Skocz do zawartości

zagadka


mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

właśnie siedziałem sobie na balkonie obserwując jowisza..........

oderwałem gałkę oczną od okularu i widzę jowisz leci przez niebo z zachodu na wschód ........... ??? ;) ;)

 

obiekt wielkości około 40" pędzi przez niebo ........

"świecił" też jak jowisz

 

około 21 50 określiłbym jego położenie na Ra 9h Dec 35 st

prędkości nistety nie określę ale "pól nieba pokonał w jakieś 10sek.

 

no i zagadka co to bylo ???

 

ja w każdym razie nie wiem

 

patrzyłem na to coś przez lornetkę 12x ale żadnych szczególów

nie zaopserwowałem

 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ISS. Też sobie na nią popatrzyliśmy będąc w tym czasie na dachu budynku PTMA w Warszawie.

Potem jeszcze śmigały jakieś syfy z lewa na prawą, ale zdecydowanie ciemniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz; to był na pewno ISS. Powiedział nam to nasz niezawodny żywy system GOTO (czyli Janusz Wiland), z którym dokładnie o tej godzinie ten przelot obserwowakliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem coś podobnego wczoraj lub przedwczoraj, jasności około - -2 - 3-mag, poruszało się z SW poprzez zenit w kierunku N, w godzinach wieczornych, uznałem to za samolot. Czy to było to samo co widział mariusz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że też wczoraj obserwowałem ten przelot. ISS zobaczyłem, gdy była jakieś 15 stopni poniżej Jowisza. Jak mijała planetę była od niej wyraźnie ciemniejsza, a potem nabierała blasku. Przelot obserwowałem bez użycia instrumentów.

 

Greg, musiałbyś dokładnie określić kiedy to było (dzień i godzina z dokładnością do kilku minut), jednak z Twojego opisu wynika, że to chyba nie była ISS. Stacja, jeżeli przelatuje przez zenit to pojawia się na zachodzie i znika na wschodzie (lub w pobliżu tych kierunków).

 

Według mnie podana trajektoria przelotu nie odpowiada ISS, choć lebiej byłoby to sprawdzić na podstawie dokładniejszych informacji.

 

Samolot na ogół pozostawia po sobie smugę kondensacyjną i ma dodatkowe światła pozycyjne widoczne przez lornetkę.

 

Jeżeli chcesz podaj nazwę swojego miasta, a sprawdzę o której i gdzie będzie widoczna ISS w dniu dzisiejszym u Ciebie.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Toruniu.

Dzisiaj niestety pogoda jest pod psem ale gdybyś dał mi namiary na stacje na kilka nastepnych dni to byłbym bardzo wdzięczny.

Nie wiem dokładnie czy przelatywała przez zenit, widziałem jedynie gdy wznosiła się, była zdaję się w okolicy Lwa i leciała do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli od Lwa w kierunku zenitu to może była to ISS, ale to zależy od czasu przelotu.

 

Dzisiaj ISS możesz zobaczyć mniej więcej od 22h29m, kiedy pojawi się na zachodzie, o 22:32 przeleci przez gwiazdozbiór Wolarza i wtedy będzie najjaśniejsza.

 

Jutro (28.05) będzie widoczna od około 23:08 na zachodzie, a o 23:10:40 przeleci 1 stopień obok Arktura w Wolarzu.

 

29.05 będzie widoczna od 22:10 na zachodzie i o 22:14 w Wolarzu.

 

Wchodząc na stronę www.heavens-above.com sam możesz odszukać dane.

1) klikasz na link - select from database

2) klikasz - Poland

3) w miejsce Search String wpisujesz Torun (n a nie ń) i klikasz Submit

4) pojawiają się cztery Torunie, klikasz na pierwszy, gdyż mieszkasz chyba w tym najbardziej znanym

5) pojawia się strona, która wylicza położenia satelitów między innymi ISS dla Torunia

6) klikasz ISS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.