Skocz do zawartości

MEGREZ 80mm F/6


Gość Andrzej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Bawiłem się tym refraktorkiem dwa razy i wiem że jest spore zaciekawienie co do tego sprzętu. Tak na szybko, bo żadna tro recenzja po dwóch nocach przy Księżycu ponad 50%. Sprzęt jest wykonany wspaniale, żadnych luzów, naprawdę z klasą, przystawka 2" (ta z Jachranki) dopełnia całości. Odrośnik chowa się na tubę, po złożeniu wszystko w soft-case lekkie i mobilne. Mechanika dobra, trochę słabiej pracują śruby mocujące okular i przejściówkę. To jest semi-apo. CXokolwiek to znaczy, max. power do planet to około 80-100X, można i do 160, próbowałem ale obraz szybko traci "moc"-robi się niezbyt wyraźny i poczerwieniony lub nieco pomarańczowy raczej-kres możliwości. Do planet więc wyłącznie poglądowo, no9c ponad 2 pasów na Jo się tym nie zobaczy. Użyty z naglerem 17mm-czysty, ostry obraz, dobra lub b. dobra punktowość gwiazd, żadnych newtonowskich "mżeń" i nieostrości. Przeogniskowanie-okrąłe ale nie tak ostre jak w Vixenie krążki, chyba dobra przystawka kątowa-rzeczywiście! Do planet-można sobie popatrzeć i nic więcej, lepiej spisywały się 102 Celestrona (apertura). KOLOR: nieco wiekszy lub nawet zbliżony jak w 100RS, o wiele większy niż w Vixen FL. Księżyc obramowany cienkim pierścieniem zielono-fioletrowym na obrzeżach, efekt podobny w mojej buschnell 7x50. Jasność-świetna, przy małym power (48X) z okularem lantan Vixen Jowisz nieco "wali po oczach". Podsumowując na krotko: sprzęt do DS, powinien przy niezłej rozdzielczości uporać się z wieloma obiektami, do Księżyca. Planety raczej mało sensownie, wyłącznie aby "rzucić okiem". Wiadomo, że aby poprzypatrywać się szczegółom trzeba tych 150-160X, a do tego się ten refraktorem nie kwalifikuje. Przy cenie ok. 800 EUR daje mniej mozliwości niż 100mm refraktor achromatyczny np 100RS, Synta, Bresser itp. ale reprezentuje lepszą o niebo jakość wykonania. Szybki mały teleskopik którym z jedym okularem i power 30-40X można polować.  Zasięg zdaje się 11,3 fabryczny, nie wiem są za jasne noce.

Poza optyką:

Wady: trzeba dokupywać pierścienie (w oryginale jest na 1 1/4")

Zalety: mobilność, design, kątówka warta1 ok. 130-160USD w komplecie, pierścień do foto, zgraba walizka.

Na pewno nie jest to teleskop "ostateczny" raczej... "połówka" dobrej lornety z możliwością satysfakcjonujacego powerowania do ok. 50-80X i na krótkie wypady.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że stopka ta jest dosyć szeroka, tzn. umożliwia pewne przyleganie refraktora do podstawy. Jednak na statyw foto ten sprzęt się nie nadaje- z uwagi na niewyważenie (tzn. bez kątówki z okularem na wprost-wtedy tak). Sama przystawka kątowa i okular powoduje że ciężar przenosi się znacznie na tył "rury" i mamy efekt mini-opadania nawet na dobrych głowicach foto.  Pierścienie mocujące i lekki montaż nawet azymutalny to tutaj minimum ekwipunku. :)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocena w dużej mierze zależy od krytycznego podejścia oceniającego.  Łysy jest dość krytyczny.  Pamiętam jak zjechał mojego fluoryta.

 

Myślę, że za dużo sobie obiecywać nie można było.  Jest to naprawdę mały scope.  Mieści się w torbie przypominającej torbę na laptopa.  Z zsuniętym odrośnikiem ma niecałe 40cm długości.

Jak zwykle najlepiej było by to porównać z innymi w tym samym czasie i warunkach.

 

Scope przyjechał z USA za USD 800 (koszty expresowej przesyłki w obrębie USA wliczone - USD 100)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crokodylu, z tym pkt. 2) to uśmiałem się nieźle ;D

Dla niezorientowanych dodam, że nie jestem właścisielem, ale może kiedyś będę. Tak poważniej w zakresie mechaniki-jest to jedyny do tej pory refraktor z zerowym luzem wyciągu. Ma też świetny patent umozliwiający obracanie tubusu dookoła osi symetrii bez ruszania przystawki kątowej. Z Pronto  pewnie warto to porównać, jeżeli mówimy o Pronto ED z T.Vue.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam, że to żadna ironia. Widziałem ten sprzęt u Tomka Lewandowskiego. Megrez to ppo prostu inna bajka, ale i inna cena oczywiście. Uważam, że szko z PZO jest bardzo dobrej jako

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie zobaczymy, ponieważ optyka w tamtym egzemplarzu była bardzo fajna.

Pozdr.

 

Optyka pozostaje ta sama, zmieniamy tylko obudowę i wyciąg na pełny wypas oczywiście na wyraźne życzenie klienta !!!

 

Janusz P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pronto Tomka chyba ma 2" diagonal, ale dość niewygodne ostrzenie, poprzez pokręcanie okularu.  Poza tym to bardzo ładny sprzęt, i tak na prawdę od chwili gdy go zobaczyłem zacząłem myśleć o czyms mniejszym na wyjazdy.  Nie mogę sobie przypomniec dlaczego go nie zamówiłem u Janusza?

