Skocz do zawartości

Tanie filtry słoneczne.


RuMuN

Rekomendowane odpowiedzi

hmmmmm nie wiedziałem że to są szybki spawalnicze. Skoro tak to żeczywiście tylko do gołego oka się nadają. Janusz a czy Ty nie oferujesz w sprzedaży takich szlifowanych szybek spawalniczych? Co do Baadera to wiem że to jest tanie i dobre rozwiązanie ale zniechęca mnie troche ten biały kolor słońca przez folię.

 

ps. taką fabryczną szybkę używam do obserwacji słońca gołym okiem (przez szybke.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zniechęca Cię biały kolor Słońca zaopatrz się w żółty lub żółto- zielony filtr. Ja mam żółto-zielony VG10 M49x0,75 (fotograficzny) produkcji PZO, który dość dobrze pasuje mi do muszli ocznej Pentaxa. Nie pogarsza obrazu, a kolorek przez Baadera i filtr jest przyjemniejszy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zniechęca Cię biały kolor Słońca zaopatrz się w żółty lub żółto- zielony filtr. Ja mam żółto-zielony VG10 M49x0,75 (fotograficzny) produkcji PZO, który dość dobrze pasuje mi do muszli ocznej Pentaxa. Nie pogarsza obrazu, a kolorek przez Baadera i filtr jest przyjemniejszy  :wink:

 

A jak ktos ma taki wbudowany w refraktor? ;):Loveit:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo honoru.... to już WIZUALNIE tuningujecie barwy?

Uważam że korygowanie wizualne barwy przez wstawianie dodatkowego filtra jest NONSENSOWNE. W końcu oko widzi barwy SUBIEKTYWNIE! Popatrzcoe jak astrofociarze tuningują swoje foty... ale przecież nie ON LINE :)

 

Ja jestem ekstremistą w tym względzie:

Ostrzyć na maxa, wyglądać GRANULI i wywalić wszystkie zbędne granice optyczne!!!! A jeśli już dodatkowy filtr to musiałby to być chyba monochromatic.... jakiś H-alfa. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ktos ma taki wbudowany w refraktor?  

Masz na myśli zażółconą, ruską optykę o której kiedyś pisano :roll: Bez przesady, chyba nie jest tak źle z Twoim 100 RS-em :lol:

 

Zle? Matko Boska, Rysiek, nie wyglaszaj herezji! :lol:

I'm just kiddin'.

Tak naprawde to to zazolcenie niewiele przeszkadza bo podczas obserwacji oko ludzkie i tak wprowadza korekte :) a to ze ono jest "zabojcze" to kolejny mit. Jak sie pamieta ze jest to sie zauwazy na planecie.

 

PS. Bush wygral.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ktos ma taki wbudowany w refraktor?  

Masz na myśli zażółconą, ruską optykę o której kiedyś pisano :roll: Bez przesady, chyba nie jest tak źle z Twoim 100 RS-em :lol:

 

Zle? Matko Boska, Rysiek, nie wyglaszaj herezji! :lol:

I'm just kiddin'.

Tak naprawde to to zazolcenie niewiele przeszkadza bo podczas obserwacji oko ludzkie i tak wprowadza korekte :) a to ze ono jest "zabojcze" to kolejny mit. Jak sie pamieta ze jest to sie zauwazy na planecie.

 

PS. Bush wygral.

 

Przecież właśnie to miałem na myśli, że nie jest z optyką tak źle :lol: Ja nigdy o jej zażółceniu nie pisałem. Przypuszczalnie i u mnie jest ruska :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry H-alpha i Calzium K-line są bardzo drogie - http://www.teleskop-service.de/Coronadosei...adovorschau.htm . Stosunkowo "tanim" rozwiązaniem jest PST (Personal Solar Telescope -H-alpha) za oceanem w cenie 500$ :lol: Niektóre firmy oferują szklane filtry słoneczne, ale w zależności od średnicy teleskopu cena idzie w górę i również 500zł okaże się zbyt małą kwotą. Innym, lecz także drogim rozwiązaniem może być np. Baader 2" prism Herschel w. 4 pc ND-Filters 2" który kosztuje - cena w Delta Optical - 2 869,00 zł . U zachodnich sąsiadów kupisz taki Herschklin Intesa 1 1/4" za 139€ a 2" za 279€ do tego filtr ND 3.0 za 41€. Również drogo :( Do 500zł raczej nie znajdziesz nic sensowniejszego niż folia Baadera. Kiedyś na naszym forum Domek oferował filtr szklany dobrej jakości - skontaktuj sie z nim, może jeszcze go ma - http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=5404 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem do czynienia z tym filtrem, ale może okazać się, że działa podobnie jak opisywałem to odnośnie filtra zielono-żółtego. Trzeba go i tak stosować z filtrem obiektywowym czyli np. z folią Baadera. Trochę drogi i nie wiadomo do jakiego stopnia skuteczny przy wizualu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia może być luźno rozpięta, nie ma to wpływu na dawany obraz, ale przede wszystkim musi mieć pewne mocowanie  :!:

 

:shock:

 

Folia musi byc polozona plasko, inaczej kontrast idzie na leb i szyje, wiem z doswiadczenia :) Znaczy sie moze byc lekko pofaldowana, ale nie moze latac jak za duze gacie bo to bedzie po prostu kicha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie to z folią jest tak - robisz jak najstaranniej i uzyskujesz prawie idealnie płaską powierzchnię. A po pewnym czasie jest ona sfalowana. Prawdopodobnie ta folia jak jest dobrze napięta to potem nieco się rozciąga i to niejednakowo w różnych kierunkach.

Takie nieduże sfalowanie nie wpływa zauważalnie na jakość obrazu. Jeśli folia jest bardzo cienka (a jest) to płaska działa jak płytka płaskorównoległa a sfalowana - podobnie jak menisk o zerowej zdolności skupiającej i bardzo cienki. Więc teoretycznie nie powinno to mieć większego wpływu na jakość obrazu.

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia termicznie chodzi bardzo niewiele ale za to jej zwykle tekturowa oprawa jest silnie uzależniona wymiarowo od panujacej wilgoci i to ona głównie się kurczy czy rozszerza :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.