Skocz do zawartości

Mini zlot jesienny Roztoki 2004 :-)))


Gość Janusz_P.

Rekomendowane odpowiedzi

Rozmawiałem godzinę temu z DaVe - Na Kudłaczach (jak na razie bo chcą jechać w Bieszczady) są - DaVe, Darek Bobak, Zayzik, Mateusz Z., Paweł Turek... i cholera nie pamiętam kto tam jeszcze jest ale maja pogodę (choć twierdzili, że już sie mleko robi - co ta wódka robi z ludźmi) i siedza pod niebem....

Cholera weekend ponoć długia a ja muszę pracować.

 

Pozdrawiam w imieniu Kudłaczowej ekipy i swoim.

 

Paweł Maksym :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem godzinę temu z DaVe - Na Kudłaczach (jak na razie bo chcą jechać w Bieszczady) są - DaVe, Darek Bobak, Zayzik, Mateusz Z., Paweł Turek... i cholera nie pamiętam kto tam jeszcze jest ale maja pogodę (choć twierdzili, że już sie mleko robi - co ta wódka robi z ludźmi) i siedza pod niebem....

Cholera weekend ponoć długia a ja muszę pracować.

 

Pozdrawiam w imieniu Kudłaczowej ekipy i swoim.

 

Paweł Maksym :salu:

 

Właśnie wróciliśmy z Pawłem Turkiem do Krakowa. Pogodę mieliśmy na Kudłaczach przez całą noc - WYPAS :D Mgła na szczęście nas nie dosięgła. O.K. lecę luli ,ledwo żyję , a mam na 14:00 do pracy :Cry:

 

Reszta ekipy pojedzie pewnie dzisiaj do Roztok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, wypad na Kudłacze był wspaniały. Wielkie dzięki wszystkim za spontaniczne podjęcie decyzji o spotkaniu. I opłacało się ! Był Mirek Dymek ze swoją 27 - tką, Mateusz Zając, Darek Bobak, Zayzik, DaVe i ja :salu: . Naoglądaliśmy się DS-ów (w tym pierwszy raz widziałem Flame nebula w Orionie) oraz Komet (Machholz, Tucker, Gehrels). Niestety nie udało się dojrzeć Neat Q4, Tshuschinsan oraz Schwassmann-Wachmann. Wspaniały był również Saturn w światłosilnym Newtonie Mirka Dymka. Poza tym z Mateuszem wycykaliśmy całe baterie oraz karty CF w Canonach. Foty robilismy do białego ranka, który przywitał nas pięknym widokiem wschodzącego Jowisza i Wenus. Dobrze, że Darek miał wspaniale rozgrzewający napój, bo chyba nie wytrzymalibysmy tak dlugo na zimnie :D Były też straty; sypnął mi się Bartels :evil:

 

PS. Jakieś fotki zamieścimy na dniach.... Darek, czy ty masz zbiorówkę ?

PS.2 Sorki chłopaki, ale nie udało mi się w końcu wybrać w Bieszczady.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kika słów o właściwym wypadzie Bieszczadzkim, zajechałem wraz z rodzinką i XTerm'em w czwartek po południu, potem dojechali Bogdan J. też z rodzinką i swoim nowym Arkturkiem 270/1500 oraz następnej nocy Zayzik z DaVidem :salu:

Pierwsza nocka to tak zwany pełny wypas z zasięgiem pod 7,8 mag, pospolite oglądactwo i testowanie nowego sprzętu oraz trochę astrofoto prawie do świtu z porannym przymrozkiem, brrrr....

Dguga noc do 20h zeszła nam na testowaniu filtrów Nebularnych 2" na Cirrusie.

Oceniliśmy w skali 1 do 10 efekt poprawy widocznosci z różnymi filtrami i oto wyniki:

 

Widok z Arktura w Naglerze 31 bez filtra jako podstawa czyli 0 pkt

 

Antares ALP 3 pkt, tam nie ma żadnego LP i poprawia widocznosć mgławicy tylko o jakieś 250%

Orion Sky Glow szerokopasmowy 4 pkt już lepiej, poprawia widoczność mgławicy o jakieś 300%

Orion Ultra Block wąskopasmowy coraz lepszy widok 6 pkt i poprawa widoczności na oko o 400%

Lumicon OIII to filtr stworzony do Cirrusa 9 pkt i poprawa widoczności o jakieś 1000% :shock:

Brakło nam niestety do porównania filtra UHC (nikt nie miał przy sobie) i pozostawionego nieopatrznie w domu mojego Swana :roll:

oczywiście uzupełnimy to następnym razem.

Podczas testów koło 20h były już lekkie cirrusy i zasieg był w granicach tylko 6,2mag co na Bieszaczady jest raczej przeciętną pogodą.

 

Testowaliśmy także nowy nabytek jak okular ST-80 30mm z podawanym fabrycznie polem 1,4 radiana ale bezpośrednie porównanie go z Naglerem o polu 82* daje mu realne pole w granicach 75-76* oraz bardzo dobry obraz z Newtonem w prawie całym polu widzenia, ustępuje Naglerowi jakościowo może o 25-30% ale jest tańszy od niego o prawie 600% i może być ciekawą alternatywą do obserwacji rozległych DS dla obserwatorów z mniej zasobną kieszenią :salu:

 

Na koniec dla sportu odszukaliśmy gołym okiem Urana i oglądali Arkturem z Ortoskopami 6, 9 i 12mm jego piękną zielonkawo niebieską, mleczną tarczkę, niestety bez widocznych żadnych pasów czy innych planetarnych detali :roll:

Od 20h do 22h były jeszcze przerwy w chmurach na ogladactwo zenitalne a potem już 100% chmurwy :evil:

Następna nocka z soboty na niedzielę była już w pełni integracyjna z solidną zadymką i pierwszym śniegiem zlegającym rano wszędzie dookoła :roll:

 

Reasumując wyjazd bardzo udany choć w kameralnym gronie, będzie zapewne długo i dobrze wspominany przez jego uczestników :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowaliśmy (...) okular ST-80 30mm (....)może być ciekawą alternatywą do obserwacji rozległych DS dla obserwatorów z mniej zasobną kieszenią

Co to za okular? W ASTROKRAKU nie mogłem namierzyć...

