Skocz do zawartości

Radioteleskop?


Radek Z

Rekomendowane odpowiedzi

Zadam pytanie z głupia frant.

Czy ktoś z was ma radioteleskop i wie "czym się to je" i jak taki sprzęt zdobyć, zrobić, kupić itp.

Naoglądałem się troche rzeczy o radioteleskopach i troche się mi to podoba, ale interesuje mnie ile by to kosztowało w naszych polskich warunkach i czy przypadkiem nie trzeba mieć na to wyjątkowych pozowoleń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem trochę przekornie czy możesz mi powiedzieć do czego byś go chciał wykorzystać i jakie obserwacje nim prowadzić bo to jest jak każdy inny instrument wysoce specjalizowane narzędzie które trzeba mieć (zrobić lub kupić) do wykonania konkretnej pracy.

Najpierw proszę dowiedz się (doczytaj) do czego i jak może służyć i do czego chcesz go zastosować to poradzimy gdzie go nabyć lub jak go zrobić samemu w amatorskim wydaniu :roll:

 

Ps. Do nasłuchu kosmosu ma prawo każdy ale do emisji sygnałów trzeba mieć stosowne zezwolenia odpowiednich władz jak np Państwowa Inspekcja Radiowa czy Kontrola Powietrzna Kraju :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż odpowiem równiez przekornie. To czym chciałbym się zająć określiby zasób mojego portfela (mogoby się okazać, ze wogóle nie ma o czym mówić i po prostu sobie kupię jakiegoś saligora, oriona czy cośtam i mi wystarczy czyste żywe lukanie w okular), bo oczywiście sprzęt jaki mógłbym zakupić mógłby wykonać pewien zakres prac. Z nich mógłbym sobie cos wybrać, przy czym nie chiałbym zajmowac sie zagadnieniami typu seti.

 

Chciałbym poznać zakres możliwości. Wogóle możliwości w przystępnej cenie kilku tys. PLN

 

Jak by to dobrze ująć, wracam po kilkunastu latach do astronomi, i trochę sie pozmieniało w zakresie możliwości tego co można kupić (używałem wczesniej lornetki i małej lunety i nawet należałem do PTMA - i płaciłem składki :salu: ).

Teraz sa duuużo większe możliwości.

 

 

Moze powinienem sie zająć astrofoto? :rr:

 

Na sprzęt do wyłapywania asteroidów (tych znanych i tych nieznanych) raczej mnie nie będzie stać, a to by mnie interesowało najbardziej :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Amatorski radioteleskop da wyniki raczej mało efektowne w porównaniu z astro w świetle widzialnym.

Stosunkowo łatwo i tanio można zrobić INSTRUMENT PRZEJŚCIOWY, który będzie służył do rejestracji promieniowania radiowego Słońca w momencie przechodzenia przez lokalny południk. Antena możliwa tu do zastosowania może być typu YAGI-UDA (najczęściej stosowany typ anteny TV). Wynik jest o tyle nieefektowny że rejestrujemy na samopisię krzywą natężenia promieniowania o danej długości fali czyli otrzymujemy WYKRES a nie żaden obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - kiedyś interesowałem się czymś takim, ale projekt trochę nie wypalił, ponieważ mieszkam w Warszawie.

 

Do radioteleskopu wymagana jest absolutna cisza w eterze najlepiej żeby w promieniu 5-20 km nie znajdowały się żadne nadajniki jakichkolwiek sygnałów radiowych. Oczywiście radioteleskop można umieścić w mieście, ale raczej mija się to z celem.

 

Z moich informacji wynika ze radioteleskop to bardzo ciekawa sprawa jest wiele programów, które współpracują z radio teleskopem i dają bardzo ciekawe efekty – również wizualne np. obrazy słońca, Jowisza itp. Radioteleskop w starciu z teleskopem ustępuje oczywiście efektami wizualnymi, ale bije go na głowę pod względem możliwości eksploracji kosmosu i badaniu odległych obiektów, które przez zwykły nawet duży teleskop amatorski nie są dostępne.

 

Poniżej zamieszczam linki, które mogą być pomocne i którymi sam posługiwałem się swojego czasu podczas prób budowy własnego radioteleskopu. Niestety wszystkie są anglojęzyczne za wyjątkiem pierwszego, ale nie polecam opierać się na tej stronie, bo to wyjątkowo prymitywna konstrukcja.

 

p.s.

 

Radioteleskop jak najbardziej można wykonać w polskich warunkach z moich wstępnych obliczeń wykonanie radioteleskopu to koszt ok. 2000 zł lub mniej zależy, jakiej anteny użyjemy. Antena powinna być koniecznie typu offset nie parabola. Żeby dokładnie zlokalizować punkt, w który patrzy antena paraboliczna potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.

 

Na pewno warto zwrócić uwagę na jedno nie wolno dać się zwieść jak to proponują niektóre osoby ze radioteleskop można wykonać za pomocą zwykłej anteny tunera satelitarnego i zwykłego podłączenia przez kartę audio do komputera.

 

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji zapraszam na GG 1575317 w miare możliwości postaram się pomóc.

 

http://www.tk.pl/astro/radtelam/glosnik.htm - prymitywne schematy radioteleskopu

http://www.radiosky.com/ - oprogramowanie dla radioteleskopu

http://www.mit.edu/~mitseds/projects/rt/ - kompletny projekt radioteleskopu

http://www.sciencedaily.com/odp/Science/As...RadioAstronomy/ - linki

do amatorskiego radioteleskopu

 

 

na dole przykladowe zdjecie z programu Jupiter Noise ze strony RadioSky.

 

Pozdrawiam

jupiternoise.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.