Skocz do zawartości
  • 0

Dobór okularów do teleskopu Sky-Watcher BK 909 EQ2 90/900


Maksiorek

Pytanie

Witam mam pytanko ,chciałbym dokupić kątówkę do teleskopu Sky-Watcher BK 909 EQ2 90/900 ,chodzi mi o kąt 45 stopni(do obserwacji krajobrazu). Jestem kompletnie zielony w tych sprawach i nie wiem czy mi jako amatorowi wystarczy np. taka kątówka: Nasadka kątowa pryzmatyczna 1,25 cala 45 stopni (GSO) za 75 zł czy warto dopłacić i kupić coś lepszego.Do tego co było w zestawie czyli :

  • okulary 1.25" - Super 25, Super 10
  • nasadka kątowa (lustro) 90 st. 1,25"
  • achromatyczna soczewka Barlowa 2x 1,25

dokupiłem okular SWA-58 6mm 1,25 do planet.Co waszym zdaniem powinienem zmienić, co dokupić zakładając ,że jestem amatorem i nastawiam się głównie na planety ,księżyc(filtr mam),słońce (filtr mam).Jaki z tych okularów będzie najlepszy zestaw do planet?.Czy to dobry pomysł ,by oglądać planety w kątówce 45 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Mam taki sam achromat i do większych powiększeń lepiej sprawdza się kątówka lustrzana niż pryzmat Amiciego. Obraz jest bardziej ostry. Jako że pola nie mamy tu powalającego sugeruje również okular zoom - w zależności od warunków dobierzesz sobie odpowiednie powiększenie. Vixen dobrze się sprawował i trochę żałuję że go sprzedałem. Jeszcze odnośnie kątówki - spróbuj wywalić ja calkowicie, może obserwacje nie są tak wygodne ale przy obiektach będących nisko tak mocno to nie przeszkadza a różnica na plus w jakości obrazu jest zauważalna.

Edytowane przez sosna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sosna jak wkładam okular bezpośrednio do tubusa bez kątówki obraz jest obrócony.Używasz okularów z zestawu ,czy zmieniłeś ja na lepsze chodzi mi zwłaszcza o okular super 10.Ja jak już mówiłem dokupiłem za radą sprzedawcy okular SWA-58 6mm 1,25 do planet i on ma regulację.Na razie nie ma super warunków do obserwacji ,ostatnio śledziłem wenus,jakoś szału nie było.

Ogólnie jak oglądam sobie góry i zamek Hojnik z daleka to obraz jest jasny nie ma takiej żylety jakiej się spodziewałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zestawowa 10 jest bardzo słaba, dobrze sprawdzał się Vixen zoom 8-24 Pole ma oczywiście małe no i nie jest parafoksalny ale to dobry okular. Co do odwroconego obrazu to w niczym nie przeszkadza to przy oglądaniu planet czy jasnych ds które też sa w zasięgu tego achromatu.

Nie jest on wymagający co do okularów, w ubiegłe lato Jowisz i Saturn nieźle prezentowały się w zwykłych tanich ploslach, co do ogniskowej to nie warto schodzic poniżej 5mm tak z mojego doświadczenia, podobno do planet najlepsze są okulary ortoskopowe ale nie testowałem jeszcze. Ten sw 6mm również mam ale nie przypadł mi jakoś do gustu - nie wiem jak to powiedzieć tak miękko rysuje krawedzie, wolałem zwykłego plosla 15mm z tanim barlowem.

 

Dodam jeszcze że choć mam już większy achromat do ds w szerokim polu zostawiłem sobie ta ciemna rurę właśnie do planet, planuje zakupić nasadkę bino - wielokrotnie czytałem że planety czy księżyc w 3d to zupełnie inny poziom obserwacji.

Edytowane przez sosna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chodzi Ci o taki okular :https://deltaoptical.pl/okular-vixen-lv-zoom-8-24-mm-1-25-quot?from=listing&q=Vixen

czy lepiej kupić bez zooma taką : https://deltaoptical.pl/okular-vixen-slv-10-mm-1-25-quot?from=listing&q=Vixen

trochę drogie zabawki, czy wystarczy coś tańszego? żeby były lepsze od tych z zestawu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

25 jest ok, 10 jest do niczego. Dobry zoom trochę kosztuje to fakt ale masz cały zakres ogniskowych w jednym okularze. Na giełdzie szukaj, można trafić taniej. 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TESTY_AN/TEST_ZOOMOW/ekstrakt.pdf&ved=2ahUKEwif1ufXoaLpAhUEuIsKHd0kBIsQFjAAegQIAxAC&usg=AOvVaw2tHIt2vWzY60iXIM3uPijL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.