Megrez wyszedł przez przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crocodile potestujemy go sami bo recenzję Andrzeja trzeba odfiltrowqć o czynnik 10 jeśli chodzi o krytykę i porównać z inymi wyrobami w jednym miejscu i czasie, raczej tlumaczył się dlaczego go nie bierze niż recenzował jak słyszę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie do końca mówię że nie biorę. Po prostu na razie mam BPC26x70 i szukam teleskopu do większego powerowania, a nie do d.space. Poza tym wchodzą kwestie cenowe... Zapewniam jednak wszystkich że moja ocena jest zupełnie obiektywna, opisałem dokładnie co i jak ty refraktorkiem widać. Nie wiem dlaczego Januszu tak mocno chcesz filtrować moją opinię o tym sprzęcie, jesli to złośliwość to pamiętam nieco futurystycznych (nbo grzech je nazwać hurraoptymistycznymi) opinii o innych produktach z niedawnej przyszłości...

Pamiętaj drogi Januszu, że sam się nie wykreujesz na "faceta od optyki", zostaw nam szaraczkom trochę swojego zdania...

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dajmy spokój bo źle się zaczyna.  

 

Ja osobiście nie odebrałem, że się Łysy wzbrania przed zakupem.  Wręcz odwrotnie, jak pamiętam jego oceny Vixena, to ocena Megreza jest dość optymistyczna. ;D

Nie zapominajmy, że jest to na prawdę malutki sprzęcior.

 

Poza tym byłby to jeden z tych nielicznych dylematów, który sam się rozwiązuje.  A Andrzej i tak może używać tego Megreza bez ograniczeń nie kupując go.

 

Co do wspólnych testów Januszu, to jestem za jak jasna cholera. Uważam, że powinno się każdy jednostkowo występujący sprzęt w Polsce testować i opisywać, co da wiedzę innym.   Możemy pomyśleć o przesłaniu tego do Ciebie lub/i do El Capt.  w celu porównania z Pronto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOże tak być, że moje recenzje obarczone są pewną dozą nadkrytyki, ale nie wybiórczo. Zawsze jest to nieco bezpieczniejsze podejście niż początkowy zachwyt i następnie rozczarowanie...

Co do Vixen FL to jest to sprzęt, w którym nieliczne uwagi są raczej operowaniem na zupełnych szczegółach, to po prostu wyśmienity refraktor.

Natomiast co do Megrez-nieco mnie ubodło lekceważenie mojej oceny przez Janusza, tym bardziej że przesiedziałem z Megrez niemal całą noc i ze sporym asortymentem różnych okularów. Dla osób, które stać finansowo na dobry optycznie i rewelacyjny mechanicznie krótki "wypasiony" podróżny refraktorek-polecam ten sprzęt z czystym sumieniem. Tak jak pisałem to jest cenowo nie najtańsze, ale podobny sprzęt firm bardziej "osiadłych" na rynku jest droższy o ok. 50%. W zasadzie gdybym się nie nabiedził nad montażem mojej BPC na statywie i miałbym (jeszcze!) parę groszy w zapasie-zainwestowałbym w ten refraktor. Spodziewałem się nieco większego poweru na planetach ale tu praw fizyki się nie przeskoczy nawet rodzime Pronto (ciekawe co na to T.Vue ;) i już... Zresztą jeszcze nic straconego co do zakupu, na razie wymieniamy się sprzętem, wszystko OK.

P.s. Co do opinii Janusza to ja na pewno nie mam zamiaru wszczynać jakiś wojenek, ale proszę o obiektywizm, a jeśli jest krytyka-niech będzie oparta na faktach (a nie braku zamiłowania chyba do mojej osoby).

Sprawa zamknięta.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju spokojnie ja nie podważam ani nie lekceważę twojej opini tylko nakładam odpowiedni filtr ND-1 ;)

Wiem jak krytykowałeś APO Crocodila i mam pewien wyznacznik twojej skali jakości ;)

Bez urazy nie jestem na Ciebie cięty tylko na to co piszesz i nie zawsze się z tym zgadzam jak zauważyłeś.

Mam do tego swoje prawo jak i ty do swoich czasem kontrowersyjnych wypowiedzi ;D

Wojen z tobą nie prowadzę bo nie mam armi, najwyżej prowadzę agresywne negocjacje zdania za pomocą klawiatury świetlnej i dobrze sie przy tym z reguły bawię jak i inni czytajacy nasze polemiki forumowicze którzy się przy okazji czegoś nauczą o optyce i teleskopach   ;)   ;) ;)

Niech moc optyczna będzie z tobą Andrzeju !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz pierwszy (i mam nadzieję że nie ostatni) zgodzę się z Tobą. Z polemik można wyciągnąć wiele ciekawych informacji i nawet jeśli czasami zdarzy się krótkie zwarcie-trudno, takie życie. Nie chcę naprawdę "walczyć" ( w dodatku o pietruszkę) tylko obserwować gwiazdki.

Myślę że testy muszą być pstrożne i zawsze na zasadzie porównań ze sprzętem zbliżonym. Inaczej wszyscy chodzilibyśmy zniezsmaczeni i pełni kompleksów sprzętowych. Jako x-młodszy adept radochę sprawiało mi popatrzenie na niebo przez zwykłą lornetkę "teatralną". Pasja górą, sprzęt to dodatek tylko!

...oczywiście tak jak w "budowlance"-dodatki są najdroższe ;)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.