Jump to content

MEGREZ 80mm F/6


Guest Andrzej
 Share

Recommended Posts

Guest Andrzej

Witam.

Bawiłem się tym refraktorkiem dwa razy i wiem że jest spore zaciekawienie co do tego sprzętu. Tak na szybko, bo żadna tro recenzja po dwóch nocach przy Księżycu ponad 50%. Sprzęt jest wykonany wspaniale, żadnych luzów, naprawdę z klasą, przystawka 2" (ta z Jachranki) dopełnia całości. Odrośnik chowa się na tubę, po złożeniu wszystko w soft-case lekkie i mobilne. Mechanika dobra, trochę słabiej pracują śruby mocujące okular i przejściówkę. To jest semi-apo. CXokolwiek to znaczy, max. power do planet to około 80-100X, można i do 160, próbowałem ale obraz szybko traci "moc"-robi się niezbyt wyraźny i poczerwieniony lub nieco pomarańczowy raczej-kres możliwości. Do planet więc wyłącznie poglądowo, no9c ponad 2 pasów na Jo się tym nie zobaczy. Użyty z naglerem 17mm-czysty, ostry obraz, dobra lub b. dobra punktowość gwiazd, żadnych newtonowskich "mżeń" i nieostrości. Przeogniskowanie-okrąłe ale nie tak ostre jak w Vixenie krążki, chyba dobra przystawka kątowa-rzeczywiście! Do planet-można sobie popatrzeć i nic więcej, lepiej spisywały się 102 Celestrona (apertura). KOLOR: nieco wiekszy lub nawet zbliżony jak w 100RS, o wiele większy niż w Vixen FL. Księżyc obramowany cienkim pierścieniem zielono-fioletrowym na obrzeżach, efekt podobny w mojej buschnell 7x50. Jasność-świetna, przy małym power (48X) z okularem lantan Vixen Jowisz nieco "wali po oczach". Podsumowując na krotko: sprzęt do DS, powinien przy niezłej rozdzielczości uporać się z wieloma obiektami, do Księżyca. Planety raczej mało sensownie, wyłącznie aby "rzucić okiem". Wiadomo, że aby poprzypatrywać się szczegółom trzeba tych 150-160X, a do tego się ten refraktorem nie kwalifikuje. Przy cenie ok. 800 EUR daje mniej mozliwości niż 100mm refraktor achromatyczny np 100RS, Synta, Bresser itp. ale reprezentuje lepszą o niebo jakość wykonania. Szybki mały teleskopik którym z jedym okularem i power 30-40X można polować.  Zasięg zdaje się 11,3 fabryczny, nie wiem są za jasne noce.

Poza optyką:

Wady: trzeba dokupywać pierścienie (w oryginale jest na 1 1/4")

Zalety: mobilność, design, kątówka warta1 ok. 130-160USD w komplecie, pierścień do foto, zgraba walizka.

Na pewno nie jest to teleskop "ostateczny" raczej... "połówka" dobrej lornety z możliwością satysfakcjonujacego powerowania do ok. 50-80X i na krótkie wypady.

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

w oryginale - montaż to stopka do mocowania jak na statywie foto z gwintem 1/4" z możliwością obracania wogół osi tuby o 360st.

 

To tak aby było klarowniej.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrzej

Dodam jeszcze, że stopka ta jest dosyć szeroka, tzn. umożliwia pewne przyleganie refraktora do podstawy. Jednak na statyw foto ten sprzęt się nie nadaje- z uwagi na niewyważenie (tzn. bez kątówki z okularem na wprost-wtedy tak). Sama przystawka kątowa i okular powoduje że ciężar przenosi się znacznie na tył "rury" i mamy efekt mini-opadania nawet na dobrych głowicach foto.  Pierścienie mocujące i lekki montaż nawet azymutalny to tutaj minimum ekwipunku. :)

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Panowie, ja czekam na dokładną recenzję. Przyznam, że myslalem ze optycznie to jest ten wynalazek duzo lepszy. Skąd to w ogole wzięliscie? I za ile?

