Skocz do zawartości

Kupiłem nowy okular


Nasir

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kupiłem pierwszy dodatkowy okular Okular SWA 7,5mm (Antares) do mojego Antaresa :)

Mam pewien problem. Gdy używałem podstawowego (Plossl 25mm) nie miałem problemów z ustawieniem ostrości. Obraz był jak żyletka.

Po założeniu nowego trochę się rozczarowałem. Nie mogę ustawić ostrości. Gwiazdy są widoczne ale nie jest to punk rozmyty.

Podobnie z saturnem. Też nie za bardzo ostry choć przy większych obiektach efekt braku ostrości jest mniej widoczny (księżyc)

Pocieszam się że jak zabiorę teleskop z dala od miasta (Warszawa) i będę miał lepsze warunki na obserwacje to będę mógł ustawić ostrość idealnie.

A może te okulary tak mają ? Wiem że stosowanie większych powiększeń sprawia że obraz staje się ciemniejszy w prost proporcjonalnie do powiększenia ale nie słyszałem żeby były kłopoty z ustawieniem ostrości.

Czy przy powiększeniu x160 to możliwe ?

 

Aha. Obserwowałem mgławicę oriona, kiedyś czytałem recenzję teleskopu 170/1500 i ktoś opisywał że widział kolorową (zielonkawą ? ) poświatę. Nic takiego nie zauważyłem.

Czy jest to możliwe w tym teleskopie i przy jakim powiększeniu ?

A może kolega dał upust wyobraźni ?

Przepraszam za długi tekst

Pozdrawiam serdecznie

arek

 

Mam antaresa 230/1200 - światłosiła 5,2 . Przed obserwacją teleskop był studzony przez 2 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To raczej widział oczyma wyobraźni bo kolorek (jego ślad) w M42 pojawia się dopiero w teleskopie klasy 50cm z minimalnym powiększeniem pod Kudłaczowym, czarnym niebem :salu:

Wczorajszy kiepski seeing wielu nam dał się we znaki, poczekaj na stabilny wyż i wtedy poweruj odpowiednio Planety a takie noce z kiepskim seeingiem lepiej przeznaczać na obserwacje obiektów klasy DS jak mgławice czy komety :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj wczoraj seeing był kiepski jak rosyjska konserwa ze szprotek w pomidorach. Nie dziwię się, że mogło przy dużym powerze wszystko "pływać" wczoraj obserwowałem długo po północy. I można było pojechac jedynie po "plamach mleka", których sporo a wczorajsza najpiękniejsza to Q2 2004.

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypowiekszeniu 200x i aperturze 170mm obraz powinien być ostry jak żyleta. Chyba coś z tym okularem nie tak.

Na kolory M42 nie liczyłbym.

 

Miałem powiększenie x160 a parametry teleskopu to 230/1200

 

Miałem dwa razy problem z ustawieniem ostrości wczoraj i dwa tyg temu. Mam nadziję że poprostu źle trafiłem w pogodę .

 

pozdrawiam serdecznie

arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.