Skocz do zawartości

Słońce - Moje pierwsze fotki!


Mariusz.K

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Zrobiłeś dobrze bo pierwsze foty mają zawsze wielkie znaczenie dla autora i zapadaja w pamięci a teraz będziesz miał motywację aby je cały czas robić coraz lepsze :lol: 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś dobrze bo pierwsze foty mają zawsze wielkie znaczenie dla autora i zapadaja w pamięci a teraz będziesz miał motywację aby je cały czas robić coraz lepsze  :lol:  8)

Januszu - robiłbyś zdjęcia zachlapanym obiektywem i publikował z podpisem: "nieostre są bo obiektyw był zachlapany. Gdyby był suchy - to dopiero byłoby ekstra!!!!" :evil:

 

Nie rozumiem jak można pochwalać fuszerkę. Skoro Autor zdjęć sam pisze że ROBIŁ JE PRZEZ BRUDNĄ SZYBĘ... Czy musiał robić przez brudną szybę? Czy to było jakieś przemijające zjawisko co wymagało natychmiastowego utrwalenia, choćby przez brudną szybę? Te plamy co je trochę widać - na Słońcu są czy na szybie?

 

Bez względu na to: ASTRO czy NIEASTRO - nie należy robić żadnych zdjęć przez brudne szyby, chyba że właśnie widzimy przez brudną szybę napad na bank :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Chyba nic nie rozumiesz Cygnusie bo to co piszesz to wygląda na brak aprobaty dla rozwinięcia skrzydeł przez naszych młodych adeptów, zapomniał wół jak cielęciem był i tyle :P

Pamiętam do tej pory swoje pierwsze nędzne foty Halley'a robione na Fotopan HL standartem, wtedy jeszcze pożyczonym na nockę Zenkiem11.

Robiłem na koziołku z "desek meblowych" skleconych w piwnicy zawiasem taśmowym ze starej szafy za niecałe 3 godziny ale na skutek pośpiechu źle policzyłem czas obrotu śruby i kręciłem za szybko bo pomyliłem w pośpiechu wzór na obwód z wzorem na pole koła :lol: i kręciłem 2,5x za szybko :shock: , to by było jeszcze naprawdę nic bo przy minutowej ekspozycji standartem 58mm by pewnie jeszcze jakoś wyszło ale po ciemku na dachu kręciłem śrubę w drugą stronę :shock: tak więc mam ładne kreski gwiazd i nieostrą kreskę komety.

Ta fotka choć nieudana technicznie jest dla mnie czymś więcej niż wspomniniem, to amulet na szczęście do dalszej przygody z astrofoto i pierwszy własnoręcznie wywołany i naświetlony na papier obraz komety w moim życiu :salu:

Niestety w 1985roku nie miałem możliwości opublikowania ich w Necie a teraz takie możliwości istnieją i nie żałujmy Młodym tego, to ich epoka a my Dinozaury tylko dyskretnie ich do tego zachęcajmy np pokazując własne osiągnięcia 8)

 

Ps. Czy nigdy nie byłeś chory podszas jakiegoś fajnego zjawiska żeby nie wiedzieć co to jest desperacja obserwacyjna :roll: :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nic nie rozumiesz Cygnusie bo to co piszesz to wygląda na brak aprobaty dla rozwinięcia skrzydeł przez naszych młodych adeptów, zapomniał wół jak cielęciem był i tyle  :P  

Pamiętam do tej pory swoje pierwsze nędzne foty Halley'a robione na Fotopan HL standartem, wtedy jeszcze pożyczonym na nockę Zenkiem11.

Robiłem na koziołku z "desek meblowych" skleconych w piwnicy zawiasem taśmowym ze starej szafy za niecałe 3 godziny ale na skutek pośpiechu źle policzyłem czas obrotu śruby i kręciłem za szybko bo pomyliłem w pośpiechu wzór na obwód z wzorem na pole koła :lol: i kręciłem 2,5x za szybko :shock:  , to by było jeszcze naprawdę nic bo przy minutowej ekspozycji standartem 58mm by pewnie jeszcze jakoś wyszło ale po ciemku na dachu kręciłem śrubę w drugą stronę :shock:  tak więc mam ładne kreski gwiazd i nieostrą kreskę komety.

Ta fotka choć nieudana technicznie jest dla mnie czymś więcej niż wspomniniem, to amulet na szczęście do dalszej przygody z astrofoto i pierwszy własnoręcznie wywołany i naświetlony na papier obraz komety w moim życiu :salu:  

Niestety w 1985roku nie miałem możliwości opublikowania ich w Necie a teraz takie możliwości istnieją i nie żałujmy Młodym tego, to ich epoka a my Dinozaury tylko dyskretnie ich do tego zachęcajmy np pokazując własne osiągnięcia 8)  

 

Ps. Czy nigdy nie byłeś chory podszas jakiegoś fajnego zjawiska żeby nie wiedzieć co to jest desperacja obserwacyjna :roll:  :lol:  :lol:  :lol:

 

