Skocz do zawartości

Księżyce Kordylewskiego


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro sam Kordylewski widział je gołym okiem...

 

A tak na poważnie, w "Poradniku..." P.G. Kulikowskiego jest napisane, że można. Chodzi o obserwację zamglenia wokół gwiazd znajdujących się w odpowiednich (dwóch z pięciu) punktach Lagrange'a orbity księżycowej wokół Ziemi (po 60° na wschód i na zachód od Ksieżyca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punktów jest pięć: :odwa po bokach (co 60 stopni) jeden między ciałami (w tym wypadku między Ziemią i Księżycem), jeden na zewnątrz przed Ziemią i jeszcze jeden na zewnątrz, za Księżycem.

W "pasjonujący" sposób pisze o tym S. Wierzbiński w swoich wykładach z z"Mechaniki nieba" ;D ???;D

 

Apropos p-któw libracyjnych - o wiele przyjemniejsze powiiny być obserwacje planetoid w układzie Słonko/Jupiter, czyli Grecy i trojanie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powoduje owo zamglenie? Czyżby jakieś śmieci, które znajdują sie w punktach Lagrange'a?

 

No to właśnie Obłoki Kordylewskiego powodują zamglenie obrazów gwiazd znajdujących się poza nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Takie obserwacje podejmowano z pozytywnym skutkiem w latach 60-70 ze stacji obserwacyjnej UJ W Roztokach górnych w Bieszczadach za pomocą pomiarów fotograficznych Astrograf zeissa 300/2 i fotoelektrycznych także tym astrografem z dużym polem widzenia.

Zdażały sie wtedy noce z jasnością sekundy kwadratowej tła na poziomie 21 mag ale to już niestety historia bo teraz pewnie noce z tłem 18 mag/sekundę kwadrat sa już rzadkością i nici z obserwacji obłoków Kordylewskiego bo są porównywalnej jasności powierzchniowej niestety w granicach 16 do 18 mag/sek kwadrat w zależności od fazy ktoórą wykazują jak każdy ksieżyc tylko tu każde ziarenko pyłu ma fazę i zmienia się sumaryczna jasność obłoków 8)

Na naszych szerokościach świecenie zorzowe nieba (rekombinacja wzbudzonych atomów) znacznie rozjaśnia tło każdej nocy plus zanieczyszczenia przemysłowe praktycznie uniemożliwiają ich obserwacje :o :'( :'( :'(

Wymagany zasięg gołym okiem powyżej 8 mag aby wyszły ich fotografie najlepiej CCD jeśli nie są na Drodze Mlecznej, są w odpowiedniej fazie i dość wysoko nad horyzontem !!!

Ponoć jeszcze widuje się je czasem na środku oceanu z dala od cywilizacji technicznej 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Tego nie wiem ale nie odważyłbym się skierować fotometru czy CCD na nasze Słoneczko aby to sprawdzić, szkoda smażyć sprzętu, z grila wolę dobre kiełbaski :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oskarze sama wiedza jak widzisz to nie wszystko, trzeba jeszcze mieć czas na jej przekazanie 8)

Równy Gościu jesteś a miałem cię kiedyś za adwokacinę wyrwigrosza, nauczka na przyszłość nie sądzić po pozorach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, a jam myślał, żeś Janusz hrabia Płeszka ;).

 

Poza tym nie jestem adwokaciną, a co najwyżej radczyną. Jestem radcą prawnym, w zasadzie to samo, ale nazwa inn i geneza powstania korporacji. Adwokaci głownie sprawy karne i rodzinne, radcowie prawni - gospodarcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do obserwacji

może znowu trochę naiwnie, wybaczcie, nie mam pojęcia co do rozmiarów tych skupisk pyłu, myślałem czy nie można obserwować przejśc ich przed tarczą słoneczną teleskopem zaopatrzonym w filtr.

 

 

dzięki za wszystkie informacje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oj El... ale pamiętliwy jesteś trep ;)

Obłoki Kordylewskiego mają po ładnych kilka stopni raczej bliżej 10 stopni w zależności od ilości pyłu w punktach libracyjnych i są bardzo rozmyte 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether odblokował(a) ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.