Skocz do zawartości

Jaki okular naglera do newtona CN-6?


quasar38

Rekomendowane odpowiedzi

Rysiek.. a Ty nie miałeś na poczatku takiego balansu? Wszystko mnie interesuje, żeby potem na coś się zdecydować a kaski nie styka na wszystko jak wiadomo

Doskonale Cię rozumiem, bo gdy kupowałem okulary miałem ten sam dylemat :lol: Dlatego napisałem to co przeczytałeś. W temacie zadałeś pytanie o Naglera :roll: Mam Naglera 17mm 2", Pentaxa 40mm2", Powermate x4 2" i uważam, że to są okulary uniwersalne, ale drogie. Owszem, okular ortoskopowy do planet będzie super, ale mało komfortowy i tylko do planet i gwiazd podwójnych. Jeśli nie masz montażu z napędem lub conajmniej z mikroruchami zapomnij o ortoskopie. Jego małe pole widzenia nie da Ci satysfakcji z obserwacji, bo zanim ręcznie ustawisz teleskop na obiekt, on zwieje Ci z pola widzenia okularu. Im większe powiekszenie tym gorzej. Natomiast słabej jakości barlow skutecznie spiepszy obraz dawany przez dobry długoogniskowy okular. Rozumiesz o czym piszę ? Wiem, że kasa ogranicza mozliwości zakupu dobrych okularów, ale o cenach chyba nie wspominałeś. Widzę, że balansujesz i chciałbyś okularki do wszystkiego, wiec jakikolwiek ortoskopowy nie spełni tych oczekiwań (jako okular do wszystkiego). Obserwowałem kilkoma Naglerami, Pentaxami serii XL i wiem co piszę. Są u Janusza Antaresy z dużym polem też warte uwagi. Są i Plossle dobrej jakości, a tanie z polem ok. 50*. Wybór zależy od Ciebie i Twoich możliwości finansowych. Pentaxy XL (starsza seria) są tańsze niż Naglery, są bardzo dobre (ED) mają różne ogniskowe. Niestety chyba trudno już je dostać, bo pojawiła się nowa seria XW - http://www.teleskop-service.de/pentax/pentax.htm (stare wyglądały tak samo). Sprecyzuj troszkę ile możesz wydać na okulary, jaki masz montaż, wtedy łatwiej będzie doradzić :wink:

Jeszcze jedno - myślałeś o zoomie 8-24mm ? Masz ten zakres ogniskowych, choć pole przeciętne, ale uniwersalny okularek. Lepsze możesz zawsze dokupić. Dla mnie w drodze Nagler 11 type 6 :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszcze takiego przeglądu

 

 

i słusznie bo naprawde jest czego !!! (ja właścicielowi też zazdroszcze) :)

 

Rozumiem, że to jakaś grzecznościowa sytuacja bo nie wspominałeś, że masz taki zestaw szkiełek

 

To szkła PiotraZ. ale czesto sie z nimi spotykam. ehhhh

 

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysiek..chylę głowę :notworthy: za taką wyczerpującą odpowiedź :!: ale gdyby pojawiła się na początku nie byłoby takiego ciekawego wątku :) To ja też zamówię sobie Naglera T6 8) i pewnie planetarny z Astrokraku. Nie ograniczam się zbytnio w wydatkach pod warunkiem, że wiem za co zapłaciłem. Pytałeś o montaż - CG-4 z dual axis drive. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powermate x 4 to extremalny "barlow", do zestawu potrzebny również x2 :wink: Są bardzo dobre jakościowo, ale jeden nie zastąpi drugiego :lol: Znowu mnie źle zrozumiałeś :? T6 11mm to nie jest okular do DS, bo wspominasz o planetarnym w Astrokraku. Nagler type 6 11 mm jest przystosowany bardziej do planet, księzyca, słońca, gwiazd wielokrotnych. Powermaty x 2 i x 4 daja tą mozliwość, że z okularów do DS "zrobimy" okular do wiekszych powerów bez konieczności kupowania okularów krótkoogniskowych np. 7mm, 5mm, 3mm. Owszem,, będą zdania, że ortho o tych wymienionych krótkich ogniskowych da lepsze obrazy, ale wtedy trzeba mieć okulary do wszystkiego, czyli dużo i różne. Dam Ci przykład. Pentax 40mm 65* pole widzenia (seria XL) w refraktorze 152/1200 daje powiększenie 30x ( pole ponad 2*). Z Powermate x4 daje 120X(pole 0,5*). Stosując okular Pentaxa 10mm tej samej serii (XL) otrzymuje się również 120X. Z Powermate obraz jest podobny jakością do tego 10mm bez Powermate. Z barlowem słabej jakości nigdy nie zobaczysz tego co przez sam okular dobrej jakości:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skreśle kilka słów od siebie. Ortoskopy to okularki stricte do planetek, o wysmienitym kontraście, malym polu (z jednej strony niepotrzebne w nich pole 70 czy 80 stop. jesli mają sluzyc do obserwacji planetek, z drugiej strony to pole przekresla ich zastosowanie w DS chociazby) dodatkowo (jak dla mnie) mega niewygodne podczas obserwacji zarówno przez LER jak i mini pyci soczewkę przez ktorą lookasz (jej średnica). Osobiscie nie przepadam za tymi okularkami o czym moze swiadczyc fakt, iz sprzedalem ortoskopa 1/25 celestrona Januszowi P. na warsztat, widzę że teraz bedzie jednym ze szkielek podczas testów ED celestrona i oriona. Jeśli szukasz okularu głównie do planetek i jesteś w stanie wydać do 550 pln i nader cenisz sobie wygodę obserwacji myśle ze najlepszym wyborem będą lantany lv (vixena) w drugiej kolejności ED celestrona. To prawda, lantany (vixena mam ich 3 sztuki) są nieznacznie ciemniejsze niz inne prostsze konstrukcje jednak uzyskiwany przez nie obraz jest konstrastowy i bardzo plastyczny w calym polu. Oczywiście nadal do DS ich pole (w porownianiu z okularami szerokokątnymi chociazby naglerkami) jest niewystarczające jednak o wiele lepiej się sprawdzą tutaj od ortoskopów. Podkreślam to są moje subiektywne odczucia i prosze nie pisać co lantany ?! one są takie śmiakie i owakie :) bierz np pentaxy xl - ok zgodze się ale to już kompletnie inny przedział cenowy :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
:Cheers: właśnie odebrałem od kuriera z DO prześliczne szkiełko Vixena LVW8mm :!: Zimny i ciężki.. solidny i perfekcyjnie wykonany.. Dzisiaj zapowiada się ładne niebo więc trzeba go wrzucić do wyciągu i sprawdzić :) Ach jakie to przyjemne :) dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi wybrać ten okular :salu:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Cheers: właśnie odebrałem od kuriera z DO prześliczne szkiełko Vixena LVW8mm :!: Zimny i ciężki.. solidny i perfekcyjnie wykonany.. Dzisiaj zapowiada się ładne niebo więc trzeba go wrzucić do wyciągu i sprawdzić :) Ach jakie to przyjemne :) dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi wybrać ten okular :salu:

 

Gratulacje.

Moge tez polookac?

Ale gdzie ta pogoda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.