Skocz do zawartości

Okular


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pytanie; złożyłem jakiś czas temu teleskop TN 150/1500. Ostatnio zaoferowano mi okular Meade MA 9mm. Jest używany ale ponoć dobry, gość chce za niego 120 zł. Czy jest on tyle warty i czy będzie dobry do takiego teleskopu?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsze okulary Meade'a bywają kiepskie. Wbrew renomie firmy, która rozwija skrzydła dopiero w sprzęcie z górnych półek. Bywają, to nie znaczy, że jest tak za każdym razem. Na Twoim miejscu wziąłłbym go. Tą nie pierwszą świeżością okularu nie przejmuj się. A 120 zł to według mnie dobra okazja.

 

Będziesz miał:

powiększenie: 167x

źrenicę wyjściową: 0,9 mm

pole wiedzenia 0,27° (16' - pół tarczy Księżyca)

zasięg: +14 mag

zdolność rozdzielczą: 0,9"

 

150/1500 + Meade MA 9 mm to dobry, ekonomiczny układ w normalnych (średnio dobrych) polskich warunkach widzialności meteorologicznej i seingu astronomicznego.

 

P.S. Potrząśnij tym okularem i posłuchaj czy nic w nim nie lata. Popatrz na niego z kilkunastu cm pod światło czy nie ma paprochów pomiędzy soczewkami. Przyłóż go do oka i popatrz na oświetlony sufit i sprawdź, czy diafragma jest czysta (równy, nie postrzępiony, nie zabrudzony paprochami lub opiłkami metalu - z gwintu filtrowego - czarny, wyraźny okrąg). Jak jest ok. to bierz. 120 zł za okular, to naprawdę mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To przeciętna cena i przeciętny okular średniej klasy, zobacz czy nie ma porysowanych warstw przeciwodblaskowych lub rozklejonych słońcem soczewek ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji chciałbym się dowiedzieć coś na temat okularu lantanowy MC (Soligor) 5,2 mm a także Plössl (Soligor) 6 mm. Czekam na Celestrona 150HD (750) i chciałbym coś dokupić wcześniej. Standardowo jest 20mm. Który jest lepszy?

 

PS

Dodaję , że znam ceny ;);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość źrenicy wyjściowej (eye relief) jest to odległość liniowa w milimetrach pomiędzy pierwszą płaszczyzną soczewki okularu (od strony oka) a powierzchnią soczewki oka ludzkiego, przy której w całości widać diafragmę okularu.

Po ludzku: jest to największa odległość oka od okularu, przy której widać jeszcze całe pole widzenia okularu. Jeżeli okular jest LER (long eye relief), to odległość ta jest rzędu 20 mm i nie musisz przyklejać gałki ocznej do szkła w okularze, żeby ogarnąć wzrokiem pole widzenia. Lantanówki Soligora są właśnie LER.

Okulary słabsze jakościowo, zwłaszcza okulary krótkie - np. NPZ 6,3 mm, NPZ 7,5 mm, Soligor 4 mm, Soligor 6 mm - mają kilkumilimetrowe oddalenia źrenic wyjściowych i trzeba niemal przyciskać oko do szkła (o maleńkiej zresztą średnicy), żeby cokolwiek w nim zobaczyć. Brudzi się tak optykę płynami fizjologicznymi, rysuje powłoki rzęsami i ryzykuje przymarznięcie oka do szkła podczas obserwacji w warunkach nieco bardziej ekstremalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten okular z teleskopiku meade 114. To nie okular tylko pomyłka optyczna. Daje obrazy obarczone wszystkimi mozliwymi wadami oraz ma b. wąskie pole. Nie dałbym za niego nawet 20 zł.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niech i ja - amatorzyna - dorzuce tutaj swoje

skrome 3 grosze

bo akurat wczoraj - za namową kolegów

- otrzymałem swojego zamowionego latana

3.8 mm (do C102AZ)

i prawie jestem zaszokowany jakością obrazu

jaki wyłazi z tego cacka ...

S-PL w porównaiu to latana to zwykłe badziewie !

teraz musze się go pozbyć ...

 

no ale do czego zmierzam, ano do tego że

w przypadku zakupu okularów nie warto

iść na żaden kompromis.

 

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy twierdzą, że okular jest najważniejszą częścią zarówno teleskopu zwierciadlanego, jak i refraktora. Podpisuję się pod tym. Z wielkiej trójki: lustro/obiektyw - okular - montaż/statyw, to chyba jednak okular powinien być tym naprawdę najdroższym na jaki nas stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba jestem malkontentem. Jak czytam że LER 3,8 to cacko i rewelacj to jestem zdziwiony. Kupiłem synowi MT750 + lantana ER 3,8 mm + inny jeszcze okular,i po tygodniu obserwacji uważam, że kupiłem mu za słaby sprzęt. Chcę mu dokupić ZOOM-a Soligora, ale chyba to się skończy kupnem nowego teleskopu. Być może jakbym zaczął od tekturowej tuby ze szkiełiem od optyka wszystko by było ok.

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba jestem malkontentem. Jak czytam że LER 3,8 to cacko i rewelacj to jestem zdziwiony. Kupiłem synowi MT750 + lantana ER 3,8 mm + inny jeszcze okular,i po tygodniu obserwacji uważam, że kupiłem mu za słaby sprzęt. Chcę mu dokupić ZOOM-a Soligora, ale chyba to się skończy kupnem nowego teleskopu.

 

Dlaczego piszesz, że "za słaby". Silniejszego, bardzo dobrego okularu u nas nie kupisz. Bywają na świecie jeszcze 3,2 i 2,8 mm, ale za większą kasę. Z tym MT-750 dostałeś powiększenie 197x. Jak na sprzęt dla dziecka, to mocno przegiąłeś. Jak kupisz ZOOMa Soligora, to zestaw będzie słabszy (jeśli chodzi o powiększenie!) 750 / 8 = 94. Ale obrazy będą znacznie lepsze, bo z mniejszym powiększeniem.

Problem w tym, że nie najszczęśliwiej dobrałeś okular do teleskopu MT-750. Stąd rozczarowanie.

 

P.S. Jeżeli chcesz się pozbyć tego 3,8 mm, to daj znać. Coś zaradzimy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z El-Capitano w 100%. Okular jest ok. Po prostu apetyt rośnie w miarę jedzenia. Tylko nie spodziewałem się, że aż tak szybko. Po tygodniu obserwacji przez MT750 mój syn chciałby już coś lepszego i nie jest on już takie dziecko (14 lat).

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój syn chciałby już coś lepszego i nie jest on już takie dziecko (14 lat).

powiedz mu żeby odkładał z kieszonkowego hi...Ciekawe czy też apetyt mu tak wzrośnie.Eksperyment wart przeprowadzenia ;D ;D

Pozdrawiam

Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.