Skocz do zawartości

PRÓBA OCENIENIA JASNOŚCI


wlad

Rekomendowane odpowiedzi

dzisiaj rano ok 5:20 widziałem raczej boilida.z tym że kierunek lotu moge określić na wschodni leciał z okolic panny lecz nie mogę określić na 100% ponieważ jechałem wtedy samochodem. zjawisko było na tyle dugotrwałe i widoczne że moi pasażerowie też to zauważyli. nawet jeden stwierdził że mało co nie doleciał do ziemi <_< . lecz nie o to mi chodzi zjawisko było bardzo jasne, koloru żółtego i zostawiło za sobą żułtą smuge, a petanie mam o określenie jasności na pewno to co widziałem przewyszało w blasku wenus najasniejszą jaką widziałem , a nie wiem jak właściwie sie określa jasność , jak się tego nauczyć ?no i może ktoś widział tego bolida, o ile dobrze go określiłem :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest rzeczywiście trudne i oszacowanie wizualne jasności takiego bolida jest wręcz niemożliwe. Jeśli chodzi o jasności do -9 mag to pomocne okazać się mogą ... błyski (flary) satelitów Irydium. Jaśniejsze bolidy ocenia się już na "oko".

Co do ocen "niewizualnych" (foto, film) to niech inni się wypowiedzą bo ja nie mam pojęcia.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio cos "sypie" bolidami :)

Pare lat temu na 120 zimowych godzin obserwacji mialem tylko jednego bolida.

Jest pewna metoda na okreslanie blasku jasnych obiektow.

Jak wiadomo Ksiezyc w kwadrze ma jasnosc okolo -10 mag. ,w pelni prawie -13.

Do tych jasnosci nie ma wiekszego problemu.Zwykle jednak jasne obiekty oceniamy na jasniejsze,niz sa w rzeczywistosci.Powodem tego jest nagly blysk,ktory przez kontrast z wczesniejszym czarnym niebem wydaje sie byc jakis nadzwyczaj jasny...

Czasem bralem pod uwage takie rzeczy,jak np ostrosc cienia rzucanego przez przedmioty.Mozna sprawdzic,jak intensywny jest cien przy blasku Ksiezyca w dowolnej fazie

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do czasu to jestem pewien, mieszkam 20 km od tarnowa i z mojej perspektywy napewno nie było to nad tarnowem.

 

Gdzie dokladnie byles w momencie pojwienia sie zjawiska ?

 

jechałem samochodem w otwartym i płaskim terenie.

sytuacja wyglądała dokładnie tak kolega zapytał zo to za jasna gwiazda chodziło mu o jowisza chwilke puźniej muwi że leci bardzo jasny meteor stąd też praktycznie się zatrzymałem co pozwoliło mi zobaczyć końcówke zdażenia :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 km to jeszcze nie tak daleko od Tarnowa. Podaj nazwę miejscowości lub współrzędne, to sprawdzę czy mógł to być satelita Irydium, aby ewentualnie wykluczyć taką możliwość.

 

Jeżeli powstała smuga po przelocie, to był to bolid. Jak długo była widoczna ta smuga?

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dwa punkty między kturymi się mniej więcej znajdowałem N 50°08' E 20°54' ,a N 50°07' E 20°53'

 

na drodze pomiędzy niecieczą a żabnem. godz 5:20. smuge widziałem jakies 2do4sekundy lecz nie wpatrywałem się mogła być dłużej widoczna.koledzy naglili żeby jechać wyciąg narciarski w Zawoij rusza o 8:00 no i pasowało zdążyć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.