Skocz do zawartości

Arktur 270/1500 - czegoś mu brakuje :(


pinio

Rekomendowane odpowiedzi

Całkiem niedawno kupiłem pięknego komisowego Arktura (270/1500) :) Prawie wszystko ok poza drobnym szczegółem - obraz jest podwójny.... nie wiem co to za zniekształecenie, bo jeszcze czegoś takiego nie widziałem, ale wygląda na to, że coś nie jest tak ze zwierciadłem głównym - co budzi moje obawy :( ...już tłumacze....

Najlepiej byłoby zrobić fotke,ale moja cyfrówka nie ma żadnego gwintu, a na zabawę z CCD trzeba mieć trochę czasu :(

W każdym razie efekt jest ciekawy - w dzień nie do zauważenia , natomiast w nocy... hmmm... co innego.. gwiazdy są rozmytymi "gruszkami", oglądałem Saturna - piękna rozdzielczość ! mnóstwo szczegółów, ale co z tego - na normalny obraz Saturna jest nałożone jego echo - lekko przekrzywione i lekko powiększone - niezależnie od użytego okularu - przy dużych powiększeniach oczywiście widać ten nieciekawy efekt BARDZO wyraźnie - uniemożliwia to jakąkolwiek sensowną obserwację ! :( Acha ! jeszcze jedno - zniekształecenia i echa prawie nie ma gdy obserwuje z deklem na obiektywie - pozostaje tylko mały otwór na deklu. :) ...ale to chyba nie o to chodzi, żeby wykorzystywać 5 % apertury... ;D

Nie powiem, żebym był tym faktem ucieszony. :( Czy ktoś się spotkał z czymś takim, bo ja pierwszy raz ! Miałem poprzednio dwa teleskopy - Newton'a 150/900 i Cassegraine'a 150/2100 - nie było z nimi takich problemów... fakt, że byłby ZNANEJ marki i optykę miały... miały optykę ! ;D ...ale obraz był przynajmniej pojedynczy i rozpoznawalny. ;)

 

 

Pozdrawiam ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może na początek spróbuj spojrzeć przez wyciąg z pewnej odległości, bez żadnego okularu, teleskop skieruj na coś jasnego np. ścianę swojego pokoju :) powinieneś widzieć, okrągłe jasne tło, a w nim po środku pająka i lusterko boczne, ... a w tym lusterku ...swoje oko :)

i dobrze by było żeby wszystko było centralnie, jedno w drugim i oko też w środku :D

 

jeżeli tak nie jest, to masz tylko rozkolimowany teleskop :)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 95% za mocno ucisnąłeś lustro główne lub wtórne, to klasyczny objaw ucisku optyki B)

 

 

No kurde ! :/ Jestem półdebilem ("pół" - bo jeszcze do wucetu chodzę sam) ! :( Tak się kończą zabawy po omacku.. Dzięki Janusz ! Postaram się naprawić to co popsułem !:notworthy: ...zdam relację w nocy ;)

 

Pozdrowienia ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Spokojnie, :o nie przesadzaj z samokrytyką bo się wpędzisz w depresję, poluzuj trochę lustro w oprawie i wszystko wróci do normy :Salut:

Kiedyś po demontażu lustra i ponownym montażu nie wyjąłem 3 separatorów dystansowych od spodu i poszło z nimi do obserwatora, dawało obrazy gwiazd w kształcie pięknej trójlistnej koniczynki a jak się bardziej oziębiło nawet Jowisz był w nim potrójny :Boink:

Po ich usunięciu wszystko od razu wróciło do normy :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HA ! :D Nie zgadniecie ! :D ..zwierciadło główne było ok - wina spada na ... 5 groszy ! ...które poprzedni właściciel zapomniał wyjąć podczas klejenia zwierciadła wtórnego ! :ha: ...jakby nie Janusz to bym chyba zeżarł telepa razem z szukaczem i Barlow'em i to bez popitki :>

Janusz - wielkie brawa i dzięki ! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.