Skocz do zawartości

Czy macie okulary Super Ploessla?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Tak mi chodzi po głowie: ::) opozycja Marsa blisko, warto pomyśleć o dobrym obrazie przy dużych powiększeniach. Niestety obserwując Plosslem 6 mm Celestrona Serii Nextar, oko muszę mieć tuż przy soczewce :- - jest ona notorycznie ubrudzona od rzęs. Czy okular super Plossla o podobnej ogniskowej ma nieco mocniej odsuniętą źrenicę? W co warto zoinwsetować poza Meade'm serie 4000 ???

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie super Ploessle mają nieco bardziej odsuniętą źrenicę (ale bez przesady). Jak inwestować w okulary krótkoogniskowe, to np. w lantany Soligora - mają poodsuwane źrenice no ok. 2 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] A jeszcze można kupić zooma lantan soligor 8-24mm i barlow x2. Wtedy masz ogniskową do 4 mm.

 

No, no, Oskarze!

Co najwyżej mogłoby być: "Wtedy to tak, jakbyś miał ogniskową 4 mm".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek powiedział praktycznie wszystko. Lantany mają poprostu komfortowy LER (long eye relief) co po polskiemu znaczy poprostu komfortowo odsuniętą źrenice wyjściową. Te 20 mm to naprawde komfortowy wynik.

 

Ale Oskar podał Ci jeszcze jeden dobry pomysł, którego nie można bagatelizować bo kosztuje dużo mniej, choć jakościowo nie nawiązuje oczywiście do lantanów.

 

Barlow wydłuzając ogniskową twojego sprzętu o swoją krotność jakby pomiejsza ogniskową Twoich Splosli o tą krotność. Tak więc posiadając Barlowa 3x za 150 PLN możesz śmiało mieć plosla z dużym szkłem komfortowo odsuniętą źrenicą ale z ogniskową pomiejszoną o 3x. To też jest pomysł na czekającą nas opozycje.

 

Przykładowo SPL Soligora 26x przy Barlow'ie 3x to tylko 12 mm a PL 12 mm to tylko 4 mm. Coś w tym jest choć ja jednak wybrał bym oczywiącie lantany coćby dla korekcji pola i krzywizny pola. Ale to już inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow wydłuzając ogniskową twojego sprzętu o swoją krotność jakby pomiejsza ogniskową Twoich Splosli o tą krotność.

 

Darku nie denerwuj się tak bardzo. Przecież użyłem słowa "jakby".

 

To był tylko taki poglądowy opis co dzieje się z powiększeniem i dla ułatwienia obliczeń dla niewtajemniczonych. ;):D ;D :D;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.