Jump to content

JIMO - Sonda nowej generacji


Recommended Posts

Sonda JIMO która ma polecieć do księżycy Galileuszowskich ma być pierwszą sonda której głównym źródłem napedu bedzie energia atomowa (jony).

 

Już od dawna wykorzystuje sie energie atomową w sondach i satelitach np. w silniczkach odpowiedzialnych za trajektorie lotu.

 

Naukowcy mówią że ten nowy napęd skróci droge np. do Marsa z 6 miesiecy do 2 miesięcy. Gdyż sondy z tym pionierskim napędem bedą podrużować 3 krotnie szybciej bo z prędkośćią 30 tys /H

 

Sterowanie takimi sondami bedzie o wiele łatwiejsze. Te nowe rozwiązanie ma być rewolucją w historii podbijania US i nie tylko.

 

By uzyskać wiecej informacji radze zakupic "Świat technika" najnowszy numer str. 74

Link to comment
Share on other sites

W Świecie Techniki jak zwykle - koloryzują.

Ten ich "reaktor atomowy" to raczej izotopowe ogniwo termoelektryczne. Używano podobnych w programie Apollo do zasilania pozostawionej na Księżycu aparatury, były zasilane Plutonem Pu-239. Potem OBROŃCY ŚRODOWISKA wyeliminowali te niedrogie i długowieczne źródła prądu (ryzyko że w razie katastrofy rakiety podczas startu lub lądowania (w atmosferze) dojdzie do zanieczyszczenia radioaktywnego atmosfery. Tymczasem takie radioźródło może być niesamowicie zabezpieczone, co innego materiały pędne z rakiety, vide eksplozja Ariane 5.

Silniki podobne (ale mniejszej mocy) były testowane chyba 20-30 lat temu w kosmosie.

PRAWDZIWY NAPĘD JĄDROWY (z reaktorem jądrowym ogrzewającym wodór) był testowany w USA (projekt NERVA) w ramach daaawnych przygotowań wyprawy załogowej na Marsa, który to projekt został anulowany z powodu cięć budżetowych.

Tyle pamiętam, szczegółów można poszukać w interku albo w starodawnych papierach :salu:

Link to comment
Share on other sites

Gwoli ścisłości, sondy z napędem jonowym już latają, jak choćby DeepSpace 1, która we wrześniu 2001 przeleciała przez otoczkę komety Borelly'ego, ale nie jestem pewny, czy dokładnie o taki typ napędu chodzi w tym przypadku.

 

Obrońcy środowiska na szczęscie nie wyeliminowali generatorów radioizotopowych w sondach kosmicznych. Były one stosowane w sondach Pioneer i Voyager, a w obecnych czasach w Galileo i Cassini. Pamiętam, że przed startem Cassiniego odbywały się wielkie marsze tzw. ekologów, niektórzy nieśli transparenty z napisem STOP NUCLEARISATION SPACE, na szczęście potraktowano ich jak niegroźne zjawisko przyrodnicze, czyli tak jak w tym przypadku powinni być potraktowani.

Link to comment
Share on other sites

Gwoli ścisłości, sondy z napędem jonowym już latają, jak choćby DeepSpace 1, która we wrześniu 2001 przeleciała przez otoczkę komety Borelly'ego, ale nie jestem pewny, czy dokładnie o taki typ napędu chodzi w tym przypadku.

 

Ta sonda używa naped jonowy jednak energia elektryczna która jest potrzebna do jonizacji jest uzyskiwana z ogniw słonrcznych.

Link to comment
Share on other sites

Chyba się myliłem co do źródła energii.

Mnóstwo jest w sieci adresów z wiadomościami o tej sondzie, prawie wszędzie jest to samo, niewiele szczegółów.

Nigdzie nic nie ma o źródle energii oprócz tego, że będzie to wysokotemperaturowy reaktor oparty na reakcji rozszczepienia i że prowadzi ten temat Los Alamos.

Wg tego co poczytałem - reaktor jest w powijakach albo na etapie koncepcji - lub też tak mocno utajniony że niczego nie znajdziemy.

Linki do dokumentów o reaktorze są nieaktywne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.