Skocz do zawartości

T Tauri, czyli nasze początki


Henryk

Rekomendowane odpowiedzi

Jesień już przyszła i zima coraz bliżej, gwiazdozbiór Byka coraz wyżej, dzięki czemu można łatwiej obserwować. Należy zatem zwrócić uwagę na odkrytą w 1852 roku przez Johna Hinda gwiazdę zmienną: T Tauri oraz jej podobne, których kilka całkiem jasnych jest w pobliżu.

T Tauri to gwiazdy, które niecały milion lat temu wyłoniły się z obłoku, z którego powstały. Są one niewielkie, podobnie jak nasze Słońce, które 4 1/2 miliarda lat temu też było obserwowane przez inną cywilizację jako gwiazda T Tauri :wink: . Są otoczone mgławicą jeśli chodzi o te młodsze, albo już jej są pozbawione, co prawdopodobnie oznacza, że powstały tam już planety, których mieszkańcy za kilka mld lat będą się zastanawiać jakie były ich początki...

Często są to układy podwójne, jeśli chodzi o T Tauri, to obok rodzi się T Tauri południowa, widoczna na razie tylko w podczerwieni, lecz może wkrótce odpali swój silnik termojądrowy i zapłonie światłem widzialnym.

Jak na razie nieznana jest przyczyna zmienności gwiazd tego typu - pewnie na zasadzie - młode gniewne :wink: .

T Tauri (~10mag) łatwo odnaleźć w bezpośrednim otoczeniu Hiad, podobnie całkiem blisko znajdują się:

VY Tau, RY Tau, V987 Tau, RW Aur

 

Zachęcam do spojrzenia na nie i rozmarzenia się o naszej przeszłości i przyszłości.

 

Mapkę T Tau można znaleźć: T Tauri

 

Inną ciekawostką dotyczącą klasy T Tauri jest gwiazda PV Cep, którą niedawno sfotografował nasz kolega wraz z otaczającą mgławicą: PV Cep

a co jest fascynujące - została ona niedawno wystrzelona z mgławicy NGC 7023,

w której tworzyła parę ze swoją gwiazdą - siostrą.

 

Czekam także na poprawę pogody i zdjęcia NGC 7023 w wykonaniu naszych mistrzów :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon do obserwacji tej gwiazdy faktycznie się rozpoczyna. Obiekt ten jest łatwy do znalezienia, gdyż świeci na prawo od Aldebarana. Teleskop 10cm spokojnie wystarcza do obserwacji tej gwiazdy.

 

A BPC 20x60 da radę? :? Maksymalny zasięg na moim osiedlu to około 9,2 mag - zerkaniem. Jak bedzie tylko pogoda, to postaram się spenetrowaę tamte rejony. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaramy się :salu: Mam takie głupie pytanie. Czy ocena jasnaości na maksymalnym zasięgu (granicy widoczności) - zerkanie tylko takie na maxa może być wiarygodna? Bo ja jakoś nie lubie oceniać gwiazd, których prawie nie widzię - że się tak dziwacznie wyrażę :D Chciałbym poznać zdania bardziej doświadczonych obserwatorów. :salu:

 

Bo miałem kiedyś ocenę gwiazdy T Her - wyszło 9,4 mag. To jest mój oficjalny rekord w mieście - nie wiem czemu jakoś mu nie wierzę do końca :? :roll:

Co o tym myślicie?

 

Pozdrawiam Pitter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oceny zerkaniem są mniej dokładne, ale jeżeli masz w pobliżu gwiazdę porównania o podobnej jasności, widoczną w podobny sposób, to można się w to bawić. Lepiej tego jednak nie robić, jeżeli wcześniej okolica nie jest spenetrowana przy lepszym zasięgu, bo można zrobić gruby błąd i ocenić nie tą gwiazdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.