Pozdr

Małek

Link to comment
Share on other sites

Ocena w dużej mierze zależy od krytycznego podejścia oceniającego.  Łysy jest dość krytyczny.  Pamiętam jak zjechał mojego fluoryta.

 

Myślę, że za dużo sobie obiecywać nie można było.  Jest to naprawdę mały scope.  Mieści się w torbie przypominającej torbę na laptopa.  Z zsuniętym odrośnikiem ma niecałe 40cm długości.

Jak zwykle najlepiej było by to porównać z innymi w tym samym czasie i warunkach.

 

Scope przyjechał z USA za USD 800 (koszty expresowej przesyłki w obrębie USA wliczone - USD 100)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

To może potestujemy go z naszym "prąciem" achro. na bazie PZO 68/400 na Kudłaczach i Syntą 80/500???

Kto jest jego właścicielem???

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrzej

Crokodylu, z tym pkt. 2) to uśmiałem się nieźle ;D

Dla niezorientowanych dodam, że nie jestem właścisielem, ale może kiedyś będę. Tak poważniej w zakresie mechaniki-jest to jedyny do tej pory refraktor z zerowym luzem wyciągu. Ma też świetny patent umozliwiający obracanie tubusu dookoła osi symetrii bez ruszania przystawki kątowej. Z Pronto  pewnie warto to porównać, jeżeli mówimy o Pronto ED z T.Vue.

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Widać Andrzeju, że nie lookałeś przez ten Astrokrak/PZO 66/400. Stąd pewnie ta ironia. Chętnie przy okazji udostepnię swój egzemplarz do ewentualnych porównań.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrzej

Zapewniam, że to żadna ironia. Widziałem ten sprzęt u Tomka Lewandowskiego. Megrez to ppo prostu inna bajka, ale i inna cena oczywiście. Uważam, że szko z PZO jest bardzo dobrej jako

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

"Pronto" u Tomka było z zubożonej wersji którą zapewne widziałeś bez wyciągu 2", Ell... ma pełną wersję i dla Tomka też taka się już szykuje ;D ;D

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrzej

Chętnie zobaczymy, ponieważ optyka w tamtym egzemplarzu była bardzo fajna.

Pozdr.

 

Optyka pozostaje ta sama, zmieniamy tylko obudowę i wyciąg na pełny wypas oczywiście na wyraźne życzenie klienta !!!

 

Janusz P.

Link to comment
Share on other sites

Pronto Tomka chyba ma 2" diagonal, ale dość niewygodne ostrzenie, poprzez pokręcanie okularu.  Poza tym to bardzo ładny sprzęt, i tak na prawdę od chwili gdy go zobaczyłem zacząłem myśleć o czyms mniejszym na wyjazdy.  Nie mogę sobie przypomniec dlaczego go nie zamówiłem u Janusza?

Megrez wyszedł przez przypadek.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Crocodile potestujemy go sami bo recenzję Andrzeja trzeba odfiltrowqć o czynnik 10 jeśli chodzi o krytykę i porównać z inymi wyrobami w jednym miejscu i czasie, raczej tlumaczył się dlaczego go nie bierze niż recenzował jak słyszę ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrzej

A nie do końca mówię że nie biorę. Po prostu na razie mam BPC26x70 i szukam teleskopu do większego powerowania, a nie do d.space. Poza tym wchodzą kwestie cenowe... Zapewniam jednak wszystkich że moja ocena jest zupełnie obiektywna, opisałem dokładnie co i jak ty refraktorkiem widać. Nie wiem dlaczego Januszu tak mocno chcesz filtrować moją opinię o tym sprzęcie, jesli to złośliwość to pamiętam nieco futurystycznych (nbo grzech je nazwać hurraoptymistycznymi) opinii o innych produktach z niedawnej przyszłości...

Pamiętaj drogi Januszu, że sam się nie wykreujesz na "faceta od optyki", zostaw nam szaraczkom trochę swojego zdania...

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

dajmy spokój bo źle się zaczyna.  

 

Ja osobiście nie odebrałem, że się Łysy wzbrania przed zakupem.  Wręcz odwrotnie, jak pamiętam jego oceny Vixena, to ocena Megreza jest dość optymistyczna. ;D

Nie zapominajmy, że jest to na prawdę malutki sprzęcior.

