Skocz do zawartości

Ustawianie na polarną metodą pokrętłową na planetę


plesniak

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że temat rzeka ale nadal mam problemy z utrzymaniem planet w kadrze. Planeta zawsze jedzie z lewego górnego rogu w prawy dolny róg ekranu. (trwa to ok 1 minuty)

Niestety moja polarna to u mnie ściana bloku. Wiem gdzie jest północ. Ustawiam kołek wyrównania na północ. Zakładam montaż i odpalam wyrównanie na planetę. Wybieram np. Wenus. Oczywiście teleskop nie trafia w Wenus więc kręcąc śrubami regulacji w azymucie i śrubą regulacji szerokości geograficznej trafiam idealnie w Wenus. Wtedy zatwierdzam poprawność wyrównania i montaż teoretycznie powinien ładnie jechać za Wenus niestety tego nie robi. Gdzie popełniam błąd? Co ciekawe ta metoda sprawdza się przy Księżycu przy ogniskowej 7000mm (barlow x3) kadr jest nieruszony przez 5 minut.

Montaż to AVX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, to akurat ciekawy przypadek. Księźyc się nie przesuwa bo....szybko przesuwa się po nieboskłonie względem gwiazd i zupełnie przypadkiem kieunek jego ruchu jest zgrany z błędem Twojego ustawienia na Polaris.

To co robisz " metodą pokrętłową" nie ma nic wspólnego z ustawianiem montażu na Polaris. To jest czynność która nazywa się alignacją albo synchronizacją montażu i jest to krok który należy robić PO prawidłowym ustawieniu na Polaris.

Proponuję poszukać czegoś pod hasłem " metoda dryfu"- to jest procedura dla Ciebie.

Poczytaj to opracowanie Pawła.

http://astropolis.pl/topic/39853-sposoby-ustawiania-montazu-na-biegun/

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, słuszna uwaga. Ale jeśli ustawiam align na Wenus to montaż powinien pilnować prędkość Wenus. Teraz się zastanawiam czy po zatwierdzeniu wyrównania (znalezienu po pokrętłowaniu Wenus w centrum kadru) powinienem znowu wybrać obiekt do śledzenia. Chyba tu jest problem. Bo ja nie wybieram tylko jak już zatwierdzę wyrównanie na Wenus to zostawiam i wkurzam się że mi planeta ucieka z prędkością 100 pikseli na sekundę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, słuszna uwaga. Ale jeśli ustawiam align na Wenus to montaż powinien pilnować prędkość Wenus. Teraz się zastanawiam czy po zatwierdzeniu wyrównania (znalezienu po pokrętłowaniu Wenus w centrum kadru) powinienem znowu wybrać obiekt do śledzenia. Chyba tu jest problem. Bo ja nie wybieram tylko jak już zatwierdzę wyrównanie na Wenus to zostawiam i wkurzam się że mi planeta ucieka z prędkością 100 pikseli na sekundę :).

 

Alignacja na Wenus oznacza tylko i wyłącznie to, że w momencie alignacji montaż wie, że patrzy na Wenus. A niby skąd ma wiedzieć, że za 10 sekund ona będzie na górze czy na dole kadru? Jeśli jest źle wypoziomowany i źle ustawiony na polarną, to taka alignacja na niewiele się zda.

Dopiero 3-point alignment powinien wystarczyć, by policzyć błąd ustawienia teleskopu w przestrzeni, ale i tak nie jestem pewien, czy wbudowany w sterownik montażu algorytm uwzględni ten błąd przy prowadzeniu.

Sprawdź, czy Ty nie masz ustawionego prowadzenia z prędkością ksieżycową (lunearną), jak kolega Ciechan pisał. Dla planet powinna być prędkość gwiazdowa (syderyczna, sideral), jako, że nie wykazują one dużego ruchu własnego.

 

Pzdr,

Gajowy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety AVX nie ma libelli wiec wykorzystuje poziomicę z 3 libellami do wypoziomowania trójnogu. Sprawdzę dzisiaj czy to nie problem prędkości.

 

Ja mam NEQ6 z libellą, ale w życiu bym jej nie zaufał! Powodzenia i daj znać.

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam NEQ6 z libellą, ale w życiu bym jej nie zaufał! Powodzenia i daj znać.

 

Pzdr,

Gajowy

 

Ja mam libellę w EQ3-2 bez problemów, sprawdzałem wielokrotnie, warunek to trzeba przyłożyć się do precyzyjnego ustawienia, pęcherzyk powietrza ustawiam obserwując za pomocą lupy powiększającej idealnie na środku zaznaczonego pola.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam libellę w EQ3-2 bez problemów, sprawdzałem wielokrotnie, warunek to trzeba przyłożyć się do precyzyjnego ustawienia, pęcherzyk powietrza ustawiam obserwując za pomocą lupy powiększającej idealnie na środku zaznaczonego pola.

 

 

Nie wiem jak jest w EQ3-2, ale w NEQ6 konstrukcja montażu uniemożliwia patrzenie prosto z góry na wbudowaną libellę. Czasami posiłkuję się zdjęciem z komórki, ale zwykle dokładniej ustawiam poziomicą.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pleśniak, brniesz w niewiedzę. JESZCZE RAZ POWTÓRZĘ - TO CO ROBISZ NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z USTAWIENIEM NA POLARNĄ! I dlatego planeta Ci ucieka z kadru. Prędkość to dopiero druga kolejności sprawa do sprawdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.