Skocz do zawartości

Jak mam to zdjąć? ;(


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Aha, O.K. (z tymi śrubami niżej w kwadratach). Czyli do dyspozycji mamy te śruby mocujące obręcze. To te zasadniczo miałem na myśli. Chodziło mi o to, że obejmy Sky-Watchera mają tam w otworach gwint calowy 1/4"-20. To jest inny standard (anglosaski) gwintów niż metryczny, zarówno co do średnicy, jak i profilu i skoku gwintu. Chodziło mi o to, że nie da się zaadaptować krajowych śrub i nakrętek.

Co do ich wykręcania: Jeśli mają łeb 6-kątny (a raczej tak, na 99%), zwykły klucz do śrub będzie pasować. Gorzej, gdyby były to tzw. imbusy (łeb śruby walcowy z niewielkim 6-kątnym otworem). Tutaj klucze i wkrętaki imbusowe w standardzie metrycznym też nie pasują, złośliwce jedne.

Ale skoro chcesz to demontować jednorazowo na czas transportu na zlot, problem nie istnieje. Na co dzień (raczej co noc) wystarczy wyjmować tubę z obejm, tak jak robisz do tej pory. Na zlocie tylko nie posiej gdzieś tych calowych śrubek od obręczy, bo trzeba będzie zamienników szukać na allegro, a nie w sklepie budowlanym.

Skoro już się rozpisałem, to gdybyś kiedykolwiek potrzebowała w tym czy innym układzie teleskop-montaż EQ2 wykorzystać tamten patent z motylkami, wyjaśnię, jak obejść problem tych calowych śrubek bez niszczenia oryginalnych gwintów. Śruby metryczne M5 przechodzą przez otwór z gwintem 1/4"-20, a te otwory w obręczach od strony tuby maja fazkę pasujaca pod łeb stożkowy śruby. Zatem możesz wsadzić w te otwory M5-tki z takim stożkowym łbem, po zapięciu obejm na tubie nie wypadną. Tak spreparowany zestaw tuba+obejmy zakładasz na listwę głowicy EQ2, przykręcając za pomocą motylkowych nakrętek M5. Oczywiście takie kombinacje (w razie chęci czy potrzeby) to tylko w tych małych montażach EQ1, EQ2, niektóre wersje EQ3-2. Te porządniejsze mają po prostu gniazdo szyny dovetail.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Aby się upewnić, czy Twoje obręcze maja gwinty calowe, weź nakrętkę M6 i sprawdź (delikatnie), czy pasuje do tych śrub z obręczy. Jeśli tak, to Chińczycy zmienili na metryczne, ale pewnie jest po staremu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.