Skocz do zawartości

okulary do MTO


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

chciałbym założyć do mojego MTO złączkę kątową. nie wiem jednak którą wybrać 1.25, czy 2. ceny okualrów 1.25 są mniejsze, jeśli już jestem przy temacie okularów :

- jak się ma ogniskowa okularu do powiększenia

- czy te najtańsze okulary mogę stosować do obserwacji planet oraz szczegółów księżyca

- jaki okular wykorzystuje w pełni rozdzielczość optyczną mto przy obserwacji księżyca ? chodzi mi to, że każdy obiektyw, lub teleskop ma pewną granicę rozdzielczości w swojej optyce i jeśli ją przekroczę, nie zobaczę już nowych szczegółów, a te które są będą traciły ostrość

pozdrawiam

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Okular achromatyczny inaczej MA (modified Achromat) to achromatyzowany Ramsden, jest tani i prosty w budowie i ma stosunkowo małe pole widzenia w stosunku do droższych okularów 8)

Powiększenie to ogniskowa obiektywu / ogniskowa okularu!

Przy MTO jak i innych teleskopach limitem dyfrakcyjnym a raczej empirycznym i sprawdzonym wyznacznikiem jest wzór na maksymalne powiększenie P=2xD gdzie D to średnica obiektywu w [mm).

Pamiętaj że MTO z nasadką kątową 1,25" ma ogniskową 1360mm a z 2" nasadką kątową to już 1420mm :-)

Tak dobierz okulary aby nie przekraczać powiększenia 200x wynikającego jako maksymalne dla tej średnicy teleskopu!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Pomoże Ci w tym nowość na naszej stronie czyli Cross Index Tabela Powiększeń okularów z naszymi teleskopami, podaje ona także bardzo ważny parametr jak źrenica wyjściowa która decyduje o jasności uzyskiwanych obrazów !!!

Powiększenia z nasadkami przelicz przez czynnik 1,36 lub 1,42 aby wszystko się zgadzało z rzeczywistością :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.