Skocz do zawartości

TAL 125 R


rerekumkum

Rekomendowane odpowiedzi

Wiatam wszystkich.

Zamierzam kupić swój pierwszy teleskop (tego "szukacza komet" model nr 8 od U. nie liczę). Dostałem ofertę na zakup TAL 125 R kompletnego lub samego refraktora (róznica w cenie to ca. 1000 PLN). Wersja ze statywem ma dodatkowo napęd w jednej osi. Prośba o poradę, czy kupić całość czy samą tubę a montaż z napędem dobrać samemu (pytanie o ewentualne koszty)? I jeszcze jedno pytanie - czy ktoś już obserwował przez TAL 125 R?

Z góry dzięki za porady i pls - jestem zielony więc nie jezdzijcie po mnie jak po kobyle :))

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatam wszystkich.

Zamierzam kupić swój pierwszy teleskop (tego "szukacza komet" model nr 8 od U. nie liczę). Dostałem ofertę na zakup TAL 125 R kompletnego  lub samego refraktora (róznica w cenie to ca. 1000 PLN). Wersja ze statywem ma dodatkowo napęd w jednej osi. Prośba o poradę, czy kupić całość czy samą tubę a montaż z napędem dobrać samemu (pytanie o ewentualne koszty)? I jeszcze jedno pytanie - czy ktoś już obserwował przez TAL 125 R?

Z góry dzięki za porady i pls - jestem zielony więc nie jezdzijcie po mnie jak po kobyle :))

Pozdrawiam

Mirek

 

Aby cokolwiek doradzić warto.., nie warto.. podaj koniecznie oferowaną cenę bo bez tej informacji praktycznie nic nie wiadomo i mamy związane ręce :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się jeszcze na polskich forach astronomicznych z opiniami na temat tego refraktora. A sam jestem zainteresowany informacjami na jego temat i ewentualnym zakupem takiego instrumentu. DO miała mieć ten refraktor w swojej ofercie już pod koniec ubiegłego roku, ale jak do tej pory nie ma. Ja mam zamiar kupić nowy instrument na wiosnę, więc jeszcze trochę poczekam.

Czytałem wiele pochlebnych opinii na temat młodszego brata tego refraktora, czyli Tala 100 R(S), ale chcę większą średnicę.

Podane przez Ciebie ceny wydają mi się rozsądne. Ja zapewne wziąłbym całość, ale najpierw musiałbym zobaczyć ten refraktor.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednio od producenta. Dochodzi jeszcze opłata za przesłanie teleskopu + (być może, nie wiem jeszcze dokładnie) cło i VAT - tutaj pytanie do tych co sprowadzli coś z zagranicy o ewentualne naliczanie przez urząd celny ww. podatków.

Ceny u producenta to 725 EUR za 125 R (komplet) i 1635 EUR za TAL-250K (TAL 200K , w ofercie delta optical po 5.900 PLN - niedostępny, w Nowosibirsku jest po 920EUR)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednio od producenta. Dochodzi jeszcze opłata za przesłanie teleskopu + (być może, nie wiem jeszcze dokładnie) cło i VAT - tutaj pytanie do tych co sprowadzli coś z zagranicy o ewentualne naliczanie przez urząd celny ww. podatków.

Ceny u producenta to 725 EUR za 125 R (komplet) i 1635 EUR za TAL-250K (TAL 200K , w ofercie delta optical po 5.900 PLN - niedostępny, w Nowosibirsku jest po 920EUR)

Ja miałem tą nieprzyjemność sprowadzać sprzęt z Moskwy. Teleskop Tal 200K przewoził mi znajomy. Na granicy, polski celnik zarządał 300$ (dolarów) łapówki i kazał wyrzucić pudło w krzaki. Znajomy był przerażony i robił co kazali - tak dumam, że nawet gdyby oclili teleskop, to wyszło by pewnie tyle samo, a miałbym solidne pudło.

Zawsze jak to wspominam, to myślę tak: o czym myślał celnik jak zobaczył teleskop i zarządał takiej sumy? Że to granatnik, czy inne militaria? Za to, że pozwolił przewieźć "broń" powinni mu jaja obciąć!

Nie mam pojęcia jak wygląda droga "uczciwa" (to znaczy okrada nas państwo, a nie celnik prywatnie).

:szczerbaty:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jeden drobiazg - moim zdaniem 1000 zł za nowy montaz MT-3S to za dużo. Należy pamiętac, że jest to montaż tylko i wyłącznie do obserwacji wizualnych, lub co najwyżej do krecenia planetarnych avików webcamem.

Mój montaż, po liftingu (rozebranie, umycie w benzynie i przesmarowaniu najlepszym smarem) przy ogniskowej 1000 (F5) prowadził max 15 sek expozycje. Dłuższe, np 25 czy 30 sek wychodzły bardzo źle - nadawało się 5 z 50 (albo i to nie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nie spodziewamy się w najbliżyszm czasie dostawy z Nowosibirska. Do oferty

nie trafi także model 250K. Jeśli będziemy mieli jakiekolwiek informacje o

dostawie TAL, możemy Pana poinformować.

 

Proponuję zastanowić się nad modele C8-S z oferty Celestrona. Jest on bardzo

atrakcyjny cenowo, a na pewno ma lepszy montaż i statyw od teleskopów TAL.

 

--------------------------------------------------

 

To mail od nich odnosnie TAL 250 K .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.