca używam TMB Planetary II. Z moim lustrem 200mm i powiększeniu 200x nawet najjaśniejsza gromada kulista M13 wygląda bardzo słabo. Wolę ją obserwować przez okular 10 lub 15mm.

 

P.S. Miałem okazje obserwować przez okular orto 6mm w 10" teleskopie. Niestety komfort a raczej jego brak zabił całą przyjemność obserwacji. Ale są ludzie co im to odpowiada. W gwoli wyjaśnienia okular orto posiada bardzo małą odległość od oka i trzeba wsadzić oko bardzo blisko takiej małej soczewki.....

 

Pozdrawiam

Jakub

Edytowane przez jakub880
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak CI polecę bardziej tego Ploessla niż ortho. W sumie mój TMB to też chyba Ploessl tylko z przykręconą na dole soczewką Barlowa. Nie wiem jak w przypadki SW ale to też musi być podrasowany Ploessl ponieważ zwykły Ploess przy tej ogniskowej miałby dużo niższą odległość od oka.

A w tym przypadku różnica między 12 mm a 6 mm jest bardzo duża.

Dobrym wyborem jest GSO SV 15 mm najprawdopodobniej jest to konstrukcja Erfle'a (posiada zarówno wady jak i zalety jak typowy Erfle :) ) a kosztuje bardzo niewiele. .Z Twoim teleskopem uzyskasz powiększenie 60x przy źrenicy wyjściowej 2,167 - do mniejszych i jaśniejszych obiektów będzie bardzo dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.