Skocz do zawartości

Astrometric / Apparent (+-refracted) coordinates


TK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :Salut:

 

Mam pewno pytanko ...

 

Mianowicie od dawien dawna korzystam z serwisu "Ephemeris Generator"

( http://ssd.jpl.nasa.gov/cgi-bin/eph - jak ktos jeszcze nie wie ale pewnie wielu sie takich tu nie znajdzie ... :-) do planowania obserwacji i sprawdzania, co i w ktorym punkcie nieba bedzie widoczne (planety, komety, planetoidy).

 

Zazwyczaj korzystalem ze wspolrzednych "apparent" z wlaczona w modelu opcja "refracted". Nie zastanawialem sie za duzo nad tym, bo w zasadzie poprawki sa niewielkie, a ja nie potrzebuje super-precyzyjnych danych - te kilkanascie minut katowych roznicy mi wielkiej nie robi.

 

Ale naszlo mnie ostatnio pytanie : teoretycznie ktora wartosc jest prawidlowa dla obserwatora orientujacego sie wzgledem polozenia gwiazd, tzn. zaznaczajacego wygenerowane wspolrzedne na mapce fragmentu nieba i odszukujacego potem takiego "wzorca" na niebie ?

 

I tak sobie mysle, ze trzeba pewnie brac dane z "Apparent" ale BEZ refrakcji, no bo przeciez ta w rownym stopniu dotyczy gwiazd tła jak i obserwowanego obiektu (tak samo jak one poza-atmosferycznego). Poza tym w Helpie napisano :

 

"Apparent coordinates

Takes into account factors which appear to change target position with respect to the background stars and inertial coordinate system: light-time, stellar aberration, the relativistic deflection of light. Usually, a final rotation to some "of-date" coordinate system is performed, such as precession-nutation to true-equator and equinox-of-date. "

 

Mam racje, czy jednak trzeba te refrakcje uwzglednic ? A moze w ogole nie trzeba brac Apparent tylko Astrometric ? :unsure:

 

Chcialem to sprawdzic wpisujac do systemu jakas gwiazde i patrzac co sie dzieje z jej wspolrzednymi noca (wybralbym ten model, w ktorym sie nie zmieniaja) ale system na gwiazdy nie pozwala, no i musze dumac sam :(

 

Co WY na to ?

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej dokładny będzie sytstem astrometric J2000.0 bez refrakcji. Jednak "rzeczywisty" aktualny stan/wygląd nieba daje system apparent jest on dla epoki aktualnej (czas obecny) więc wszystkie ruchy gwiazd są w nim uwzględnione.

Jednak zaleca się stosować mapki dla danych epok, obecnie w użyciu jest epoka 2000.0 czyli to jest jakby zatrzymane w czasie odbicie położenia gwiazd dla roku 2000. Dla tej epoki liczy się np. maksima rojów meteorów, minima i maksima gwiazd zmiennych ... wogóle wszystko, właśnie dlatego, że w tym systemie gwiazdy na niebie są w stałym miejscu (bez uwzględnienia ich ruchu własnego). To jest bardzo dobre rozwiązanie.

 

Jednak jeśli chodzi Ci o rzeczywiste położenie gwiazd względem innych to system apparent nam to "pokazuje". Lecz nic nam to nie daje, bo chcąc np nanieść położenie gwiazdy, asteroidy, komety na mapkę musimy też to uwzględnić, a współczesna astronomia opiera się na Epokach. Jeśli więc ktoś skorzysta z apparent (obecnego) widoku nieba, to podczas odczytu danych napewno wystąpi gdzieś błąd.

 

Wiem, że mocno namieszałem i wcale nie muszę mieć racji, ale tak ja to widzę, stykając się z tym dość często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.