Zgadzam się w 100 % z Januszem 8) Pamiętam moje pierwsze foto księżyca zawsze to pierwsze foto cieszy tak miłośnika astro jak małe dziecki się cieszy gdy np. dostanie lizaka i uważam że nie należy krytykować nikogo zdjęc gdyż dla dojrzałego astroamatora może ono nie mieć zadnego znaczenia ale dla młodego astroamatora ma ono wielkie zanczenie i pomaga mu wyciągać błędy jakie robi :salu: A co do choroby to pamiętam ze jak byłem chodzy to chodziłem po całym domu i patrzyłem przez każde okno i podziwaiłem piekne niebo i nie miało dla mnie znaczenia czy szyba była brudna czy nie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jak można pochwalać fuszerkę. Skoro Autor zdjęć sam pisze że ROBIŁ JE PRZEZ BRUDNĄ SZYBĘ... Czy musiał robić przez brudną szybę? Czy to było jakieś przemijające zjawisko co wymagało natychmiastowego utrwalenia, choćby przez brudną szybę? Te plamy co je trochę widać - na Słońcu są czy na szybie?

 

Dzisiaj obserwowałem również słońce i te plamy to nie są na szybie. No bardzo przepraszam ze byłem chory i musiałem robić przez szybe. Mam nadzieje ze mi wybaczysz....

 

 

A tak btw to dzieki za gratulacje ;-) Dzisiaj też fociłem ale wyszły mi złe foty przez chmury... moze jutro nadaży sie lepsza okazja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariuszu.K, publikuj sukcesywnie co jakiś okres zdjęcia na Forum, a będziesz mógł obiektywnie stwierdzić o swoich postępach w astrofotografi - dzięki opinii innych.

Janusz ma rację: początki to najważniejsze chwile: ryją ślad w pamięci jak diamentem.

Ja sam z chęcią oglądam start ludzi w astrofoto, tym bardziej, że sam jeszcze nie wystartowałem :oops:

A więc czekamy Mariuszu na dalsze postępy!

 

P.S.

Drogi Cygnusie: czy pamiętasz jeszcze jak miałeś 13 lat ?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

I tu masz zupełną rację, lepiej umieszczać swoje fotki, jeszcze nawet nie najwyższych lotów niż np Hubblowskie czy inne zassane z Netu bez podania autora czy ich źródła :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nic nie rozumiesz Cygnusie bo to co piszesz to wygląda na brak aprobaty dla rozwinięcia skrzydeł przez naszych młodych adeptów, zapomniał wół jak cielęciem był i tyle  :P  

i nie żałujmy Młodym tego, to ich epoka a my Dinozaury tylko dyskretnie ich do tego zachęcajmy np pokazując własne osiągnięcia 8)  

 

Ps. Czy nigdy nie byłeś chory podszas jakiegoś fajnego zjawiska żeby nie wiedzieć co to jest desperacja obserwacyjna :roll:  :lol:  :lol:  :lol:

 

Jednak żadnych brudnych szyb nie ustawiałeś przed obiektywem!

Właśnie ŻADNEGO FAJNEGO ZJAWISKA nie zarejestrowano więc co usprawiedliwia tę brudną szybę? Albo trzeba otworzyć okno albo odłożyć zdjęcie na kiedy indziej!

Przecież fotografujący zdaje sobie sprawę z tego że brudna szyba jest wbrew podstawowym zasadom rzemiosła (a chciałem napisać WBREW SZTUCE) :(

 

Nie chodzi mi o ASTROFOTO tylko o to, że podstawową zasadą każdego szanującego siebie i szanującego Publiczność FOTOAMATORA jest krytyczne podejście do własnych zdjęć. W końcu pstryknięcie automatem to żadna sztuka. Ale PUBLICZNOŚCI pokazuje się tylko te wyselekcjonowane, najlepsze fotki!

 

Właśnie zauważyłem że te same zdjęcia są już na kolejnych forach :((

Proponuję wysłać je do czasopism :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Cygnusie: czy pamiętasz jeszcze jak miałeś 13 lat ?...

Pamiętam, zdjęcia robiłem jak miałem siedem lat, aparatem DRUH.

Tatuś zamawiał odbitki PO JEDNEJ a ja te nieudane eliminowałem.

P.S.

Eliminowałem jak miałem lat 10. Ale oglądano je tylko w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Cygnusem, że nie powinno się zamieszczać zdjęć, które nie spełaniają podstawowych wymogów "estetycznych". Z drugiej strony rozumiem Mariusza, który zrobił swoje pierwsze zdjęcie Słońca. Sam pamiętam swoje pierwsze foty astro sprzed 15 lat, taki byłem wtedy podekscytowany!

Tak naprawdę każdy ma rację i myślę, że temat nie jest warty tego, żeby dalej kruszyć o niego kopię.

 

PS Mariusz, mogłeś przynajmniej dokonać podstawowej selekcji i z tych 4 zdjęć zamieścić tylko to, które uznałbyś za najlepsze. Wtedy chyba nikt nie miałby do Ciebie pretensji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie nurtujace mnei pytanie. Czy mój aparat HP R707 moze coś sfocić (astro) prócz księżyca i słońca? Przez moją lornetke (tajga 16x80) wykorzystujac metode projekcji okularowej....

 

 

Myśle że sąsiadke to na 100 % :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Lepiej ustaw go na statyw, daj maksymalne ISO, otwartą przysłonę i czas migawki też na maxa .

Zrób np 10-20 ekspozycji z gwizdami np w Orionie, zestackuj a efekt przerośnie twoje oczekiwania, zresztą sam zobaczysz :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.