 

Poza tym byłby to jeden z tych nielicznych dylematów, który sam się rozwiązuje.  A Andrzej i tak może używać tego Megreza bez ograniczeń nie kupując go.

 

Co do wspólnych testów Januszu, to jestem za jak jasna cholera. Uważam, że powinno się każdy jednostkowo występujący sprzęt w Polsce testować i opisywać, co da wiedzę innym.   Możemy pomyśleć o przesłaniu tego do Ciebie lub/i do El Capt.  w celu porównania z Pronto.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrzej

MOże tak być, że moje recenzje obarczone są pewną dozą nadkrytyki, ale nie wybiórczo. Zawsze jest to nieco bezpieczniejsze podejście niż początkowy zachwyt i następnie rozczarowanie...

Co do Vixen FL to jest to sprzęt, w którym nieliczne uwagi są raczej operowaniem na zupełnych szczegółach, to po prostu wyśmienity refraktor.

Natomiast co do Megrez-nieco mnie ubodło lekceważenie mojej oceny przez Janusza, tym bardziej że przesiedziałem z Megrez niemal całą noc i ze sporym asortymentem różnych okularów. Dla osób, które stać finansowo na dobry optycznie i rewelacyjny mechanicznie krótki "wypasiony" podróżny refraktorek-polecam ten sprzęt z czystym sumieniem. Tak jak pisałem to jest cenowo nie najtańsze, ale podobny sprzęt firm bardziej "osiadłych" na rynku jest droższy o ok. 50%. W zasadzie gdybym się nie nabiedził nad montażem mojej BPC na statywie i miałbym (jeszcze!) parę groszy w zapasie-zainwestowałbym w ten refraktor. Spodziewałem się nieco większego poweru na planetach ale tu praw fizyki się nie przeskoczy nawet rodzime Pronto (ciekawe co na to T.Vue ;) i już... Zresztą jeszcze nic straconego co do zakupu, na razie wymieniamy się sprzętem, wszystko OK.

P.s. Co do opinii Janusza to ja na pewno nie mam zamiaru wszczynać jakiś wojenek, ale proszę o obiektywizm, a jeśli jest krytyka-niech będzie oparta na faktach (a nie braku zamiłowania chyba do mojej osoby).

Sprawa zamknięta.

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Andrzeju spokojnie ja nie podważam ani nie lekceważę twojej opini tylko nakładam odpowiedni filtr ND-1 ;)

Wiem jak krytykowałeś APO Crocodila i mam pewien wyznacznik twojej skali jakości ;)

Bez urazy nie jestem na Ciebie cięty tylko na to co piszesz i nie zawsze się z tym zgadzam jak zauważyłeś.

Mam do tego swoje prawo jak i ty do swoich czasem kontrowersyjnych wypowiedzi ;D

Wojen z tobą nie prowadzę bo nie mam armi, najwyżej prowadzę agresywne negocjacje zdania za pomocą klawiatury świetlnej i dobrze sie przy tym z reguły bawię jak i inni czytajacy nasze polemiki forumowicze którzy się przy okazji czegoś nauczą o optyce i teleskopach   ;)   ;) ;)

Niech moc optyczna będzie z tobą Andrzeju !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrzej

Po raz pierwszy (i mam nadzieję że nie ostatni) zgodzę się z Tobą. Z polemik można wyciągnąć wiele ciekawych informacji i nawet jeśli czasami zdarzy się krótkie zwarcie-trudno, takie życie. Nie chcę naprawdę "walczyć" ( w dodatku o pietruszkę) tylko obserwować gwiazdki.

Myślę że testy muszą być pstrożne i zawsze na zasadzie porównań ze sprzętem zbliżonym. Inaczej wszyscy chodzilibyśmy zniezsmaczeni i pełni kompleksów sprzętowych. Jako x-młodszy adept radochę sprawiało mi popatrzenie na niebo przez zwykłą lornetkę "teatralną". Pasja górą, sprzęt to dodatek tylko!

...oczywiście tak jak w "budowlance"-dodatki są najdroższe ;)

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.