Jump to content
Marcin Lil

Solarigrafia

Recommended Posts

Witajcie,

pojawiłem się tu na zaproszenie Romana Dróżdża, chciałbym przybliżyć Wam możliwości zarejestrowania wielomiesięcznej drogi zdjęcia na jednym zdjęciu. Chodzi o solarigrafię. Buduję aparat fotograficzny (camera obscura), do którego wkładam papier bw i naświetlam przez dowolny okres. Najczęściej od przesilenia do przesilenia aby uzyskać półroczną drogę słońca po nieboskłonie, chociaż walory fotograficzne również uwzględniam aby zdjęcia były ciekawsze. Aparat można zbudować z byle czego, z puszki, kartonu, nawet jak to ktoś udowodnił - z pieczonej kaczki :) Długi okres naświetlania pozwala na złapanie długoterminowych zmian otoczenia, np. duchy parkujących samochodów, duchy poruszających się dźwigów, powstające budynki itp itd. Tutaj zamieszczam kilka zdjęć, gdyby kogoś zaciekawiło zapraszam na fanpage'a  https://www.facebook.com/MarcinLillaPhotography

img212-info.jpg

molo-rollei2-800pix.jpg

ciuchcia-tczew-polrok-kodak-polymax-v2.jpg

img107-800pix.jpg

img096-800pix.jpg

img193-900pix.jpg

Stocznia-Rollei-900pix.jpg

img547 po 800pix.jpg

img549-do-500kb.jpg

img110-800pix.jpg

img031-800pix.jpg

img501-1-900pix.jpg

skanuj0003gotowy plf.jpg

IMG_3634-maly.jpg

 • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mamy już kilka wątków o Solarigrafii ale taki zestaw absolutnie zasługuje na własny temat i przy okazji nasze wyrazy szacunku :) Mega zestaw!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
   • 166 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Thanks
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.