Skocz do zawartości

Aktywne grupy


sunexplorer

Rekomendowane odpowiedzi

W chwili obecnej słoneczna aktywność jest bardzo niska i raczej nikła jest szansa aby zaobserwować zorze polarną. Inna rzecz ma się z niewidoczną stroną tarczy Słońca. Zastosowanie techniki holografii heliosejsmicznej pozwala słonecznym astronomom na zaobserwowanie tego co nie widać. Obecnie obserwowane są dwie duże grupy plam. Jedną z nich jest plama o oznaczeniu 720, która to 20 stycznia 2005 uwolniła wybuch klasy X7. Wywołał on pokaźnych rozmiarów burzę protonową i spowodował widoczną również w krajach Europy zorzę polarną. Drugi obszar graniczący z grupą 720 jest nowym tworem na powierzchni tarczy słonecznej. Aktywne rejony już dały o sobie znać powodując w dniu wczorajszym duże eksplozje. Słońce po swej 27 dniowej rotacji niebawem ukaże nam te grupy plam. Należy się tego spodziewać ok. 6 lutego 2005. Wyłonią się przy wschodniej kończynie tarczy Słońca. Zachęcamy do ich obserwacji! Pamiętać jednak należy aby stosować bezpieczne metody przy obserwacjach Słońca z użyciem sprzętu optycznego.

odwrotna_strona.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja ciekawa. Pożyjemy, zobaczymy co pokaże nam słoneczko.

 

Ale jeszcze bardziej niż sam tekst zaintrygowało mnie określenie "wschodnia kończyna tarczy Słońca". Ponieważ informację podała osoba zaznajomiona w temacie więc pytam - czy to tylko pomyłka, czy rzeczywiście istnieje taki zwrot?

Bo, aż wierzyć mi się nie chce.

 

Czy nie lepiej brzmi "wschodni kraniec tarczy Słońca"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aquarius
Informacja ciekawa. Pożyjemy, zobaczymy co pokaże nam słoneczko.

 

Ale jeszcze bardziej niż sam tekst zaintrygowało mnie określenie "wschodnia kończyna tarczy Słońca". Ponieważ informację podała osoba zaznajomiona w temacie więc pytam - czy to tylko pomyłka, czy rzeczywiście istnieje taki zwrot?

Bo, aż wierzyć mi się nie chce.

 

Czy nie lepiej brzmi "wschodni kraniec tarczy Słońca"?

 

 

:przytulasie: <--- Chyba o to chodzi :icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech będzie przy wschodnim brzegu tarczy Słońca. A tak na marginesie to złej baletnicy przeszkadza rąbek spódnicy.

Radzę trochę popraktykować przy obserwacjach Słońca a nie czepiać się byle czego... :Salut:

a tak a propo to Kranjec skacze w Pucharze Świata w skokach narciarskich.

Edytowane przez sunexplorer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech będzie przy wschodnim brzegu tarczy Słońca. A tak na marginesie to złej baletnicy przeszkadza rąbek spódnicy.

Radzę trochę popraktykować przy obserwacjach Słońca a nie czepiać się byle czego... :Salut:

a tak a propo to Kranjec skacze w Pucharze Świata w skokach narciarskich.

 

Co do określenia, chciałem się tylko upewnić, czy zmieniła się nomenklatura.

A późniejszy mały żarcik, myślałem, że będzie potraktowany z przymrużeniem oka. Szkoda, że wziąłeś to, aż tak poważnie.

 

Co do praktykowania, to prowadziłem systematyczne obserwacje aktywności Słońca, ale prawie 15 lat temu. Wtedy, gdy Sekcją Obserwacji Słońca PTMA zarządzał Andrzej Pilski.

Wiem, że wykonałem tylko około 300 obserwacji, ale było to w czasie wysokiej aktywności Słońca, więc trochę wprawy nabrałem.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, ze co niektórzy potrafią raczej krytykować a sami nie są wcale mocni w temacie zmian aktywności. Zachęcam do systematycznych obserwacji Słońca.

 

Zbyt emocjonalnie podszedłeś do tej, jak nazywasz krytyki.

 

Ponieważ uznałem Ciebie za osobę znającą się na rzeczy, zdziwiłem się, że padło tak dziwne określenie jak "kończyna Słońca". Chciałem się upewnić, że to tylko pomyłka.

Aquarius potraktował to z humorem i dorzucił emotikonka. Ja mu odpowiedziałem, też z przymrużeniem oka.

 

Dzisiaj wchodzę na forum, a tu takie odpowiedzi.

 

Jak już się dowiedziałeś z poprzedniego postu, prowadziłem przez dwa lata systematyczne obserwacje aktywności Słońca. I nie polegało to tylko na określaniu Liczby Wolfa.

