Skocz do zawartości

M17 Mgławica Omega


piotrem

Rekomendowane odpowiedzi

Zaznaczam, to moje spojrzenie i nie wszystkim musi się podobać.

Najpierw co bym poprawił :

marek.jpg.c816e859db750f965308db21588742fe.jpg

 

Zaznaczone obszary są pozbawione szczegołów, płaskie.

Najpierw wywalam gwiazdki:

Ha_withoutStars.jpg.8577de9076749edfb7b0d3b7cb242e50.jpg

 

Potem dodaję kolor i tak reguluję kontrast, aby nie było takich "wypalonych" obszarów:

col.jpg.1d2a1f6ffbd3bf8b2f35062e35352a2e.jpg

 

Na końcu dokładam oryginał Ha jako luminancję dla mgławicy:

fin.jpg.d757c0566fa35a709d1f5748c9d0a597.jpg

 

Oczywiście to jpegi i szybka obróbka stąd trochę śmieci w prawej części, ale myślę że pokazałem o co mi chodzi?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

Zaznaczam, to moje spojrzenie i nie wszystkim musi się podobać.

Najpierw co bym poprawił :

marek.jpg.c816e859db750f965308db21588742fe.jpg

 

Zaznaczone obszary są pozbawione szczegołów, płaskie.

Najpierw wywalam gwiazdki:

Ha_withoutStars.jpg.8577de9076749edfb7b0d3b7cb242e50.jpg

 

Potem dodaję kolor i tak reguluję kontrast, aby nie było takich "wypalonych" obszarów:

col.jpg.1d2a1f6ffbd3bf8b2f35062e35352a2e.jpg

 

Na końcu dokładam oryginał Ha jako luminancję dla mgławicy:

fin.jpg.d757c0566fa35a709d1f5748c9d0a597.jpg

 

Oczywiście to jpegi i szybka obróbka stąd trochę śmieci w prawej części, ale myślę że pokazałem o co mi chodzi?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku, dziękuję za te uwagi, bardzo cenię sobie Twoje eksperckie komentarze. Przy okazji parę słów refleksji bo spędziłem nad tym obiektem ładnych kilka godzin, szukając optymalnej kolorystyki, ta którą zaprezentowałem wydała mi się najlepsza z materiału, który zebrałem. Skąd te rozterki ? Ano patrząc na referencyjne zdjęcia z sieci jest wiele interpretacji tego obiektu, dla przykładu:

 

https://apod.nasa.gov/apod/image/1405/m17_gendlercolombari_3500.jpg

https://apod.nasa.gov/apod/image/1510/M17_colombari_q100_watermark.jpg

 

Przeglądając te warianty 2 rzeczy zwróciły moją szczególna uwagę:

Po pierwsze – obecność bardzo silnego sygnału niebieskiego, co potwierdza kanał B z mojej fotki:

 

Blue.jpg.61075ddfbf98ce8c2af3ea5f34fe3e39.jpg

 

Dlatego świadomie wydłużyłem naświetlanie B zakładając, że duża jego cześć zostanie pochłonięta przez atmosferę przy tak niskim obiekcie. Niestety, na moim zdjęciu niebieski kanał nie wyszedł nawet w części tak transparentnie jak kolegom z Arizony czy Nowego Meksyku, w niektórych miejscach zdjęcia - 'B' wygląda jakby ‘brudził’ głęboką czerwień.

 

Po drugie – centrum tej mgławicy nie świeci na czerwono ani na niebiesko a po prostu na biało, może się wydawać, że jest przepalone, jednak tak właśnie interpretują je znani astrofotografowie. W związku z tym pozwoliłem sobie też na lekkie przepalenie najjaśniejszej części obiektu

 

Tak więc moje doświadczenia z obróbki M17 i M16 są takie, że nie wystarczy zmieszać Ha z R nadając im głęboką, intensywną czerwień, bo te obiekty świecą w specyficzny sposób, co jeszcze lepiej widać w HST:

 

https://apod.nasa.gov/apod/image/0708/m17x1600ignacio.jpg

 

Poniżej pokazuję wersję, którą chciałem zaprezentować pierwotnie ale po dłuższym zastanowieniu uznałem, że nie odzwierciedla w pełni siły kanału B i ostatecznie wybrałem wersję z początku postu :)

 

5999ca20bd396_Image17_final_4_starreduction.jpg.fd32db889b0e8074613c9592487b3670.jpg

 

Aha, jeszcze jedna uwaga – ostatnio, niezgodnie z obowiązującym kanonem – nie oczyszczam z gwiazd kanału Ha, który dodaję jako luminancję do HaRGB, na moje oko lepiej wygląda, przynajmniej w niektórych przypadkach ;)

Edytowane przez piotrem
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, to co ja zrobiłem w najmniejszym kawałku nie dotyczyło kolorystyki. Chciałem Ci tylko pokazać co uważam za błąd techniczny obróbki - te wypalone monochromatyczne pola. Niech one sobię będą białe, niebieskie albo zielone- ale nich mają szczegoły!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.