Skocz do zawartości

Problemy z obserwacjami zmiennych.


Gość Aquarius

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już wspomniałem w wątku: ,,Nowy dzialik'', oprócz problemów obserwatorskich, raczej mało istotnych, występują inne bardziej poważne (jeśli chcemy swoje obserwacje traktować serio) problemy.

1. Mapki AAVSO, nie dla wszystkich zmiennych są dostępne.

2. Według jakich katalogów sporządzane są w/w mapki? Trudno jest dopasować jakikolwiek katalog do wartości jasności podanych na mapkach.

3. Błędy(?) na mapkach. Podczas wykonywania obserwacji stwierdziłem, że jedna z gwiazd porównania, oznaczona na mapce jako słabsza, jest zdecydowanie jaśniejsza niż inna oznaczona jako jaśniejsza (brzmi to prawie jak zawartość cukru w cukrze :wink: ).

Niestety to stwierdzenie natychmiast mocno podważyło moje zaufanie do danych z tych mapek. Jak AAVSO ustosunkowuje się do obserwacji wykonywanych w/g ich mapek, a jak do obserwacji w/g mapek sporządzonych samodzielnie przez obserwatorów w/g innych katalogów. (I do poszczególnych katalogów?).

4. Jakich katalogów mamy używać przy opracowywaniu obserwacji w/g mapek sporządzanych samodzielnie? Czy istnieje jakiś standard w tej dziedzinie? W/g mnie najlepsze są katalogi Hipparcos i Tycho-II. W pozostałych GSG, PPM, SAO, HD i HR różnice jasności tej samej gwiazdy sięgają prawie 1mag. (Niestety jak dotąd nie istnieje żaden dobry katalog Fotometryczny!!! :Cry: ).

 

To na początek tyle do przemyślenia :D (Jak to stwierdził Henryk, kometarne nawyki dają znać o sobie :lol: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio opracowuję, w tym poprawiam mapki AAVSO, korzystając z CdC, czyli korzystam z katalogu GCVS i Tycho. Niestety w CdC też wiele błędów już znalazłem, w tym odnośnie lokalizacji gwiazd zmiennych i istnienia tam gwiazd widm. Napisałem o tym do autora programu, ale odpowiedzią jest milczenie...

Dlatego polecam w zakresie, w jakim są dostępne, korzystać z mapek AAVSO, ew. trochę można je korygować. Przy którejś zmiennej na mapce AAVSO zauważyłem jako gwiazdę porównania nawet zaćmieniową EB, na mapce TV Cas też jest inna zmienna jako gwiazda porównania.

Mimo to nie umniejsza to wielkiej roli, jaką mapki AAVSO pełnią w obserwacji gz.

Powtórzę się - warto z nich skorzystać, byle nie bezkrytycznie.

 

Natomiast przy robieniu mapek samodzielnie należy zwrócić uwagę na barwę gwiazd porównania i w miarę możliwości dobierać te o podobnej temperaturze powierzchniowej w celu uniknięciu błędu barwy. O tym można także poczytać na stronie SSW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.