 

Pogratulować tej jednej nocki :)

Mam nadzieję że w dzień połaziliście trochę? Pogoda (w dzień) była turystyczna

...czy (g)astronomiczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z prywatnych zbiorów szkełek okularowych ale jakby co chyba moglibyśmy go normalnie sprowadzać zza oceanu (...) :salu:

 

czesc,

Janusz, sam kiedys interesowalem sie sciagnieciem tego okularu z US. Zastanawia mnie jednak inna sprawa. Ja moze przypomne Tobie i forumowiczom Twoje poprzednie opinie o tych okularkach. Zapytani o opinie tych okularow dowiedzieli sie od Ciebie jakie to gowienko... co najwyzej sprzedawane przez firme klasy "U..."

 

Janusz_P Cytat 1:

"No coż ??? cena jak zwykle proporcjonalna do jakości, następna odmiana Erfla znową nazwą i z astygmatyzmem 5x większym od Naglera i za 5x mniejszą kasę czyli wszystko w wyśmienitym porządku :lol::lol::lol: "

 

Janusz_P Cytat 2:

(...) pędź z owczym pędem kupić ten okularek zanim ich U... nie wykupi a oni je łykną i luną z własnymi naklejkami po cenie Naglerków, tylko potem nie mów że nie informowałem co to może być za miód, może jak popłyniesz na takim osobiście to napiszesz recenzję dla wszystkich, będzie wesoło nam (tobie zapewne trochę mniej) i edukacyjnie :lol::lol::lol:

 

Ps. Czy znasz takie powiedzenie: co tanie to drogie a jeśli nie to życie Cię tego szybko nauczy

 

Janusz_P Cytat 3:

Kolego ja absolutnie nie neguję jego wartości użytkowej tylko przyporzadkowywuje ją do jego szufladki cenowej a to spora różnica. Wypowiedź swoją opieram na prostych przesłankach, w tej cenie okular nie zawiera ani egzotycznych szkieł ani asferycznych powierzchni, więc nie ma cudów aby miał poprawnie skorygowane olbrzymie pole widzenia = 80*. Dla mnie to jest oczywiste ale skoro koniecznie chcesz to przekonaj się o tym w praktyce po zakupie takiego okularku

 

Czy mozesz zatem powiedziec cos na temat tych zabawek? I popraw mnie jesli sie myle i nie pisales o tym samym tam i tu. To bedzie i dla mnie cenna informacja ze ten okularek jest cos wart.

 

pozdrawiam,

piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem czy masz może problemy z czytaniem czy też jesteś niewiernym "Tomaszem" że nie umiesz przeczytać lub zrozumieć tego co napisałem po testach obserwacyjnych, właśnie zaintrygowany jego realną jakością (patrz cytat no 3 w którym "nie neguję jego wartości użytkowej") i postanawiam ją sprawdzić osobiście celem kontynuacji wątku, zakupiłem go prywatnie do testów które wyżej przedstawiłem i jak widać nie myliłem się zbytnio bo pole ma mniejsze niż deklarowane o prawie 7* od Naglera i niższą od niego jakość na brzegu pola widzenia wiec nie widzę sprzeczności w zacytowanych przez Ciebie postach a swoja drogą to jakiego miałeś wtedy Nicka bo brzmiał jakoś inaczej i bardziej znajomo w tamtejszej dyskusji :roll: :lol::lol::lol:

Jeśli masz choć odrobinę jaj czy maleńki ślad odwagi cywilnej :?: może się przedstaw i powiedz skąd i kim jesteś bo z anonimem nie bedę dalej dyskutował :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc,

co do jaj to se oszczedz tej tepoty Janusz... Cieszy mnie ze nie bedziesz juz pisal. Bo piszesz tak bezkrytycznie ze az boli Twoja postawa. Zjechales ludzi za chec posiadania tego sprzetu... i to be testow! Strasznie cienki jestes i nawet nie masz jaj zeby napisac ze w ciemno zjechales te szkielka i sie pomyliles - bo sa lepsze niz myslales.

 

Czytaj posty to bedziesz wiedzial skad jestem :mrgreen:

 

BTW: o kurde to juz 13 post...

 

 

pozdrawiam,

piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o 13 za dużo bo z każdym wlewasz łyżkę dziegciu w forumowskie miodne wątki jak ten o zlocie i doskonale wiem że nie robisz tego bezinteresownie, tym samym stawiasz się na z góry przegranej pozycji mąciciela i jątrzyciela czyli temu Panu już zdecydowanie podziękujemy :P

 

Nazywam się Janusz Płeszka i mieszkam w Krakowie a ty coś za anonimowy przybłęda, przedstaw się grzecznie albo też grzecznie zmiataj stąd jak tchórz na swoje stare śmieci jeśli nie masz odwagi się nam publicznie przedstawić :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do meritum wątku czyli relacji z Bieszczad zapomniałem wymienić wśród uczestników znanych nam obserwatorów, Vegi i Regulusa z Newtonami 114 i 250mm w pierwszej i drugiej nocy obserwacyjnej :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.