Skocz do zawartości

Zakup pierwszego teleskopu w kwocie 1500-2000zł


GrzegorzSpark

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :)
Jestem tutaj w miarę świeży. Od jakiegoś czasu interesuję się tym, co na niebie się znajduje. W związku z tym postanowiłem zainwestować w teleskop, lecz do końca nie wiem jaki będzie dla mnie odpowiedni...
1. Co chcę obserwować?
- Myślę, że planety to dobre obiekty do obserwacji, ale również DS'y. Nie jestem w stanie określić co będzie mnie bardziej satysfakcjonowało...
2. Moja lokalizacja
- Do centrum mam około 5km a miasto liczy 40k mieszkańców. Mieszkam w domu jednorodzinnym z ogrodem za domem. Ze strony lightpollutionmap wychodzi, że mieszkam na terenie podmiejskim (SQM 20.49 mag./arc sec2, Brightness 0.688 mcd/m2, Artif. bright.517 μcd/m2 , Ratio 3.02) lecz mogę dojechać w pobliskie mi miejsce gdzie warunki są trochę lepsze niż te wymienione wyżej. W pogodną noc niebo ma sporo gwiazd.
3. Ewentualny dojazd i transport
- Z dojazdem myślę, że nie ma problemu. Teleskop mogę spakować do samochodu i go przetransportować.
4. Montaż
- Tutaj nie wiem co bardziej będzie mi odpowiadać, dobson łatwy w obsłudze, ale nie zachęca mnie fakt "ścigania" obiektu. Na montażu paralaktycznym warto znów posiadać napęd, tak więc nie jestem w stanie określić co w tej kwocie będzie lepsze.

 

Wstępnie z tego co zdążyłem przeczytać to Synta bądź GSO 8" są dobre, lecz nie wiem czy moja lokalizacja pozwoli na w pełni wykorzystanie takiego teleskopu. Z drugiej strony niektóre osoby polecały SW 150/750 na EQ3. Chciałbym się was poradzić, co ewentualnie warto rozpatrzyć i czy niebo, pod którym się znajduję nadaje się pod obserwacje.

 

W załączniku lokalizacja mojego miejsca zamieszkania. Znacznik na mapie to miejsce do którego mogę dojechać. Jest trochę lepsze niż ogród za domem, praktycznie to droga w środku pola, więc nie ma tam świateł.

Proszę o wyrozumiałość i poradę. Pozdrawiam serdecznie, Grzegorz.

 

2212.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam GSO 8" Deluxe, obserwacje i takie tam astrofoto wykonuję z obszaru teoretycznie bardziej zaśmieconego światłem niż u Ciebie więc na 100% sprawdzi się w twoich okolicach. Wersja Deluxe ma tylko jeden minus, że jakbyś kiedyś chciał lustrzankę podłączyć to będzie problem z ostrzeniem, ale jest sklep w Krakowie, który może od razu zmodyfikować ten teleskop i podnieść zwierciadło, co ja uczyniłem. Możesz też to uczynić w późniejszym terminie.

Powinno Ci też zostać na jakiś fajny okular w okolicach 5 mm do planetek i 13 mm do DSów. Ja mam Hyperiona 13 mm i też fajnie się sprawdza z Barlowem x 3 - wczoraj super był widoczny Jowisz i pięknie rozbite epsilony w Lirze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważam, przy okularach 1,25" nie muszę żonglować przedłużkami i jadę na jednej oryginalnej. Tak naprawdę zmiana jest tylko przy kolimacji bo po przesunięciu lustra odchodzą 3 śruby blokujące lustro i śruby regulujące jednocześnie blokują lustro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.