 

Skąd więc wiesz jak mocny jestem w tym temacie? Dlaczego od razu zakładasz, że ktoś z kim prowadzisz wymianę zdań nigdy nie prowadził obserwacji Słońca?

 

Trochę mi przykro.

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt emocjonalnie podszedłeś do tej, jak nazywasz krytyki.

 

Ponieważ uznałem Ciebie za osobę znającą się na rzeczy, zdziwiłem się, że padło tak dziwne określenie jak "kończyna Słońca". Chciałem się upewnić, że to tylko pomyłka.

Aquarius potraktował to z humorem i dorzucił emotikonka. Ja mu odpowiedziałem, też z przymrużeniem oka.

 

Dzisiaj wchodzę na forum, a tu takie odpowiedzi.

 

Jak już się dowiedziałeś z poprzedniego postu, prowadziłem przez dwa lata systematyczne obserwacje aktywności Słońca. I nie polegało to tylko na określaniu Liczby Wolfa.

 

Skąd więc wiesz jak mocny jestem w tym temacie? Dlaczego od razu zakładasz, że ktoś z kim prowadzisz wymianę zdań nigdy nie prowadził obserwacji Słońca?

 

Trochę mi przykro.

Robert

 

Przepraszam, jesli nadwrężyłem Twoje zaufanie ale odczułem to raczej na wyśmiewanie. Ogólnie sprawy już nie ma.

Mam przy okazji pytanko, jakie czynniki oprócz Liczb Wolfa wyznaczałeś?.

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za taką odpowiedź. Czasami też zdarza mi się nazbyt emocjonalnie podchodzić do pewnych spraw.

 

Co do Twojego pytania. Z tego co pamiętam to wyznaczałem Liczbę Wolfa, określałem typy grup plam, ich położenie i łączną powierzchnię plam. Andrzej Pilski zbierał tylko dwie pierwsze informacje, gdyż z powodu natłoku zajęć nie miał czasu na szersze opracowania. Niestety, kiedy poszedłem na studia musiałem przerwać obserwacje i już do nich nie powróciłem.

Słyszałem już wtedy o Towarzystwie Obserwatorów Słońca, ale jakoś do niego nie dotarłem.

Zastanawiam się nawet nad powrotem do obserwacji, tym bardziej, że ze względu na kłopoty zdrowotne niezbyt dobrze znoszę nocne obserwacje. Teraz zbliża się minimum, więc jest dobra okazja. Ale i tak, o ile się zdecyduję, to zaczekam do cieplejszych miesięcy (marzec-kwiecień).

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym Aquariusie nie pomyślałem.  :D

Gapa ze mnie.

Człowiek uczy się przez całe życie.

 

A ja się przyłączę do żartu:

 

Zdanie "O tym Aquariusie nie pomyślałem."

i zdanie "O tym, Aquariusie, nie pomyślałem!"

mają zupełnie inne znaczenie! :buahaha:

 

A teraz poważnie:

W internecie odwykamy od poprawnej interpunkcji, a to, ze względu na ruchomy szyk zdania w języku polskiem, prowadzi do (nie zawsze) zabawnych nieporozumień! :)

 

 

Co do obserwacji Słońca - w ostatnich miesiącach zdarzało się sporo słonecznych dni a zupełnie pochmurnych nocy, więc te obserwacje umożliwią choćby rozruszanie głowic (i sprzętowych i ludzkich)!.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź Robercie.

My w TOS wyznaczamy standardowo Liczbę Wolfa, wartości kwalifikacyjne CV, nasilenie pochodni fotosferycznych, powierzchnię grup plam słonecznych oraz ich współrzędne heliograficzne.

Określany też jest okres widoczności grup na tarczy Słońca.

Odsyłam przy okazji na stronę Towarzystwa Obserwatorów Słonca http://www.tos.astrowww.pl

Panuje zazwyczaj tendencja wzrostu obserwatorów w okresie zbliżającego się minimum. Okres maksimum to niestety nawał intensywnej pracy. Trzeba bez mała codziennie monitorować aktywne rejony na Słońcu.

Mamy własne programy komputerowe do analizy danych jak i tworzenia miesięcznych raportów sprawozdawczych. Ułatwia to analizę nadsyłanych obserwacji przez poszczególnych obserwatorów.

http://www.toya.net.pl/~topcon/

Pozdrawiam

 

Krzysztof

HKShort.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnusie! Jeszcze Cię dopadnę. :D

Będę się starał nie gubić przecinków.

 

Sunexplorerze (ojej, o mało nie połamałem wirtualnego języka) zapewniam Cię, że wkrótce zajrzę na stronę TOS-u. Ale chcę mieć trochę więcej czasu, aby przyjrzeć się dokładniej Waszej pracy.

Mam nadzieję, że będziesz w dalszym ciągu informował społeczność forum o ciekawych zjawiskach na tarczy Słońca.

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.