Skocz do zawartości

Kształt lustra


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Tak ostatnio zauważyłem ,że domowy teleskop powinien mieć użyteczne powiększenie min 250- 300 . Wtedy planety widać jak na dłoni . Jak warunki dopiszą to widać należycie to co przy powiekszeniach do 150x nie kazdy zobaczy . Dlatego lustro musiało by mieć min 17 cm średnicy i ogniskową trochę powyżej 100 cm .

Można zmniejszyć znacznie wagę lustra stosując do jego budowy nie plaster walca ale takie co ma z dołu kształt sferyczny . W srodku grube po brzegach cieńkie . Odlanie takiej tafli nie powinno stanowić problemu . Poprawi się jej jakość odnośnie wewnętrnych naprężeń oraz sztywność . To tak w/g mojego wyczucia .

/ Rurka jest sztywniejsza od pręta tej samej średnicy /. Zmniejszy się czas schładzania lustra . NIe jest to tak niedorzeczny pomysl jak na pierwszy rzut oka wygląda . W teleskopie mam lustro wykonane z 14 cm soczewki . Spisuje się dobrze mimo prymitywnego mocowania . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kupiłem na allegro . Nie wiem z czego była .szkło lekko opalizowało . Ogniskowa 20 cm obustronnie wypukła . Tydzień szlifowania i wyszło lustro . Takie lustro jest znacznie lżejsze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiłeś mnie. :ha: Wyszlifować powierzchnię WYPUKŁĄ na wklęsłą.... Ta soczewa miała zapewne baaaaaaaaaaardzo dłuuuuuuuuuugą ogniskową!

Najpierw szlifowałeś na płaskiej płycie?

BTW jakie znaczenie ma ciężar lustra przy tak niewielkich wymiarach? Żadnego chyba. I tak wyciąg okularowy po drugiej stronie tubusa równoważy z grubsza ten ciężar!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dopiero ma sens przy większych lustrach .Moje 24 cm waży 3kg. Z 1/3 powinno byś lżejsze i sztywniejsze .

Soczewkę na "płasko " zeszlifowałem recznie kamieniem szlifierskim 60 i co ok pół minuty dosypywałem proszku 40 . Tydzień szorowania w wolnych chwilach z 2 cm szkła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dopiero ma sens przy większych lustrach .Moje 24 cm waży 3kg. Z 1/3 powinno byś lżejsze i sztywniejsze .

Soczewkę na "płasko " zeszlifowałem recznie kamieniem szlifierskim 60 i co ok pół minuty dosypywałem proszku 40 . Tydzień szorowania w wolnych chwilach z 2 cm szkła .

24 cm? wydawało mi sie że pisałeś o 14 cm!

Aaa... domyślam się że 24 cm jest KLASYCZNE a 14 cm - meniskowe.

Ale gdybym miał dostęp do blanka pyreksowego albo soczewki "nopyrex" przecież, to bym stawiał na pyrex. Chyba mała rozszerzalność termiczna jest ważna - może ważniejsza od ciężaru!

Prawdopodobieństwo że ktoś soczewkę 24-centymetrową będzie przerabiał na... lustro jest nikłe.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdybym miał dostęp do blanka pyreksowego albo soczewki "nopyrex" przecież, to bym stawiał na pyrex. Chyba mała rozszerzalność termiczna jest ważna - może ważniejsza od ciężaru!

Krązki 238mm x 30mm z pyreksu w zeszłym roku kupiłem poprzez internet w Krakowie . 2 za 200 zł - 30 lat temu odlewane . Większe znacznie droższe były z borokrzemu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.