Skocz do zawartości

A M A T O R gwiazd i piany z % :]


Horacy

Rekomendowane odpowiedzi

Max power dla twojego lustra to ok 200.

 

Co w/g mnie powinienes miec

 

do czesania nieba i duzych katowo DS'ow cos z dluga ogniskowa i duzym polem mysle ze 25-30mm ogniskowej to by bylo to 900/25 = 36x

do mniejszych katowo DSow cos o ogniskowej ok. 10-15 to by bylo 900/12 = 75x

do planet cos o krotkiej ogniskowej, np 4-6 mm 900/5 = 180x.

 

Mozesz takze zamiast okularu o krotkiej ogniskowej (dobry moze byc drogi) kupic lepszego barolowa co da ci np. z proponowana wyzej 12mm 900x2/12 = 150x Dopadnij moj watek "okular o ogniskowej 4-6mm ponownie" stalem tam przed identycznym dylematem.

 

Ostatecznie zdecydowalem sie na Plosla Soligora 6mm (ciemny ale ostry i jak dla mnie wystarczajaca odleglosc oka od szkla) NPZ SPL 10mm (jasniejszy wieksze pole spora odleglosc oka od szkla) i Soligora 26mm SPL jak dla mnie to bardzo ostry wymiatacz o sporym polu. Do tego dopadleM wczoraj dobrego Barolowa Ultime Celestona co dalo mi pelny zakres powiekszen od 36x do 180x, a nawet bezsensowny chyba wariant Soligor 6mm + Barolow = 300x. Oczywiscie ja kupilem okulary z drugiej reki od ludzi z forum. To bezpieczna forma zakupow bo nie ma tu raczej naciagaczy ala allegro, no i kupujesz szkielka od ludzi ktorzy o nie dbali i wiedzieli ktora strona do gory :D

 

Proponowany zestaw to w/g mnie minimum dla biedaka. Same okulary to ok 250-300pln + ok. 100-150 pln za Barolowa przecietnego lub 300-400 za dobrego. Oczywiscie jezeli dysponujesz wieksza gotowka, na pewno koledzy doradza ci zakup Lantanow lub okularow Ortho lub droooogich dobrych zoomow. Wszystko zalezy od tego ile masz kasy, a tego nie okresliles.

 

Okulary to szkla ktorych nie bedziesz wymienial przy okazji przesiadki na wiekszy sprzet wiec moze nie przyjmuj mojego biednego wariantu minimum tylko odwiedz watek za dwa trzy dni jak ludziska pozachwalaja ci szkla z gornej polki :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Zapewniam jest w czym wybierac, a moj wariant to maksymalne economo czyli "wziac jak najlepsze za jak najmniej" a nie "jak najlepsze" lub zupelne minimum czyli okular dlugoogniskowy plossla za ok 100 pln, srednioogniskowy za dlugie 100pln i barolow za kolejne 100pln. Ta ostatnia opcja to juz calkowite minimum w/g mojego skromnego zdania niezbedne do zachowania komfortu lookania w niebo.

 

Pozdrawiam i udanych zakupow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie mozesz z okulara 12,5 cm wyciagnac 1 soczewke od strony lustra . Zostanie tylko jedna soczewka , ale to duzo lepiej niz oryginal . Jakbys mial 4mm to zrob tak samo .

Prawdziwe okulary musisz dokupic . Najczesciej uzywam powiekszenia 65 x , Na 150x musza byc lepsze warunki i tylko do jasnych planet i ksiezyca , lepsze by bylo 100-120 x.

Wieksze powiekszenia tym sprzetem to tylko ksiezyc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie mozesz z okulara 12,5 cm wyciagnac 1 soczewke od strony lustra . Zostanie tylko jedna soczewka , ale to duzo lepiej niz oryginal . Jakbys mial 4mm to zrob tak samo .

Prawdziwe okulary musisz dokupic . Najczesciej uzywam powiekszenia 65 x , Na 150x musza byc lepsze warunki i tylko do jasnych planet i ksiezyca , lepsze by bylo 100-120 x.  

Wieksze powiekszenia tym sprzetem to tylko ksiezyc .

 

Mozesz wiecej o wyciaganiu soczewek z okularow?

Co to da i jaki typ okulara dostaniemy po wyjeciu jednej soczewki z H 12,5mm i SR 4mm?

 

Co do maks powiekszen to sie nie zgadzam. Moj Optisan (a wiec sprzet teoretycznie slabszy od kolegi) po zrobieniu kolimacji metoda amatorska, daje bardzo odbre i ostre obrazy z Ploslem Soligora 6mm (M13 rozdziela na gwiazdki w zewnetrznej czesci gromady, M42 daje trapez z 4 (a czsem 5) elementami, Saturn z ta 6 to takze piekna sprawa 900/6 = 150x) oczywiscie przy dobrych warunkach. Badalismy takze polaczenie Barolow Celestona ULTIMA i NPZ SPL 10mm na tym telepie (900x2/10 = 180x) i jak dla mnie przy czarnej nocy i dobrym niebie nie jest to jeszcze granica tego teleskopu jezeli chodzi o powerek dla DSow. (Brac poprawke na moje pojecie okreslen "bardzo dobre i ostre" - nigdy w zyciu nie patrzylem przez naglera, ani w ogole nic bardziej wartosciowego niz 100E.)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.